Pazar günü yerel seçimler okullarda kurulan sandıklarda yapılacak. Seçimlerde pek çok kamu çalışanı görevli olacak. Oy sayımı için gece geç saatlere kadar çalışacak olan memurlar 1 Nisan'da idari izinli oldu. Bu haberin ardından “1 Nisan’da bankalar açık mı? Seçimin ertesi günü bankalar tatil mi?” soruları gündeme geldi. İşte 1 Nisan bankaların çalışma durumu…

1 NİSAN BANKALAR AÇIK MI?

1 Nisan Pazartesi günü bankaların kapalı olacağına dair herhangi bir açıklama bulunmuyor. Bankaların işleyişi, Borsa İstanbul ile benzerlik taşıyor. Borsa İstanbul için de şu an herhangi bir tatil açıklaması bulunmuyor. Konu ile ilgili yeni bilgiler geldiğinde haberimizde yer vereceğiz.

1 NİSAN OKULLAR TATİL Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığı, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde oy verme işlemlerinin okullarda yapılacak olmasından dolayı 1 Nisan tarihinde ülke genelinde eğitim ve öğretime ara vermeye hazırlanıyor. İlerleyen günlerde resmi açıklamanın yapılacağı düşünülürken, bu tarihte okulların temizlik işleri yürütülecek. Yerel seçimlere çok az bir süre kala, ülke gündemini seçim hazırlıkları şekillendiriyor.

81 şehirde oy verme işlemlerinin okullarda yapılacağı için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yeni bir tatil kararı alınmasını gündeme getirdi. Son olarak 2019 yılında yapılan seçimlerde, seçimlerden sonraki güne denk gelen tarih, temizlik işleri gerekçe gösterilerek tatil edilmişti.

1 NİSAN RESMİ TATİL Mİ? 2024 RESMİ TATİL GÜNLERİ!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde görev alacak kamu personeli için 1 Nisan 2024 tarihinde idari izin kararı aldı. 2024 Resmi tatil günleri sırasıyla şu şekildedir;

1 Ocak Yılbaşı

9 Nisan Ramazan Bayramı Arifesi

10 Nisan Ramazan Bayramı 1.gün

11 Nisan Ramazan Bayramı 2.gün

12 Nisan Ramazan Bayramı 3.gün

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

15 Haziran Kurban Bayramı Arifesi

16 Haziran Kurban Bayramı 1.gün

17 Haziran Kurban Bayramı 2.gün

18 Haziran Kurban Bayramı 3.gün

19 Haziran Kurban Bayramı 4.gün

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü

30 Ağustos Zafer Bayramı

28 Ekim Cumhuriyet Bayramı Arifesi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

31 Aralık Yılbaşı gecesi

Kaynak: İstiklal Gazetesi