İnternet Yazarları

Prof. Dr. Mustafa Eravcı

25 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
Jeopolitik ve Tarihsel Bir Rekabet Sahası Olarak Ukrayna
Ukrayna-Rusya krizinde diplomasiye tanınan şansta artık sona gelindi. Rusya'nın son iki aydır bölgede yaptığı askeri hazırlıklar kapsamında bölgede savaş çanları çalmaya başladı.

YUSUF POLAT

25 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
Kazandıkları savaş yok
Ali Koç, Aziz Yıldırım sonrası Fenerbahçeli taraftarın da baskısıyla başkan seçildi. Zengin bir aileden gelmesi dışında hiçbir özelliği yoktu. Hem yakışıklı hem de mavi gözlü olduğunu saymazsak.

İbrahim Yerlikaya

25 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
ŞAH-I GEYLANİ TARİKATI IV
Kādiriyye en yaygın tarikat olmasını, diğer sebeplerin yanı sıra çok sayıda çocuğu olan Abdülkādir-i Geylânî’nin çocuklarının babalarının ilmine ve mânevî mirasına sahip çıkarak onun yolunu devam ettirmelerine borçludur.

HANDE ORTAY

25 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
ÇİN’İN YENİ İPEK YOLU KÜRESEL GÜNEY ÜZERİNDEKİ ETKİLER
BRI’nin iki ana koridoru, Küresel Güney ve Güney-Güney iş birliğindeki birçok ülkenin gelişimi üzerinde şimdiden önemli bir etkiye sahip. Çin’i Ukrayna üzerinden Avrupa’ya bağlaması gereken Güney Asya ve Kafkasya ülkeleri, özellikle “İpek Yolu’nun Ekonomik Kuşağı” (yani kara yolu) çerçevesindeki yatırımlardan yararlandı.

Ali Dutal

24 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
İslami Cemaatler Kimsenin Şamar Oğlanı Değil!
Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın intiharı sonrası İslami Cemaatlere yapılan saldırılara olan isyanımı bu yazımda dile getirmeye çalışacağım.

Zeki Özdemir

21 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
DÜŞÜK FAİZ YÜKSEK KUR NE DEMEK?
Düşük faiz, hatta 0 (sıfır) faiz reel sektörün gelişmesi ve güçlenmesi; yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın gelişmesi ve şahlanması için gereklidir! Kontrollü ve makul yüksek kur (devalüasyon), yerli üretim, yerli sanayi ve yerli imalat sanayinin gelişmesi, işsizliğin azaltılması, istihdamın ve ihracatın  arttırılması...

Semih Gürel

19 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
TEBRİKLER TRABZONSPOR
Süper Lig'de 21. hafta geride kaldı. Lider Trabzonpsor en yakın rakibi 1 maç eksiği olan Konyaspor'a 11 puan fark attı. Fırtına, -3 derecede, yoğun kar yağışı altında Sivasspor deplasmanında 2 puan bıraksa da şampiyonluk yolunda rakiplerine öylesine fark attı ki, bu tarz puan kayıplarını çok rahat tolere edebilecek durumda.

Turan Güzel

17 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
TANRIYA TANRILIK
Bir bakıma haddi aşmak, sınırları zorlamanın da çok ötesinde allak bullak etmek ve ez cümle kabilinden Dinini Allah’a öğretmeye varacak kadar Tanrıya Tanrılık boyutuna evrilmek.

İbrahim Halil Er

15 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
Suriye İç Savaşı Karşısında İran
İran’ın Ortadoğu ve özellikle Suriye politikasını anlamak için ilk olarak İran’ı tanımamız gerekir. Ortadoğu’daki en karışık ve incelenmesi zor devletlerden biri olan İran’ı anladığımızda Ortadoğu’da neler olup bittiğine de daha yakından bakabiliriz.

Selmâni Fânî

06 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
Tarikat ehli hocalarına bir çocuk ne diye meydan okuyor?
Mansur Hallac Kuddise Sirruhuya Dar ağacına asılırken sordular tasavvuf nedir diye! - Şu gördüğün (hakikatı söyleyip asılmak) tasavvufun en aşağı makamı." dedi.

Mustafa Tunç

02 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
Kendini Keşfet
İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtım Ofisi’nin geçen yıl başlattığı ve bu sene de devam ettirdiği mütevazı bir program var. Programın adı Kendini Keşfet. Lise öğrencilerine yönelik online olarak yapılan ve 6 saatten oluşan programın birkaç seansında ben de bulundum.

