Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmeleri bugün de yani 30 Nisan Salı günü de araştırılıyor. Gelen rapora göre, bugün de Türkiye genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı bir havanın olacağı tahmin ediliyor. Peki “30 Nisan 2024 hava nasıl olacak? Bugün yağmur yağacak mı, hava nasıl olacak?” İşte 30 Nisan 2024 hava durumuna dair araştırılanlar…

30 Nisan 2024 hava durumu

30 NİSAN 2024 HAVA NASIL OLACAK? BUGÜN YAĞMUR YAĞACAK MI?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara bölgesi Balıkesir merkez dışında, İç Ege, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz ancak Sinop hariç, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Isparta, Çorum, Bingöl, Muş, Hakkari ve Şırnak gibi çevrelerinin gök gürültülü ve sağanak yağışlı geçeceği belirtildi.  

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI GELDİ!

Haftanın ikinci gününde yağışların; Ankara, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Kırşehir, Kırıkkale, Nevşehir, Çankırı ve Yozgat ile Adana’nın kuzeyi, Mersin’in iç kesimleri, Antalya’nın doğusunun iç kesimlerinde beklendiği bildirilirken, Kastamonu çevreleri ve Kırklareli'nin kuzeyinde yerel olarak kuvvetli olacağı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların olacağından dolayı da sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması aktarıldı. 

MARMARA BÖLGESİ

30 Nisan Salı günü parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği düşünülüyor. Yağışların ; Kırklareli'nin kuzey kesimlerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın; bölgenin batı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak eseceği de gelen blgiler arasında. 

EGE BÖLGESİ

Parçalı ve çok bulutlu, Kütahya, Uşak ve Afyonkarahisar çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın; Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak esmesi tahmin ediliyor. 

AKDENİZ BÖLGESİ

Parçalı yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Isparta çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Akdeniz'de toz taşınımı olacağı belirtildi. 

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Ankara, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Kırşehir, Kırıkkale, Nevşehir, Çankırı ve Yozgat çevrelerinde yerel kuvvetli olacağı açıklandı. 

ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ

Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Çorum çevrelerinin öğle saatlerinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği düşünülüyor. 

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin (Van, Ağrı ve Iğdır hariç) öğleden sonra aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği aktarıldı. 

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Haftanın ikinci günü yani 30 Nisan Salı günü, parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilirken, bölge genelinde toz taşınımı olabileceği açıklandı. 

Kaynak: HABER MERKEZİ