1 Mayıs kutlamaları günün en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. Vatandaşlar, 1 Mayıs kutlamalarının nerede yapılacağını araştırıyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı güzergahları tek tek açıkladı. Peki “1 Mayıs kutlamaları nerede yapılacak? 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı kapalı mı?” İşte araştırılan ayrıntılar…

1 MAYIS KUTLAMALARI NEREDE YAPILACAK?

1 Mayıs her yıl işçi bayramı olarak kutlanmaktadır. 2024 yılında da 1 Mayıs kutlamalarının nerede yapılacağı merak ediliyor. İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarının bu sene Taksim Meydanı’nda yapılmasıyla ilgili emek örgütleri ve yetkililer arasında anlaşmaya varılamadı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ankara'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile ilgili basın toplantısında bazı açıklamalar yaptı. Bakan Yerlikaya, "Toplantı ve gösteri yürüyüşü demokratik bir haktır. Ama İstanbul için farklı bir durum var. Taksim Meydanı toplantı ve gösteri yürüyüşü için belirlenen yer ve güzergahlar arasında değil" dedi.

Bakan Yerlikaya'nın 1 Mayıs hakkındaki konuşmasından öne çıkan bölümler şu şekilde;

"Demokratik hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin toplumumuzun huzurunu, güvenliğini ve kamu düzenini aksatmamasıdır, başkalarının hak ve özgürlüklerini engellememesidir. Anayasamızın 34'üncü maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11'inci maddesi de işte bu hassasiyetlere yer vermiştir. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle şimdiye dek 55 ilimizde 103 ayrı etkinlik müracaatı yapılmıştır. Bunların tamamına izin verilmiştir. Tam da burada İstanbul ile ilgili artı bir parantez açmak istiyorum.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle şimdiye dek 55 ilimizde 103 ayrı etkinlik müracaatı yapılmıştır. Bunların tamamına izin verilmiştir. Tam da burada İstanbul ile ilgili artı bir parantez açmak istiyorum. İstanbul medeniyetimizin baş tacı, dünyanın 15'inci metropolü ve nüfusu 131 ülkeden daha fazla. 2023 yılında yaklaşık 17,5 milyon turist ağırlayan İstanbul aynı zamanda eğitimin, kültürün, sanatın, ticaretin ve üretimin de merkezidir.”

1 MAYIS’TA TAKSİM KAPALI MI, AÇIK MI?

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs’ta karayolu trafiğine kapatılacağını açıkladı. Aynı zamanda yollarda kısıtlama uygulamalarının saat 04.00’te, deniz ve raylı sistem ulaşım ağlarındaki kısıtlama ise 05.30 itibarıyla başlatılacağını da halkın bilgisine sundu.

Buna bağlı olarak İstanbul Valiliğin almış olduğu karara göre 1 Mayıs’ta Cumhuriyet Cadde Şişli ve Taksim Meydan istikameti trafiğe kapatılacaktır.

Kaynak: HABER MERKEZİ