Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Vefa Ödülleri töreninde, Türkiye ve dünya genelindeki iyilik öncülerine ödüller verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödülleri takdim etti ve törene Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katıldı. Vefa Ödülleri, toplumda vefa duygusunu öne çıkaran ve insanlığa hizmet eden kişilere verilen bir ödül programıdır. 

Thumbs B C 9Ac50Dd61D5F17D086D52548A5Fe905B

YURT İÇİ İYİLİK ÖDÜLLERİ

Yurt içi İyilik Ödülleri kapsamında, Aralık 2023'te İstanbul'da düzenlenen Avrupa Wushu Kung Fu Şampiyonası'nda, şampiyonluk sonrası politik bir eylemde bulunan Necmettin Erbakan Akyüz'e ödül verildi.

Farklı dillerde hazırladığı kartlarla camisini ziyaret eden turistlerin sevgisini kazanan İzmir'in Selçuk ilçesi İsa Bey Camii İmamı İbrahim Taşdemir, ödül almaya hak kazanan isimler arasında yer aldı.

Kayseri'nin İncesu ilçesinde 1410 cami için 25 yıl boyunca yeterli elektrik enerjisi üreten güneş panellerini kuran Ahmet Seferoğlu da ödül alanlardan biriydi.

Aksaray'da bisikletiyle işe giderken çöpe atılan ya da çöp kenarına asılan bozulmamış ekmekleri toplayıp kuşlara dağıtan Turgut Kılıç'a da ödül verildi.

YURT İÇİ VEFA ÖDÜLLERİ

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta gerçekleşen depremlerde hayatını kaybeden Hatay Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, Denizli Valisi iken Asrın Felaketi'nde Hatay'a koordinatör vali olarak atanmış ve kanser tedavisi görmekteyken hizmetlerine devam etmiş olan Ali Fuat Atik ile TDV'nin kampanyalarında aktif rol alan sanatçı Murat Kekilli, Yurt içi Vefa Ödülleri'ne layık görüldü.

Merhum Ömer Faruk Bilgili'nin ödülü eşi Zeliha Bilgili'ye takdim edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan 4-6 yaş Kur'an kurslarında Rize Sahil Camii öğreticisi olan Duygu Kaçaranoğlu da ödül alanlar arasındaydı.

YURT DIŞI İYİLİK ÖDÜLLERİ

Burundi'de Türkiye'den gelen yardımlarla işitme engelliler için bir eğitim merkezi kuran Bisibo Amani ödül aldı. Amani, lise yıllarında işaret dili öğrenerek işitme engelli arkadaşlarıyla iletişim kurdu. Hristiyan işitme engelliler grubunda Müslüman bir kızla tanışınca Müslümanlar için benzer bir grup olmadığını fark ederek harekete geçti. Bir dernek kurarak kadınlar için dikiş atölyeleri açtı ve Türkiye'den gelen bağışlarla eğitim merkezi kurdu.

Suriye'deki iç savaşın ardından İdlib'e yerleşen ve okula gidemeyen oğlu için uygun bir müfredat hazırlayan Ümmü Enes, ödül aldı. Toprağını işlemeyen Enes, önce arkadaşlarının çocuklarına sonra da civardaki diğer çocuklara ders verdi. TDV'nin katkılarıyla 2. Abdülhamid Han Okulu ve Anaokulu'nu kurdu.

Balkanlardaki savaşlarda yetim kalan çocuklar için Kosova'da Balkan Yetimleri Derneği'ni kuran Halil Kastrati de ödül kazandı. Kastrati, dernek kurmanın ötesine geçerek aşevleri ve yaşlı evleri açarak Kosova'dan Sırbistan'a ve Makedonya'ya uzanan bir iyilik hareketine öncülük etti.

YURT DIŞI VEFA ÖDÜLLERİ

Filistin'de işgalci İsrail kuvvetlerinin saldırılarında torunları kollarında yaşamını yitiren Gazzeli Ebu Ziya ile Türkiye'deki 6 Şubat felaketi sonrası hemen harekete geçerek Azerbaycan'a yardım götüren Server Beşirli, ödül almaya hak kazandı.

A A 20240522 34649688 34649682 U L U S L A R A R A S I I Y I L I K O D U L L E R I T O R E N I

Gazzeli Ebu Ziya'nın ödülü, yakını Yousef Abu Hassira'ya takdim edildi.

Kaynak: AA