Sarayiçi Er Meydanı'ndaki turlarda Kürşat Korkmaz, Yıldıray Akın, Mustafa Arslan ve Hüseyin Gümüşalan'ı mağlup ederek finale yükselen 2023 yılı Kırkpınar başpehlivanı Yusuf Can Zeybek, finale gelene kadar Turan Balaban, Orhan Okulu, Enes Doğan ve Serhat Gökmen'i geçen 2022 yılı Kırkpınar başpehlivanı Mustafa Taş ile finalde karşılaştı.

Antalyalı 30 yaşındaki Yusuf Can Zeybek, "Yorulmaz Pehlivan" lakabıyla tanınıyor ve 2021 yılından bu yana başpehlivan olarak mücadele ediyor. Fiziksel gücü ve kondisyonuyla kısa sürede dikkat çeken Yusuf Can Zeybek, güreş otoritelerinin favori isimleri arasında yer almayı başardı. Rakiplerinin güreş stillerini analiz ederek oyun kurmasıyla bilinen Yusuf Can Zeybek, geçen yılın şampiyonu olarak bu yıl da unvanını korumak için finalde mücadele etti.

Sinoplu ve Antalya'da ikamet eden 27 yaşındaki Mustafa Taş, "Çayırın Efendisi" olarak tanınıyor. 2022 yılında başpehlivanlık kategorisinde dikkat çeken performansıyla adını duyurdu. Bu kategorideki ilk yılında Kırkpınar'da ikinci oldu. Cengizhan Şimşek'in cezası nedeniyle 2022 yılı Kırkpınar Başpehlivan unvanını alan Mustafa Taş, geçen yıl çayıra seriyi sürdürmek için çıkmış, ancak ikinci turda Yusuf Can Zeybek'e yenilmişti. Mustafa Taş bu yıl rövanşı almak için mücadele etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Edirne Valisi Yunus Sezer, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, er meydanına inerek başpehlivanlara başarı diledi. Grup daha sonra müsabakayı izlemek için protokol tribününe geçti.

Başcazgır Şükrü Kayabaş'ın salavatı sonrası peşreve çıkan başpehlivanlar tribünler tarafından coşkuyla karşılandı.

Boy ve cüsse olarak birbirine denk olan başpehlivanlar müsabakaya hareketli başladı. Yusuf Can, kasnaktan çift dalma yapmak için sık sık hamle yaptı, Mustafa ise bu hamleleri bertaraf etmek için yoğun çaba harcadı. Pasif güreştiği gerekçesiyle karşılaşmanın 20. dakikasında Mustafa Taş'a ihtar verildi. Bu karardan sonra biraz daha hareketlenen güreşte Yusuf Can Zeybek'in tek daldığı atağı tribünleri heyecanlandırdı ancak sonuç alamadı. Normal sürede risk almak istemeyen iki pehlivan, güreşi "puan alanın kazanacağı" puanlama bölümüne taşımak üzere temposuz bir şekilde güreşti. Galibin çıkmaması üzerine puanlama bölümüne geçildi ve burada Mustafa Taş'a bir ihtar daha verildi.

Yusuf Can Zeybek, karşılaşmanın 52. dakikasında Mustafa Taş'ın kasnak ve paçasından yakaladı ve rakibini sürerek dengesini bozdu. Çangalla rakibini yenen Yusuf Can Zeybek, müsabakayı kazandı.

Kaynak: AA