AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin son yıllarda büyük bir gelişme kaydettiğini ve iki ülke arasında stratejik müttefiklik seviyesine ulaşıldığını vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin Özbekistan'daki doğrudan yatırımının arttığını ve ticaret hacminin büyük ölçüde genişlediğini belirtti.

Görüşmelerin ardından kabul edilen kanun teklifleri arasında, Türkiye ile Özbekistan arasında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının Özbekistan Cumhuriyeti'ndeki Faaliyeti Hakkında Anlaşmanın Onaylanması, Suçla Mücadelede İş Birliği Konulu Anlaşma ve bu anlaşmaya ilişkin değişiklik ve ilavelere dair protokoller, Kolluk Eğitimi İş Birliği Protokolü ve bu protokole ilişkin değişiklik ve ilavelere dair ek protokol, ve Askeri Çerçeve Anlaşmasının Onaylanması bulunuyor.

Kanun tekliflerinin kabul edilmesinin ardından birleşime ara verildi ve aranın ardından komisyonun yerini almaması üzerine birleşim, daha sonraki bir saatte tekrar toplanmak üzere kapatıldı. Bu gelişmelerle Türkiye ve Özbekistan arasındaki iş birliği ve ilişkilerin resmi olarak güçlendirilmesi ve belirlenen anlaşmaların yasal zeminde onaylanması sağlanmış oldu.

Kaynak: AA