Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart seçimlerinin kesin sonuçlarını geçtiğimiz haftalarda açıkladı. YSK'nin aldığı karara göre, 2 Haziran Pazar günü Aksaray'ın Güzelyurt, Kayseri'nin Pınarbaşı ve Şanlıurfa'nın Hilvan ilçeleri ile Sivas Yıldızeli Güneykaya, Tunceli Mazgirt Akpazar, Kırklareli Lüleburgaz Büyükkarıştıran ve Aksaray Merkez Sağlık beldelerinde belediye başkanlığı seçimleri yeniden yapılacak. Bu süreçte, 50 binden fazla seçmen yeniden oy kullanacak.

Hilvan Belediyesi: Şanlıurfa’nın Hilvan İlçe Seçim Kurulu, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve yeni mahallelerin muhtarlık ve ihtiyar heyeti seçimlerini iptal etmişti. Bu kapsamda, ilçe belediye başkanlığı seçimi 2 Haziran’da tekrarlanacak.

Pınarbaşı Belediyesi: Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde, CHP'nin "belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimlerinin iptali ve yenilenmesi" talebi YSK tarafından reddedildi ve ilçede seçimlerin yenilenmesine karar verildi.

Güzelyurt Belediyesi: Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde, AK Parti yetkilileri, "kısıtlı seçmenlerin" oy kullandığı gerekçesiyle seçim sonuçlarına itiraz etti. İnceleme sonucunda, itirazı haklı bulan YSK, seçimin yenilenmesine karar verdi.

Güneykaya Belde Belediyesi: Sivas'ın Yıldızeli ilçesine bağlı Güneykaya beldesinde yapılan seçimler de iptal edildi. Güneykaya'da 3 sandığın kurulduğu Güneykaya Anadolu Lisesi'nde oy kullanma işleminin ardından yaşanan arbede nedeniyle seçimler yenilenecek.

Büyükkarıştıran Belde Belediyesi: Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde, CHP'nin 2 sandıkta 2 kısıtlı kişinin oy kullandığı gerekçesiyle yaptığı itiraz sonucunda seçimlerin yeniden yapılmasına karar verildi.

Akpazar Belde Belediyesi: Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde, AK Parti, sandık görevlilerinin bazı seçmenlere belediye başkanlığı pusulası vermediği iddiasıyla seçim sonuçlarına itiraz etti. Bu itiraz kabul edildi ve seçimin 2 Haziran'da yenilenmesine karar verildi.

Sağlık Belde Belediyesi: Aksaray'ın Merkez ilçesine bağlı Sağlık beldesinde, 'kısıtlı seçmenlerin' oy kullandığı gerekçesiyle AK Parti tarafından yapılan itiraz sonucunda seçimlerin 2 Haziran'da yenilenmesine karar verildi.

Kaynak: İHA