Cihan Saraç

22 Aralık 2021 | Tüm Yazıları
Memur ve emekliye ek zam olacak mı?
Şu anda kurdan kaynaklı ciddi bir enflasyon oluşmuş, alım gücü o yönde negatif etkilenmiştir. Memur ve memur emeklilerine ek zam beklentisini kamuoyu satın almışken Sayın Erdoğan'dan gelecek cevabı beklemek en doğrusu olacaktır.

Müslüm Aktürk

10 Aralık 2021 | Tüm Yazıları
OKTAY VURAL SİYASETE GERİ Mİ DÖNÜYOR?
Geçtiğimiz günlerde Ankara’da düzenlenen bir törende MHP’li eski Bakan Oktay Vural ile karşılaştık. Bir zamanlar siyasetin renkli simaları arasında yer alan MHP eski Grup Başkanvekili ve eski Ulaştırma Bakanı Oktay Vural’a, doğal olarak günlerinin nasıl geçtiğini, siyasete daha ne kadar mesafeli duracağını ve sahaya çıkmayı düşünüp düşünmediğini sordum.

ABDULLAH YOLGÖSTEREN

25 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
EKONOMİK KRİZ 
Bütün dünyada, islâm aleminde ve ülkemizde.! Herkes ekonomik krizi konuşuyor.. Kimisi  içeridekilere ya da kimisi dışarıdakilere suçlama yapıyor.. Yani; herkes bi yerlere ve birilerine krizin suçunu bağlayıp duruyor. [ elbette ki dahildeki ve hariçteki dolaylı veya direk sorumlu ve suçluları, dünya ve ahirette karşılığını görecek ve hesap verecektir  ]

ŞENER MENGENE

12 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
TÜRKİYE’NİN EKONOMİK BAĞIMSIZLIĞI BOR KENEVİR VE GRAFENDE
Endüstriyel tarım gelecek vadediyor. Büyük bir potansiyele sahibiz. Pandemi ile ortaya çıkan global ekonomik olumsuz tablo ülkemizi de önemli ölçüde etkilemiştir. Artan üretim maliyetleri ve giderler, fiyat istikrarını ve ekonomik verileri ciddi biçimde etkilemiştir.

ABDÜLKADİR KORKMAZ

10 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
PERSONA
Persona, dilimize Latinceden geçmiş ve kelime anlamı itibari ile maske olarak ifade edilebilecek bir kavramdır. Bireyin dış dünya ile ilişkilerinde uyum sağlaması ya da başa çıkabilmesini sağlayan sisteme persona adı verilmektedir.

İsmail Okutan

31 Ekim 2021 | Tüm Yazıları
GERÇEK DOSTLUĞA DAİR
Gerçek dost içinden geçtiği zamana göre değil içinden geldiği gibi konuşabilen ve davranabilen kişidir. ‘‘Eski dostluğu devam ettirmek, imandandır.’’  diye yazıyordu okuduğum İslam İlmihalinde...

Halit Develioğlu

23 Ekim 2021 | Tüm Yazıları
KABA HALİL EFENDİ ve MEDRESESİ
Fatih ( Sur İçi ) beldesini adımlamaya devam ediyoruz. İlim, İrfan yurdu , mekanı olan bir yapı karşımıza çıkıyor. 17. Yüzyılın önemli simalarından hayırsever bir isim Kaba Halil Efendi. Kurduğu medrese ile devletine hizmet etmeyi şiar edinmiş bir zevat. Şimdi onun bize emanet ettiği bizimde vefa gösterdiğimiz medresesinden bahsedelim.

İsmail Hakkı Pamukoğlu

17 Ekim 2021 | Tüm Yazıları
Yeni dünya düzeninde hakim, KİM olacak ?
Değerli dostlar farkındaysanız dünya üzerinde belli başlı önemli değişikliklerin yaşandığı ve daha da yaşanacağı çok nadir bir dönemde dünyaya gelmiş bir kuşağız.

Sadık Uslu

07 Ekim 2021 | Tüm Yazıları
Kapitalizmin prensi: Siberpunk Kültürü
"Bilim nedir?" sorusu, yıllarca; "Düzenlenmiş bilgiler topluluğudur", gibi cümlelerle tanımlandı. Bilgiyi toplamak, toparlamak ve bir istikamet doğrultusunda belli amaçlara odaklamak...

Dr. Mir Mehmet Öztürk

17 Eylül 2021 | Tüm Yazıları
İnsanoğlunun eşyayla imtihanı…
Zaman hakikat perdeleri aralanan pencerelerden gelen gül kokuların zamanı. İnsanlık hiç olmadığı kadar gül kokusuna hasret. Ortalık cahiliye kalıntılarıyla kavruluyor.

