Bildiride, Türkiye'nin yükseköğretimde gösterdiği atılımlarla dünyada en çok tercih edilen ilk 10 ülke arasına girdiği ve küresel bir eğitim merkezi haline geldiği vurgulandı. Bu süreçte, ülkenin 12. Kalkınma Planı'nda yer alan uluslararasılaşma hedefi doğrultusunda BKÜB üyesi üniversitelerin önemli katkılar sağladığı belirtildi.

Bildiride, son zamanlarda yapılan talihsiz açıklamaların uluslararasılaşma çabalarına zarar verdiği ve bu tür eylemlerin yükseköğretim kurumlarının hedeflerine zarar verdiği vurgulandı. Ayrıca, bu tür eylemlerin Türkiye'nin bilim diplomasisi aracılığıyla güçlenen barış ve uyum ortamına da zarar verdiği ifade edildi.

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) koordinasyonunda üniversitelerin birçok alanda elde ettiği başarıların görmezden gelinemeyeceği vurgulanan bildiride, ülkemizin ekonomik, sosyo-kültürel ve akademik gelişimine katkı sunan politikaları sekteye uğratmaya çalışmanın iyi niyetle bağdaşmadığı belirtildi.

Üniversitelerin Türk yükseköğrenim alanının uluslararasılaşma vizyonunu yükseltmek için çaba gösterdiği ve uluslararası öğrencilere sahip çıkmaya devam edeceği vurgulanan bildiride, daha adil bir dünya ve daha güçlü bir Türkiye için çaba gösterileceği ifade edildi.

Bildiri, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin sosyal medya hesabından da paylaşıldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