Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, uluslararası uyuşturucu madde ticareti ve suç gelirlerinin aklanmasına yönelik yapılan büyük operasyonlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

4 SUÇ ÖRGÜTÜ ELE BAŞI YAKALANDI

Bakan Yerlikaya "KUYU-4" olarak adlandırılan bu operasyonlarda 4 ayrı organize suç örgütüne yönelik gerçekleştirildi ve 4 ayrı suç örgütünün çökertildiğini açıkladı. Operasyon kapsamında yakalanan suç örgütlerinin elebaşıları Mert (Orhan) Ünğan, İbrahim Kurtar, Aydın Razaki, Recep Özyıldız yakalandı.

OPERASYONUN AYRINTILARI

Bu suç örgütlerinin birbirleriyle bağlantılı olduğu ve hem Türkiye'de hem de farklı ülkelerde faaliyet gösterdikleri tespit edildi. Şu ana kadar yapılan araştırmalara göre, bu örgütler toplamda 3 ton 367 kilogram uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapmaktan sorumlu bulunmuşlardır.

62 KİŞİ GÖZALTINDA

KUYU-4 operasyonları sonucunda, elebaşlarının da aralarında bulunduğu toplam 62 şüpheli yakalandı. Bu operasyonlar, uluslararası uyuşturucu ticareti ve organize suçlarla mücadelede önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

İçişleri Bakanı'nın Açıklaması

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonların başarıyla tamamlandığını ve suçla mücadele kapsamında bu tür operasyonların devam edeceğini belirtti. Yerlikaya, ülkemizi ve uluslararası toplumu tehdit eden uyuşturucu ticareti ve suç örgütleriyle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini vurguladı.

ÇOK SAYIDA VARLIĞA EL KONULDU

Bakan Yerlikaya ayrıca operasyonlarda toplam değeri 1️1 Milyar TL olan: 200 adet taşınmaz malvarlığına, 85 adet motorlu araca, 30 adet şirkete ait ortaklık paylarına ve ütün bankacılık varlıklarına el konulduğunu bildirdi. 

Yerlikaya, operasyonlara ilişkin "Aziz milletimizin bilmesini isterim ki, ister uluslararası olsun, ister ulusal olsun ülkemizi zehir tacirlerinden temizlemeye kesinlikle kararlıyız. Zehir tacirlerine karşı operasyonlarımız aralıksız devam edecek. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımızı ve operasyonları gerçekleştiren kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle." ifadelerini kullandı.

5 İLDE KUYU-3 OPERASYONU

İçişleri Bakanı Yerlikaya, Ordu merkezli 5 ilde elebaşılığını yurt dışı firarisi Ercan Yılmaz’ın, İzmir’de elebaşılığını yurt dışı firarisi Sercan Sayal’ın yaptığı 2 ayrı organize suç örgütüne yönelik ‘Kuyu-3’ operasyonları düzenlendiğini bildirdi.

Bakan Yerlikaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, operasyonların Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirildiğini belirtirken Ordu, İzmir, Kocaeli, Antalya, Tekirdağ ve Ankara illerinde düzenlenen operasyonlar sonucu 30 şüphelinin yakalandığını kaydetti.

5 İLDE DÜĞMEYE BASILDI

Ordu merkezli 6 ilde, 2 ayrı organize suç örgütüne yönelik "Kuyu-3" operasyonları düzenlendi, 30 şüpheli gözaltına alındı.

Bakan Yerlikaya paylaşımında operasyona ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Ordu İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu; Ordu merkezli Kocaeli, Antalya, Tekirdağ ve Ankara'da düzenlenen operasyonlarda; İş insanlarını yağmalamak amacıyla tehdit ve silah zoruyla para istedikleri, örgütün, haksız para talebini kabul etmeyen iş insanlarına yönelik motosikletli tetikçileri kullanarak silahlı saldırı düzenledikleri, eğlence mekanlarını zorla ele geçirmek amacıyla işyeri sahiplerine ve çalışanlarına yönelik silahlı eylemler gerçekleştirdikleri tespit edilen organize suç örgütü üyesi 12 şüpheli yakalandı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde; İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele, İstihbarat ve Asayiş Şube Müdürlükleri ile Aliağa, Gaziemir, Güzelbahçe ve Bornova İlçe Emniyet Müdürlüklerince yapılan ortak çalışmalar sonucu İzmir’de düzenlenen operasyonda; İzmir genelinde iş insanlarını yağmalama maksatlı tehditle para istedikleri, örgütün haksız para talebini kabul etmeyen iş insanlarına ait oto galerilere ve benzin istasyonlarına motosikletli tetikçilerle silahlı saldırı düzenledikleri tespit edilen organize suç örgütü üyesi 18 şüpheli yakalandı. 13’ü tutuklandı. 5’i hakkında adli kontrol kararı verildi.” Bakan Yerlikaya, operasyonları sonucu 13 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet AK-47 otomatik tüfek ve 3 adet ruhsatsız av tüfeği ele geçirildiğini söyledi. 

Kaynak: istiklal.com.tr