ABDULLAH HAKSEVER

19 Ağustos 2021 | Tüm Yazıları
KERBELA ÜZERİNE BİRKAÇ HATIRLATMA VE KELAM
Bugünün bazı Ehl-i Sünnet itikâdını (ilmi- kitâbi değilde sloganik) savunan kişileri, güya fitne olmasın ve insanlar haddini aşmasın (elbetteki DİKKÂT de edilmeli..) adı altında, "Aman haaa.. Yezid’e bişey denmesin.." diye mübâlağâlı ve tek taraflı koruma teyakkûzu halindeler..

Mustafa Yıldırım

10 Ağustos 2021 | Tüm Yazıları
MAKUL MUHALİF
Her konuda olduğu gibi, on bir gündür yurdun farklı yerlerinde çıkan ve bir kısmının hala devam ettiği orman yangınları nedeniyle toplum bir kez daha karpuz gibi ikiye bölündü.

AHMET ÇAKAROĞLU

12 Temmuz 2021 | Tüm Yazıları
BÜTÜN CEMAATLER KAPATILSIN MI?
Adnan OKTAR ve yandaşlarına karşı yapılan OPERASYONU bizler de takdirle karşıladık. DEVLETİN KANUNLARI VAR. İSTİHBARATI VAR. YANLIŞ YAPANLARI CEZALANDIRSIN. Ancak; 15 Temnuz Darbe Teşebbüsü sonrası  “BÜTÜN CEMAATLER POTANSİYEL FETO ADAYIDIR. HEPSİ DERHAL KAPATILMALIDIR” diye ortalığı velveleye veren ancak bir netice alamayan köftehorlara da yeniden gün doğdu.

VEHBİ KARA

07 Temmuz 2021 | Tüm Yazıları
Faşizmin Ana İlkeleri ve Özellikleri
Milliyetçi işçi hareketlerinden ilham alan ilk faşist hareketler, İtalya'da 1. Dünya savaşı esnasında sol fikirleri, sağcı ve ırkçı unsurlarla birleştirerek; komünizm başta olmak üzere bütün ideolojilere savaş açmıştır.

UĞUR AKKAYA

22 Haziran 2021 | Tüm Yazıları
AB ile Türkiye İlişkileri
Türkiye ile AB ilişkileri her ne kadar iyi gitmese de ilişkiler tamamen koparılmış değil ama git gide umutlar tükenme noktasına gelse de AB ne Türkiye’yi AB’ye almak istiyor ne de Türkiye’siz yapabiliyor

Fatih Han Terzioğlu

19 Mayıs 2021 | Tüm Yazıları
“KUTUB”LAŞALIM
Dünya büyük bir buhranın içinde ve biz hala sen – ben – öteki – beriki olarak yaşamımızı sürdürüyoruz. Aynı coğrafyada aynı din ve dil ekseninde birbirimizden öylesine kopartıldık ki, neredeyse birbirimize yabancı hale geldik.

MESUT HAKSEVER

12 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
FARKINDA MISINIZ..?!?!?
Yaklaşık 100 küsûr yıllık bir süreden bu tarafa doğru, bu ülkede; kendisini çağdaş, ilerici,  batıcı, laik, atatürkçü vb sıfat ve vasıflarla(!) ifâde eden kişilerin çok büyük bir kısmı;[ insanımızın çoğunun yapmaya çalıştığı üzere] hayatını dinine göre yaşamaya çalışan Dindar insanlara, faiz/kredi almayanlara, İslâmî tesettürün icâbı örtünenlere vb vs değer yargılarına göre yaşamaya çalışanlara; gerici, çağdışı, yobaz ve benzeri cümlelerle, kendilerince aşağılamaya çalıştılar!..

EREN TALHA ALTUN

28 Şubat 2021 | Tüm Yazıları
SOSYAL MEDYA - ULUSAL GÜVENLİK - SİBER SALDIRILAR
Başta Facebook, Twitter, İnstagram olmak üzere, sosyal medya platformlarının artık bir ulusal güvenlik meselesi haline geldiğini ve konu ile ilgili adımların atıldığı gibi yaptırımlarında en ağır şekilde uygulanması gerektiğini vurgulamak gerek..

Özgür Sanal

07 Aralık 2020 | Tüm Yazıları
BAHAİLİK DİNİ HAKKINDA BİR MAKALE
Film arşivlerinde gezerken ilginç bir kayda rastladım. 1912'de Newyork’ ta çekilmiş , 8 dakikalık bu filmde, Bahailik dininin o dönemki , lideri Abdülbaha isimli şahıs,  ABD’nin büyük şehri Newyork’a gelmiş .

Yasin Hakan Karagözlü

16 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
BİR KARDEŞİM GİTTİ ÜÇ KAHRAMAN AĞABEYİM OLDU
Kardeşim Polis memuru Kadir Cihan Karagözlü 7 Haziran 2016 tarihinde Vezneciler saldırısında şehit düştü... O şehit oldu biz paramparça olduk.. Herkes el uzattı ve yanımızda oldu. Allah herkesten razı olsun. Ama değinmek istediğim kişiler işte yukarıda yazdığım gibi kanımdan canımdan abim gibi kardeşim gibi yanımızdaydı.

Zati Ürer

12 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
NİFAK ODAKLARI VE HAMİLERİ
42 yıl önce nifakla iç savaş noktasına getirilmiştik de bugün her alanda lazım yetişmiş insan gücümüzü yitirmiştik. Kalmadı  kendilerine dünya, ikisi de merhum Demirel ile Ecevit, belki farkında değillerdi ama zıtlaşmalarıyla sağ sol çatışmalarının hamisi olmuşlardı. Yangına körükle gidiyorlardı hep.

Av. Mehmet Ballı

02 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
YENİÇAĞ YAZARI’NDAN AHMET GELİŞGEN HOCA’YA İFTİRA![1]
Yeniçağ Gazetesi Yazarı Arslan Tekin, 2 Ekim 2020 tarihli köşe yazısının son kısmında, Dr. Ahmet Gelişgen hoca’ya akıl almaz bir iftirada bulundu. Arslan Tekin, Gelişgen hoca’yı tanımaz. Demek ki Arslan Tekin, birilerinin söylediği şekilde kaleminin dilini kaydırıverdi...

Kevser Çakır

30 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
AĞLAYACAKSANIZ OYNAMAYALIM
Hayatta candan daha değerli şeyler vardır. Terör örgütü tarafından baskına uğrayan bir evden kaçırılan bir kız çocuğunu düşününce anlarsınız bunu, evlatlarının gözü önünde tecavüze uğrayan kadını, köyün meydanında bağlanıp yakılan sivilleri düşününce ve onları görüp aklını kaybedenleri...

Mehmet Berat Tural

15 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
İktidar Şehveti
Bendeniz, gündeminde siyeri ve tarihi tutmaya çalışan, yaptığı/yapacağı konuşmalarda geçmişimizden referanslarla değerlendirmelerde bulunma gayretinde olan biriyim. Dolayısıyla gelen soru ve eleştiriler de bu minvalde. İslam’ın ilk dönemlerinde yaşanan hadiseler, Hz. Osman ile başlayan zor ve nazik durumlar, Ebuzer’in muhalefet tavrı, Hz. Ali’nin duruşu, Cemel, Sıffin, Kerbela derken çok derin ve nazik konuları konuşmak, izah etmek zorunda kalıyoruz. 

Muhammed Yasir Yaman

01 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
Türkiye'nin İleri Savunma Hattı: LİBYA
Doğu Akdeniz’e hakim olmak isteyenler 16.yüzyıldan beridir şunu iyi bilir ki, Cezayir, Tunus , Fas, Moritanya ve Libya’da gönülleri Feth etmeden, mazlumların yanında olmadan, Akdeniz’de kurulacak tüm hayaller bir beyhudelikten öteye geçmeyecektir!

Abdullatif Halveti

27 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
EHL-İ BEYT İLE TEVESSÜL
Ruhul-Beyan tefsirini Arapça ve Farsçadan tercüme eden Dr. Ömer Faruk Hilmi, bu değerli eseri, önce Arapça şerhetti. Kitabına,  وقاية من الطاعون والوباء بالطرق المعنوية ismini verdi. Daha sonra  bu değerli kitabı "Virüs ve Mikroplarla Yayılan Bulaşıcı TÂUN VEBÂ VE KARA ÖLÜM Salgınlarından Kurtulmanın Manevî Yolları" ismiyle Türkçeye tercüme edip yayınladı. Bu kitapta veba (salgın hastalıklara) yakalanmamak ve bulaşıcı hastalıklardan kurtulmak için Ehl-i Beyt ile Tevessül duaları bulunmaktadır.

İbrahim Bedioğlu

22 Mart 2020 | Tüm Yazıları
Veba Rahmettir, diyen Sahabi Kim? Neden Böyle Dedi?
Felaketlerin bir bela olduğunu söyleyenlere karşı “bu sizler için rahmettir!” diyen Ebu Ubeyde gibi bir teslimiyetle ellerimizi açıp alemlerin rabbine yönelme vakti gelmedi mi? Yoksa hala ibret almayacak mıyız?