Olay, 2005 yılında Kastamonu'nun Merkez ilçesi Hacıbey Köyü-Etyemez köyü yol ayrımında gerçekleşti. Evine dönmek üzere aracında seyir halinde olan Halil Çamyaran, başına ateş edilerek öldürülmüş halde bulunmuştu. Yıllardır faili meçhul kalan cinayetin ardından Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı ve Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü'nün Cinayet Büro Amirliği tarafından yürütülen kapsamlı çalışmalar sonucunda, katil zanlıları tespit edildi. Cinayeti işlediği belirlenen H.K. ve N.T. ile birlikte toplamda 5 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen H.K. ve N.T., tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer şüpheliler ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Cinayeti işleyen H.K.'nin, Halil Çamyaran'ın kuzeni olduğu ortaya çıktı.

A W241683 04


Halil Çamyaran'ın kız kardeşi Bahriye Çamyaran Erol, 19 yıl boyunca kardeşinin katillerinin yakalanması için verdiği mücadelenin sonunda adaletin yerini bulduğunu ifade etti. Yürüyemeyen Bahriye Çamyaran Erol, kardeşinin ölümünden bu yana ilk kez gülebildiğini belirterek, acısını dindiren Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı ve Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü'ne teşekkürlerini iletti.

“Kastamonu'dan akşam vakitlerinde köyümüze gelirken pusuya düşürülüp kötü bir şekilde, acımasızca öldürülüp aracında terk edilmişti. Bu şekilde bulundu. Bir okul taşıtı tarafından yapılmış. Biz de bunu daha sonra öğrendik. Halamın oğlu H.K. tarafından kendini öldüreceğini, ‘o beni öldürürse sen de onu öldürür müsün. Bana söz ver' dedi. Ben bunu yerine getiremedim. Bu cinayetin peşini hiçbir zaman bırakmadım. 19 yıl sonra katiller yakalandı. Bu beni bir nebze de olsa ferahlattı. O sadece kardeşimi öldürmemişti, benim ayaklarımı, annemi, annemin emeklerini, hepimizi öldürmüştü. Katil zanlısı sadece bir kişinin ölümüne sebep olmadı, 3 kişinin canını aldı. Ben ölmedim, yaşayan ölüyüm. Adaletin yerini bulmasını istiyorum. 19 yıl sonra inşallah bulacak. Öncelikle Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığına, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcımıza, emeği geçen Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerine, 19 senedir emek verip cinayeti çözen arkadaşlara, beni yaşama sevincinde tutan komiserimiz başta olmak üzere herkese teşekkür ederim. ‘Ben öldürmedim, öldürtmedim' diyen H.K.'ye şunu sormak istiyorum, neden içerdesin? Tekerlekli sandalyedeyim, saçlarıma ak düştü. 19 yıldır ben hiç gülmedim. Gülüyorum diye annem bana tokat attı, sebebini sorduğumda, ‘senin gülmeye hakkın yok, çünkü senin kardeşin öldü' dedi. Ben bunu sormak istiyorum, biz ne yaptık da benim kardeşimi öldürdün? Adaletin yerini bulmasını istiyorum.

A W241683 01

İnşallah biz kazanacağız, bir daha o oradan çıkamayacak. Ben ölsem de artık gam yemem. Buruk bir mutluluk yaşıyorum. Herkes bana, ‘arkasında erkek kardeşi, düşeni yok, bu ölümü çözecek yok' dedi. O yüzden de bu faili meçhule düştü. Oysa ben kardeşimi hiçbir zaman unutmadım ve bu işin peşini hiç bırakmadım. Devletimizle beraber bunu başardık. Çok mutluyum. 19 yıl sonra benim zaferim, 19 yıl sonra ben yeniden doğdum. Bu hisler anlatılmaz. ‘Ben neden öldürdüm' diyen katil zanlısını şu an görmek çok isterdim”  ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA