11 ilde, Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) propagandasını yapan ve terör örgütü içinde faaliyette bulunduğuna dair bilgiler bulunan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü provoke etmeye yönelik hazırlık yaptığı tespit edilen şüphelilere yönelik düzenlenen “BOZDOĞAN-33” operasyonlarında 58 kişi yakalandı.

Antalya ve İzmir'de yapılan operasyonlarda ise sosyal medya hesapları üzerinden Sol Terör Örgütlerinin propagandasını yaptığı belirlenen 4 şüpheli gözaltına alındı.

Operasyonların süreceğini belirten İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle" ifadelerini kullandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Daire Başkanlığı ve İstihbarat Başkanlığı koordinesinde; İl Emniyet Müdürlükleri Terörle Mücadele Şube Müdürlüklerince İstanbul, Diyarbakır, Adana, Antalya, Bilecik, Mardin, Batman, Muğla, Muş, Şanlıurfa ve Van’da gerçekleştirilen operasyonlarda elde edilen bilgilere göre:

İstanbul'da, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalar sonucunda, terör örgütü mensuplarıyla irtibatlı olan, sosyal medya üzerinden terör propagandası yapan ve 1 Mayıs'ı provoke etmeye yönelik hazırlık içerisinde olduğu tespit edilen 9 şüpheli yakalandı.

Diyarbakır'da, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün yürüttüğü çalışmalarla Diyarbakır merkezli Batman, İstanbul, Mardin, Muğla, Muş, Şanlıurfa ve Van’da düzenlenen operasyonlarda, Nevruz etkinliklerinde BTÖ'nün propagandasını yapan ve sosyal medya üzerinden 1 Mayıs'a yönelik gösteri çağrısı yaptığı tespit edilen 28 şüpheli gözaltına alındı.

Adana'da, yapılan çalışmalar sonucu, ateş yakarak ve çöp konteynerleriyle yolu trafiğe kapatarak kanunsuz gösterilere katıldığı belirlenen 15 şüpheli yakalandı.

Antalya'da, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalar sonucunda, Nevruz etkinliklerinde BTÖ propagandası yaptığı tespit edilen 5 şüpheli gözaltına alındı.

Bilecik'te, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalar sonucu, geçmişte BTÖ içerisinde faaliyet yürüttüğü belirlenen 1 şüpheli yakalandı.

Operasyonlar sonucunda, 5 adet ruhsatsız tabanca, 3 adet av tüfeği, bir AK-47 tüfeği ve çok sayıda dijital materyal ile örgütsel doküman ele geçirildi. Güvenlik güçleri, terörle mücadelede kararlılıkla hareket etmeye devam ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi