Ramazan Bayramı tatili için memleketlerine veya tatil beldelerine ulaşmak için yollara çıkan vatandaşlar, trafik yoğunluğuna neden oldu. Ülkenin önemli kara yolu ulaşım noktalarından biri olan Kırıkkale'de, İstanbul, İzmir, Bursa, ve Ankara gibi farklı illerden gelen tatilcilerin akınıyla bayram öncesi trafik yoğunluğu yaşandı. Bu durum karşısında emniyet ve jandarma ekipleri yoğun bir mesai harcıyor. Kırıkkale Valiliği koordinasyonunda İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı trafik ekipleri, araç trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerde denetimlerini sürdürüyor.

43 Ilin Gecis Noktasinda Bayram Yogunlugu Arac Trafigi Yuzde 100E Ulasti Jnpr

Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, bayram tatili sürecinde alınan tedbirleri yerinde incelemek üzere Ankara-Kırıkkale arasındaki Yahşihan ilçesinde bulunan uygulama noktasını ziyaret etti. Vali Mehmet Makas, Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ ve İl Jandarma Komutanı Albay Barış Cücen tarafından karşılanan Ayyıldız, bölgedeki tedbirler hakkında bilgi aldı.

43 İLİN GEÇİŞ NOKTASI

Vali Makas, Kırıkkale'nin 43 ilin geçiş noktası olduğunu belirtirken, emniyet ve jandarma ekiplerinin bölgede yoğun bir mesai harcadığını vurguladı. Araç geçişinin 12 binden 26 bine yükseldiğini ifade eden Makas, "An itibariyle hem emniyetimiz hem de jandarmamız, sağ salim memleketlerine varabilmeleri ve ramazan sevincine acı katmadan yollarını tamamlayabilmeleri için çalışmalarını sürdürüyor. Burada günlük 12 bin araç geçişi varken şu an itibariyle 26 bin araçtayız. Yüzde 100'ün üzerinde bir akış var. Ama herhangi bir tıkanıklık yok. Akış seri bir şekilde sağlanıyor" açıklamasında bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanı Muhittin Ayhan ise, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın talimatları doğrultusunda personel sayısının iki katına çıkarıldığını aktardı.

LÜTFEN DİKKATLİ OLALIM

Sürücülere tavsiyelerde bulunan Ayhan, "Otobüsler dahil emniyet kemerlerimizi bağlayalım. Hız kurallarına uyalım. Araç kullanırken cep telefonu kullanmayalım. Yaya kazalarında da artışlar var. Yaya önceliğine çok önem vermemiz gerekiyor. Motosiklet sürücülerine de seslenmek istiyorum. Kazalarımızın yüzde 38'ini motosiklet kazaları oluşturuyor. Bu gerçekten çok yüksek bir rakam. Yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklı kazalar da artıyor. Bunun için lütfen iki saatte bir mola verelim" dedi.

Kaynak: İHA