ÇAĞRILARIN YÜZDE 58,42'Sİ GEREKSİZ

Acil olaylara hızlı müdahale etmek için 7 gün 24 saat esasına göre çalışan 112 Acil Çağrı Merkezi, asılsız ihbarlar ve gereksiz aramalar nedeniyle gereksiz yere meşgul oluyor. Edirne'de son 3 ayda gelen çağrıların yüzde 58,42'si vakaya dönüşmedi.

ASILSIZ İHBARLARDA BULUNAN KİŞİLERE BİN 980 LİRA CEZA

Edirne 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İsmail Öztuna, acil durumlar dışındaki aramaların merkezin işleyişini olumsuz etkilediğini ve asılsız ihbarlarda bulunan kişilere bin 980 lira idari para cezası uygulandığını belirtti.

"BURADA ÇOK ÖLÜ VAR"

Çağrı merkezi çalışanlarının karşılaştığı ilginç aramalar arasında, mezarlıkta şaka amaçlı "Burada çok ölü var" ihbarından, eşinin veya sevgilisinin takibini isteyenlere kadar çeşitli talepler yer alıyor. Ayrıca, yemek siparişi vermek isteyenlerin ya da "Arka Sokaklar" dizisinin karakteri 'Rıza Baba'ya ulaşmaya çalışanların da 112'yi aradığı belirtiliyor.

HASTA HAYVANI İÇİN AMBULANS İSTEĞİ

Çağrı merkezi çalışanları, hastalanan hayvanı için ambulans talep eden veya bozuk telefonlarını tamir için yardım isteyen kişilerin de aramalarını yanıtladıklarını ifade ediyor. Bu tür gereksiz aramaların, gerçek acil durumlara müdahaleyi zorlaştırdığını vurguluyorlar.

112 Acil Çağrı Merkezi, emniyet, sağlık, jandarma, itfaiye ve AFAD gibi birimlerle koordineli çalışarak, acil ekiplerin hızlı bir şekilde olay yerine ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor. Ancak asılsız ve gereksiz çağrılar, bu kritik hizmeti sekteye uğratıyor.

Kaynak: İHA