Yazarlar

Gazete Yazarları Tümü

Ömer Akdağ

19 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
GECE BEKÇİSİ VE “HEDİYE”
Hediye ile rüşvet uzaktan birbirine benzer.  Gurur ile vakar gibidir. Gurur tavsiye edilmez fakat vakarlı olmak irfanımızın şiarıdır. Vakar taşıdığımız/taşımaya namzet olduğumuz değerlere layık olmaya çalışmanın davranışa yansımasıdır.

Prof. Dr. Ekrem Çulfa

19 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
ERTELEME SORUNU VE ÇÖZÜMLERİ
Erteleme sorunu, "procrastination" olarak da bilinir; kişinin yetiştirmesi gereken işleri ötelemesi, yapmaktan kaçınması ya da sürekli olarak ertelemesi olarak tanımlanır.

Ali Değermenci

19 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
ABDULAZİZ BAYINDIR’IN “KURAN DİNDARLIĞI” YAZISINDA KURAN’A TERS DÜŞEN BOZUK GÖRÜŞLER - 1 / “GENEL DEĞERLENDİRME”
“Abdulaziz Bayındır’ın İstikametindeki Savrulma” başlıklı yazılarımızdan sonra şimdi de adı geçen bu şahsın “Kuran Dindarlığı” adlı makalesini tahlil edip, bu makalede Kuran’la nasıl ters düştüğünü ve böylece istikametten nasıl saptığını ortaya koymaya çalışacağız.

Mehmet Dilbaz

18 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
ESKİ İSTANBUL’DA KİMLER VARDI?
Osmanlılar, fetihten sonra şehri çok harap bir vaziyette buldu. İki asır önce Haçlı seferleri sırasında şehri işgal edip elli sene kalan Latinlerin yaptığı tahribattan sonra şehir belini henüz doğrultamamıştı...

Uğur Canbolat

16 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
AKIT IRMAKLARI İÇİNDEN…
İÇİMDEN ırmaklar akar. Hem de ne ırmaklar. Nasıl da çağıldarlar, ah nasıl… Irmak beni bir ümide taşır, bir ülküye. Özgürlük nedir bilir misin? İçinden ırmakların akmasıdır...

Hüseyin Arif Çakmak

15 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
SİYASİ HIRS VE 12 EYLÜL DARBESİ
Kendisiyle aynı fikirde olmayanları, kendi partisine oy vermeyenleri Fetöcü, hain, PKK’lı olarak gören zihniyete karşı uyanık olmak lazımdır. Siyasi hırs uğruna ülkeyi ateşe atmak isteyenlere milletimiz engel olmalıdır.

Turan Kışlakçı

15 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
Filistin’e İkinci Büyük İhanet
İkinci büyük ihanet bugün gerçekleşiyor. Filistin halkının ve hükümetinin görüşlerine başvurulmadan Filistin topraklarının ve Kudüs’ün “Normalleşme” adı altında İsrail’e tamamen peşkeş çekilmesi. Kısacası, “15 Eylül” tarihi Filistin tarihinde yeni bir “Nekbe” olarak anılacaktır.

Serra Karaçam

14 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
Online BMGK ve Multilateralizm
Bu yıl BM Genel Kurulu salgın nedeniyle online olarak toplanacak. Genel Kurul toplantıları 15-30 Eylül arasında programlandırıldı. Senenin en önemli üst düzey etkinliğiyse 75. yıl anma toplantısı. Toplantının başlığı 'The Future We Want, the UN We Need: Reaffirming our Collective Commitment to Multilateralism'. Yani farklı devletletin ortak bir hedef doğrultusunda aynı ortak çıkar için işbirliği yaptığı bir dünya düzenine olan bağlılık...

Mustafa Nihat Yükselir

13 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
Artık bilim adamı ile filim adamını ayırmanın zamanı!
Gıda ve beslenme alanında bilgi kirliliğinin temel nedeni büyük bir rant alanı olması ve rantçıların iştahını kabartması. Maalesef bu rantçılar kervanına isminin önünde doktor, doçent veya profesör yazan herkes fütursuzca katılabiliyor.

Dr. Seyfi Şahin

13 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
12 EYLÜL
20.asır, Türk milletinin yıkılış asrıdır. Daha önce. Bombay’da, Kalküta’da, Dakka’da, Lahor’da  Saraybosna’da,  Üsküp’te Selanik’te, Buhara Taşkent, Kabil’de, İsfahan Şiraz, Tebriz’de, Kahire, Mekke, Medine’de, Şam Bağdat’ta Cezayir...

Abdülhakim Bahadıroğlu

08 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
“İNCELEME BAŞLATILDI EFENDİM!” -BA’DE HARABİ’L-BASRA-
Memleket, Mehdi cenneti olmuş!.. Meğer haberimiz yok! Hepsi  birşeyler kurtarıyor, Kimi para, kimi karı...Evet Dostlar, “Ben Mehdiyim” deyip, Başörtülü kadınları suya ıslatan, Bir sapkın daha!..

Hadi Önal

07 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
ELAZIĞ BÜTÜN BUNLARI HAK ETMEDİ!
Elazığ, aydınlık yüzü ile asırlara damgasını vuran Harput kültürünü yaşayan ve yaşatan şehir… Musikisi ile gönüllerde taht kuran, halkoyunları ile geçmişi geleceğe taşıyan şehir… Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları ile Türk dünyasını kucaklayan şehir…

Ahmet Gelişgen

29 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
KERBELA FACİASI YENİ KERBELALAR DOĞURMASIN!
Hz. Peygamber (s.a.v.)’in Ehl-i Beyti’ne saygı duymak, onlara karşı muhabbet beslemek bütün Müslümanlar için kutsal bir görevdir. Bu vazifeye işaret eden pek çok ayet-i kelime ve hadis-i şerif mevcuttur. Bu bakımdan Hz. Hüseyin Efendimiz’in şehadeti, her Müslümanın mutlaka derin ıstırap duyduğu hadiselerdendir.

Ahmet Öztürk

20 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
Zamane Gençlik…
Çocuklarınıza zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin. Böylece hayatları boyunca, sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilirler! Çocuğunuzun midesine ve sırtına değil; kalbine ve beynine yatırım yapın!

Seyfullah Hakbilir

08 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
TIRMANAN KORONAYA KARŞI SOSYAL İLİŞKİLERDEKİ TAVRIMIZ NASIL OLMALIDIR?
Muhterem Dostlar, Bu günlerde korona afet ve imtihanının ciddi bir tırmanışa geçtiği hepimizin malumu. Anadolumuzun pek çok yerinden üzücü haberler alıyoruz. Şimdiye kadar duymadığımız şekilde, çevremizde ve tanıdığımız dostların koranaya yakalandığı, bazılarının veya yakınlarının da koronadan hayatını kaybettiği haberlerini aldığımızı üzülerek ifade edelim.
İnternet Yazarları Tümü

Ali Dutal

18 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
Meclis-i Meşâyih (Tarikat ve Cemaatlerin Denetlenmesi)
Televizyon yorumcularının hiç gündemden düşürmediği sürekli dillerine pelesenk ettikleri tarikat ve cemaatlerin denetlenmesi hususu üzerinde duracağım. Söz konusu denetleme olunca bazıları Meclis-i Meşâyihi de gündeme getirdiler...

İsmail Okutan

18 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
KUTLU BİR KERVAN YOLA ÇIKMALI
İçimde kurbanlık koyunlar gibi biner biner ritmik saymalarla öldürülen insan denizi, kafamın içi savaşta ölen çocukların çığlıklarıyla dolu. Dünyanın duymadığı, duymak istemediği uğultular kulaklarımı sağır ediyor.

İsmail Hakkı Pamukoğlu

18 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
Uzaktan mı yakından mı ?
Malumunuz birkaç gün önce bir öğretim görevlisi, İmam hatip mezunlarının birçoğunun ahlaksız ve sapık olduğu ile ilgili bir cümle kurdu. Uzun zamandır beklettiğim Türkiye’de eğitim sistemindeki sıkıntılar ile alakalı yazımın fitilini de bu sözler ateşledi...

Turan Güzel

18 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
COVİD 19 VE DELİ SORULAR
Evvela yazımızın başlığının ne anlama geldiğine dair küçük bir bilgi paylaşımı yapalım. Covid-19 demek CO = CORONA – Vİ =VİRÜS – D = DISEASE =  HASTALIK anlamlarına gelmekte olup, 2019 senesinde tespit ve teşhis edilmiş olması hasebiyle 19 rakamı ile tamamlanmaktadır.

İbrahim Yerlikaya

18 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
AHİ EVRAN VELİ- 2
Ahî Evran (Evren) adıyla tanınır. Tarihî bir hüviyete sahip bulunmasına rağmen gerçek kişiliği menkıbeler içinde kaybolmuştur. “Gök, kâinat” ve “yılan, ejderha” anlamlarına gelen Evran ismi, efsanevî kişiliğinin bir işareti sayılabilir...