Ders yılı sonunda Her bir dersten iki dönem puanı bulunmak şartıyla, Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıflarını geçmektedir. Peki “4 dersten kalınca sınıfta kalınır mı? 4 tane dersten kalınca ne olur?” İşte araştırılan soruların yanıtları…

4 DERSTEN KALINCA DINIFTA KALINIR MI?

Mevzuat düzenlemeler ile birlikte liselerde devamsızlık koşulları yeniden düzenleme yapıldı. Sınıf tekrarı yeniden uygulamaya alındı ve açık öğretime geçişler zorlaştırıldı.

Yönetmelik ile liselerde sınıf geçme maddelerinde bir dizi düzenlemeye gidildi. Bu yapılan düzenlemeye göre, daha önce bir üst sınıfa geçişler için gerekli olan 50 ortalama artık yeterli bulunmuyor. Öğrencilerin sınıf geçmeleri için derslere dair yeterlilik ve kazanımlara sahip olarak eğitim ve öğretim süreçlerini bitirmelerini sağlamak amacıyla yıl sonu başarı puanı 50 olmak kaydıyla en fazla 1 dersten başarısız dersi bulunanlar doğrudan bir üst sınıfa geçebilirler. Yeni ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecekler.

Yönetmeliğe göre ise liselerde 4 ders ve üzeri zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarı yapmak durumunda kalacaklar.  Bu uygulama, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulanmaya koyuldu. Bu çerçeve içerisinde bu yıl liseye başlayan 9'uncu sınıf öğrencilerine yeni yönetmelik hükümleri uygulanacak, diğer sınıflar için eski uygulama devam edecek.   

Kaynak: istiklal.com.tr