23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İstanbul, Ankara ve İzmir’de büyük bir coşku ile kutlanacak. Ünlü şarkıcıların vereceği konserler ile çocuklar ücretsiz pek çok etkinlikte doyasıya eğlenebilecek. Milyonlarca çocuk ve aileleri, kukla gösterileri, tiyatro gösterileri, akrobasi, illüzyon, yüz boyama gibi etkinlikleri düzenlenecek. Her yer 23 Nisan’da rengarenk olacak. Peki bu özel gün yani 23 Nisan nasıl ortaya çıktı biliyor musunuz? İşte “23 Nisan nedir neden kutlanır? 23 Nisan ne zaman çocuk bayramı oldu?” sorularının araştırılan yanıtları…

23 NİSAN NEDİR NEDEN KUTLANIR? 23 NİSAN NE ZAMAN ÇOCUK BAYRAMI OLDU?

23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ulusal bayramı olma özelliğini taşıyor. Türkiye'de 1921 yılından itibaren "23 Nisan Millî Bayramı" adıyla kutlanmaya başlanan bir bayramdır. İlk başta yasal adı "Çocuk Bayramı" olarak anılmasa da, daha sonra çocuklara neşeli bir gün geçirtme ve Himaye-i Etfal Cemiyeti'ne gelir yaratma için 1927'den itibaren çocuk bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Bu bayramın adı 1935 yılında "Hâkimiyet-i Milliye Bayramı", 1981 yılında ise "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olmuştur. UNESCO'nun 1979'u "Çocuk Yılı" olarak duyurmasından sonra devlet kanalı Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatması ile bu bayram uluslararası düzeye ulaşmıştır.

O dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün 1933 yılında başlatmış olduğu, 23 Nisan'da çocukları makamına kabul edip onlarla sohbet etme adeti bu bayramın bir parçası olarak yaygınlaşıp gelenekselleşmiş; devlet adamlarının makam koltuklarına çocukları oturtma geleneği 2013 yılına kadar devam etmiştir. Yine 1933 yılında stadyumlarda beden hareketleri gösterileri ile kutlama geleneği başladı ve bayramın stadyumlarda binlerce öğrenci ve devlet protokolünün katıldığı gösterilerin yerini 2013 yılından başlayarak da sokaklarda büyük bir coşku ile kutlamalar almıştır.

23 NİSAN HANGİ ÜLKELERDE KUTLANIYOR?

23 Nisan günü, Türkiye'de ve KKTC'de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanıyor. Kosova Cumhuriyeti'nde ise Kosova Türkleri, Türkiye Cumhuriyeti'nde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanan 23 Nisan gününü, "Kosova Türkleri Bayramı" olarak benimsendi.

2008 yılında Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra ülkede yaşayan bütün topluluklara kendi millî bayramlarının tarihini seçme ve kutlama hakkı tanınmış ve Kosova Türkleri 23 Nisan gününü seçmiştir. 23 Nisan 2009 yılından itibaren de 23 Nisan günü, ülkede Kosova Türkleri Bayramı kutlanır.

Kaynak: HABER MERKEZİ