AB üyesi ülkelerin büyükelçilerinden oluşan Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), geçen hafta uzlaşmaya vardıktan sonra AB Konseyi, bugün Ukrayna'ya askeri destek için Avrupa Barış Fonu (EPF) içinde Ukrayna Destek Fonu (UAF) adlı özel bir fon oluşturulmasına ve EPF'nin finansal tavanının 5 milyar euroya yükseltilmesine onay verdi.

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, yaptığı açıklamada, "AB, taahhütlerini yerine getirmeye devam ediyor. Ukrayna Destek Fonu, sözlerimizi eyleme dönüştürüyor. Bu fon ile Rusya'nın saldırılarına karşı Ukrayna'nın kendisini korumasına yardımcı olmak için gereken her şeyi ve ne kadar süreyle olursa olsun desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Yeni oluşturulan Ukrayna Destek Fonu, AB'nin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine değişen ihtiyaçlara uygun olarak askeri teçhizat ve eğitim sağlamasını mümkün kılacak. AB Konseyi, ayrıca Avrupa Barış Fonu'nun sürdürülebilirliğini ve uluslararası koşullara uygunluğunu geliştirmek için bir dizi idari kararı da kabul etti. Bu çerçevede, AB ve Norveçli savunma firmalarından ortak tedarikin yanı sıra AB ve Norveç dışı tedarik zincirlerinden alımlar konusunda da esneklik getirildi. Bu sayede Ukrayna Destek Fonu aracılığıyla AB ve Norveç silah sanayii firmalarının yanı sıra Ukrayna'ya Avrupa dışından da silah tedarik edilmesi önemli hale gelecek.

AB Konseyi toplantısına katılan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna'ya askeri yardım için 5 milyar euro fon sağlayarak olumlu bir karar aldıklarını belirtti.

Bu kararla birlikte Avrupa Barış Fonu'nun finansal tavanı, 2021-2027 dönemi için 17 milyar eurodan fazlasına yükseltilmiş oldu.

Editör: Ali Özgür UZUN