Şikayetçi C.K., kendisini arayan kişilerin "Interactive Brokers" adlı şirkette yatırım danışmanlığı yaptıklarını belirttiklerini ve dünya borsasına hakim olduklarını iddia ettiklerini ifade etti. Şahıslar, WhatsApp üzerinden yatırım tavsiyeleri göndererek C.K.'yi sisteme çekmişler. C.K. toplamda 7 milyon 373 bin 900 lira, 11 bin 979 Dolar ve 31 bin 247 Euro yatırdığını ancak paralarını çekmek istediğinde ödeme yapılmadığını ve şirketlere dair çok sayıda şikayet olduğunu öğrendiğini belirtti.

Polisin yaptığı çalışmalarda, C.K.'nin yatırım yaptığı şirketlerin hesaplarından paraların şirket yetkililerinin şahsi hesaplarına transfer edildiği ve daha sonra başka kripto para borsalarına aktarıldığı belirlendi. Ayrıca paraların başka şahıs ve şirketlerin hesaplarına da transfer edildiği tespit edildi.

Bu doğrultuda, 7 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. İstanbul'un 21 ilçesi ile Antalya, Sakarya, Konya, Adana, İzmir ve Diyarbakır'da yapılan operasyonlarda 63 şüpheli ve 14 şirket hesabına ulaşıldı. Operasyon neticesinde 36 şüpheli gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından şüpheliler adliyeye sevk edildi. 32 şüpheli tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilirken, 4 şüpheli ise adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Kaynak: İHA