20 bin öğretmen ataması gündemde yer alıyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, en çok atama yapılacak 5 branşı açıkladı. Aynı zamanda Bakan Tekin, başvuru takviminin 20 Mayıs'ta ilan edileceğini de belirtti. Peki “20 bin öğretmen ataması hangi branşlarda yapılacak?” İşte 20 bin öğretmen atamasına dair merak edilen ayrıntılar…

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI HANGİ BRANŞLARDA YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 20 bin öğretmen atamasına dair detayları araştırılıyor. Bakan Tekin beklenen öğretmen ataması hakkında açıklamada bulundu. İşte Bakan Tekin'in 20 bin öğretmen atamasına dair yaptığı açıklamadan öne çıkan satır başları şu şekilde;

Pandemiyle başladığımız dönemde ekonomik daraldı. 6 Şubat depremleri de ekonomide daraldığımız bir dönemdi. Üstüne 2 seçim yaşadık. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Hazine ve Maliye bakanımız ve ilgili kurmaylarıyla görüşme ve toplantılar yaptık. 20 bin öğretmen ataması konusunda uzlaştık. Hayırlı olsun. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile çalışma yürütüyoruz. 5 branşta atama yapılacak. Sınıf Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Rehberlik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce.

Sınıf öğretmenliği için 3 bin 263 arkadaşımız, özel eğitim öğretmenliği için 2 bin 499, rehberlik bin 597, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bin 594, İngilizce 968 böyle devam ediyor.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI NASIL YAPILACAK 2024? 

Bakan Tekin, 20 bin öğretmen atamasının nasıl yapılacağını da duyurdu. Tekin, "Aldığımız tedbirler çerçevesinde hakkının gelmediği bir süreç yaşanacak. Yüzde 50 KPSS, yüze 50 mülakat puanı ile olacak. Konomik parametreler açısından sıkıntılı bir dönemdeyken bize bu konuda destek olan kurumlarımıza ve Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Bu vesileyle iyi niyetli bir biçimde tekliflerini ileten kişilere samimiyetle teşekkür ediyorum. Her bir öneri ilgili genel müdürlüklerde titizlikle değerlendirilecek" dedi. 

Kaynak: istiklal.com.tr