Raporda, gece kulübü içerisinde acil durum aydınlatmaları ve yönlendirme levhalarının olmadığı, mevcut yangın söndürme sistemi ve yangın dolaplarının çalışmadığı tespit edildi.

Raporun öne çıkan noktaları şu şekilde:

- Yangın tadilat sırasında çıkmış ve 16 katlı bir binanın eksi bir ve eksi ikinci katlarında faaliyet gösteren gece kulübünü etkilemiştir.

- Yangın sonucu çok sayıda ahşap kaplama, izolasyon, ses yalıtım malzemeleri, aydınlatma, elektronik cihazlar, ofis malzemeleri ve sahne üzerinde bulunan vinç motorlarının kısmen yanarak zarar gördüğü belirtildi.

- Olay anına ilişkin kamera görüntüleri izlenmiş ve yangının mal kabul girişinde yoğun duman ve alevli yanmayla başlamış olduğu saptandı. Elektrik panolarında da patlamalar meydana geldi.

- İtfaiye ekipleri yangına mal kabul girişinden müdahale etmeye başlamış ve aynı zamanda diğer girişlerden de müdahale etmiştir.

- Raporda, iş yerinde acil durum aydınlatmaları ve yönlendirme levhalarının olmadığı belirtildi. Ayrıca, mevcut sprinkler söndürme sistemi ve yangın dolaplarının çalışmadığı vurgulandı.

- İtfaiye ekiplerinin dumandan etkilenen çalışanları yerde yatar vaziyette dışarı çıkartıp, sağlık ekiplerine teslim ettiği de raporda kaydedildi.

Bu rapor, gece kulüplerinin ve diğer kamuya açık yerlerin güvenlik standartlarının artırılması ve mevcut standartların düzenli olarak denetlenmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Kaynak: İHA