Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış yıldönümü olan 23 Nisan'da Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kutlanan ulusal ve resmî bir bayramdır. Mustafa Kemal Atatürk, bu özel günü çocuklara armağan etmiştir. Peki “23 Nisan'dan sonra okullar tatil mi? 24 Nisan günü okullar tatil mi?” İşte araştırılan ayrıntılar…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 NİSAN NASIL ORTAYA ÇIKTI?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın ortaya çıkışında 3 ayrı bayramın etkisi bulunmaktadır. Onlar ise,

TBMM'nin kuruluşunun 1921 yılından itibaren 23 Nisan'ın "23 Nisan Millî Bayramı" adıyla ülkenin ilk millî bayramı olarak kutlanışı, 1922 yılının 1 Kasım günü saltanatın kaldırılışı nedeniyle 1 Kasım'ın "Milli Hakimiyet Bayramı" olarak kutlanışı; Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin herhangi bir yasa olmaksızın, 1927'dan itibaren "Çocuk Bayramı" düzenleyip kutlanmaya başlamasıdır.

23 NİSAN’DAN SONRA OKULLAR TATİL Mİ? 24 NİSAN OKULLAR VAR MI?

22 Nisan Pazartesi günü İlkokul, ortaokul ve liselerle birlikte üniversitelerde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürdü.

23 Nisan Salı günü yaklaşık olarak 16 milyon öğrenci, resmi tatil olmasından dolayı okula gitmeyecek. Eğitim öğretim faaliyetleri ise yeniden 24 Nisan Çarşamba günü kaldığı yerden devam edecek.

23 NİSAN’DA DERS İŞLENECEK Mİ?

23 Nisan tüm yurtta coşku ile kutlanacak. Pek çok öğrenci bugünde yapacağı gösteriye odaklanmış durumda. Minikler 23 Nisan için uzun zamandır hazırlanıyor. Çocuklar sergileyecekleri gösterilerine odaklanırken, veliler de 23 Nisan’da ders işlenecek mi, işlenmeyecek mi bu sorunun yanıtını aramaya başladı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olduğu için resmi tatildir. Bundan dolayı da bu günde ders işlenmeyecektir.

23 NİSAN’DA HANGİ KURUMLAR KAPALI OLACAK?

23 Nisan Salı günü kapalı olacak yerler şu şekilde;

-          Özel ve kamu bankaları,

-          Borsa İstanbul,

-          Eczaneler, (nöbet sistemi)

-          Hastaneler, ( acil servisler hariç)

-          Noterler,

-          Valilikler,

-          Kaymakamlıklar,

-          Aile Sağlığı Merkezleri, ( Sağlık ocakları)

-          Muhtarlıklar,

-          Okullar,

-          Üniversiteler

Kaynak: HABER MERKEZİ