32 yıl önce Nevşehir'de cami avlusuna bırakılan Ayşe Neşeli, yıllar süren arayışının ardından gerçek hikayesine kavuştu. Genç kadın hem ailesini hem de öldü sanılarak gömüldüğü mezarını buldu. Yasak bir ilişki sonucu doğan Ayşe Neşeli, henüz bir günlükken cami avlusuna bırakıldı. Vatandaşların bulduğu Neşeli, daha sonra bir aileye evlatlık olarak verildi. 12 yaşına kadar bu ailede büyüyen Ayşe, üvey annesinin ölümünden sonra evden kaçtı ve polis tarafından bulunarak üvey babasına teslim edildi. Bu sırada polis ve üvey babasının konuşmalarını duyan Ayşe, evlatlık olduğunu öğrendi.

Hukuk mücadelesi için 18 yaşına kadar bekleyen Ayşe Neşeli, gerçek ailesini bulmak için araştırmalara başladı. Kendi çabalarıyla sonuç alamayan Ayşe, bir televizyon kanalına çıkarak yardım talebinde bulundu. Gelen ihbarlar sonucunda annesinin L.S. olduğunu öğrendi ve mahkemeye başvurarak mezarının açılmasını sağladı. DNA testi sonucu annesinin L.S. olduğu kesinleşti. Ardından, babasını bulmak için hukuk mücadelesini sürdüren Ayşe, Ö.T.'nin babası olabileceği iddiasıyla tekrar DNA testi yapılmasını istedi. Mahkemeye ulaşan DNA sonuçları Ö.T.'nin babası olduğunu teyit etti..

Ayşe Neşeli, adli tıp raporu açıklanınca Nevşehir Adliyesi önünde ve mahallesinde davul zurna eşliğinde kutlama yaptı.

"ÖLDÜ DİYE GÖMMÜŞLER"

İhlas Haber Ajansı'na konuşan Ayşe Neşeli, doğduktan sonra ailesinden birinin kendisini cami avlusuna bıraktığını ve daha sonra herkese öldüğünü söyleyerek mezarlığa defnedildiği yalanını uydurduğunu anlattı. Tüm ailesinin ve çevresindekilerin, doğumdan sonra öldüğünü ve mezarlığa gömüldüğünü sandığını belirtti.

A W242427 05

"12 YAŞINDA ÖĞRENDİM"

Evlatlık olduğunu 12 yaşında öğrendiğini belirten Neşeli, "Beni bir aile evlatlık edinmişti. Gerçek annem olarak bildiğim üvey annem vefat edince evden kaçtım. Polisler beni üvey babama teslim ederken aralarındaki konuşmayı duyarak evlatlık olduğumu öğrendim. Küçük olduğum için ailemi bulmak adına bir girişimde bulunamadım," dedi.

"ÖNCE ANNEMİ BULDUM"

Neşeli, "Gerçek ailemi bulmak için çok çabaladım ancak sonuç alamadım. En sonunda bir televizyon kanalına çıkarak ailemi aradım. Gelen ihbar üzerine annemin L.S. olduğunu öğrendim. Savcılık kararıyla mezar açıldı ve DNA testi yapıldı. Test sonucu pozitif çıktı. Daha sonra babamı bulmak istedim. Teyzemin eşi Ö.T. ile ilgili iddialar üzerine şikayetçi olarak DNA testi yapılmasını sağladım. Bu test de pozitif çıkınca hem annemi hem de babamı bulmuş oldum," diye konuştu.

A W242427 02

"AİLEMİ ARIYORDUM KENDİ MEZARIMI BULDUM"

Ailesini bulmak için çalmadığı kapı kalmayan Ayşe Neşeli, bu süreçte kendi mezarını bulduğunu söyledi. "Annemi bulduktan sonra yaptığım araştırmada, annemin bir kızının doğumdan hemen sonra öldüğünü öğrendim. Aslında kendi mezarımı aramaya başladım. Aile yakınları, doğan çocuğun aile mezarlığına gömüldüğünü söyledi. Bu sayede kendi mezarımı da bulmuş oldum," dedi.

DNA sonuçlarını mahkemeden öğrenen Ayşe Neşeli, sevincini adliye çıkışında ve mahallesinde davul ve zurna çaldırarak kutladı.

Ayşe Neşeli'nin ev arkadaşı Nimet Tosun ise yaptığı açıklamada, "Ayşe Neşeli'yi engelli oğluma bakması için evime aldım. Uzun zamandır birlikte kalıyoruz. Ayşe ailesini bulduğunu ve abisinin kendisini görmeye geleceğini söyledi. Ben de kabul ettim. Evimize gelen ve 'Ayşe'nin abisiyim' diyen kişi benim kuzenim çıktı. Çocukluğumda L.S teyzenin bir kızının doğduğunu ve doğduktan sonra öldüğünü duymuştum. Meğerse öldü denilen kız Ayşe Neşeli'ymiş," ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA