ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’yle Ortadoğu’daki gelişmeleri yakından takip etmek için tatilini yarıda keserek başkent Washington’a döndü.

Beyaz Saray‘ın yazılı açıklamasına göre Biden, Delaware’deki hafta sonu tatilini yarıda keserek ABD yerel saatiyle bugün öğleden sonra başkente döndü.

Açıklamada, “Başkan bugün öğleden sonra Orta Doğu’daki gelişmelerle ilgili olarak ulusal güvenlik ekibiyle istişareler için Beyaz Saray’a dönüyor” dendi.

Biden, önceki günkü açıklamasında, olası bir İran saldırısına karşı her anlamda İsrail’in destekçisi olacaklarını ifade etmişti. ABD medyasına yansıyan haberlerde ise İran’ın 48 saat içinde bir saldırı düzenleyebileceği ileri sürülmüş, Biden son açıklamasında ise İran’ın ‘her an’ İsrail’e karşılık verebileceğini iddia etmişti.

İSRAİL- İRAN GERİLİMİ TIRMANDI

İsrail, İran’ın Suriye’nin başkenti Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan ikisi general rütbesinde toplam yedi kişi ölmüştü.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail’in Şam’daki İran konsolosluğuna saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini söyleyerek, “Kötü rejim bir hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak” demişti.

ABD Başkanı Joe Biden da İran’ın İsrail’e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv’e ‘sarsılmaz şekilde destek vermeye devam edeceklerini’ söylemişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise “İran, topraklarından bize saldırırsa karşılık vereceğiz, İran’a saldıracağız” demişti.

Bazı ülkeler, bölgede tırmanan gerilim üzerine vatandaşlarına İran ve İsrail’e seyahat etmemeyi tavsiye etmişti.

Kaynak: AA