İnternet Yazarları

Zeki Özdemir

03 Mart 2021 | Tüm Yazıları
REFORM-2
Eğitim Reformu: Türkiye'de eğitim sorunu ve çözümlerini, İstiklal Gazetesinde yayınlanan Türkiye'de Eğitim Sorunu başlıklı yazımla detaylı bir şekilde belirtmiştim. Burada reformu kısa ve maddeler halinde vereceğim. 

İbrahim Yerlikaya

03 Mart 2021 | Tüm Yazıları
MEVLANA CELALEDDİNİ RUMİ MOĞOLLAR
Mevlana’nın oğullarından Alaeddin Çelebi, Kırşehir’de Ahi Evran ile birlikte şehit edilmiştir. Bu cinayet Moğolların emri ile gerçekleşmiştir. Her ne kadar Mevlana, Alaeddin Çelebi’yi dargınlık neticesinde yanından uzaklaştırmış olsa da, bir gönül adamının öz oğlunun katillerine muhabbet duyması beklenemez.

Ali Dutal

03 Mart 2021 | Tüm Yazıları
Para şehvetin kapısını aralar
Şehvet; para, mal, mülk, makam, şöhret ve karşı cinse duyulan aşırı arzu ve düşkünlük olarak açıklanmaktadır. Yani, meşru sınırlar içinde kalamayıp nefsin etki ve yönlendirmesiyle meşru sınırların dışına çıkmanın genel adı şehvettir.

Turan Güzel

28 Şubat 2021 | Tüm Yazıları
AKP AK PARTİYE KARŞI
Türk ve Türkiye sosyolojisinin, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana kadim siyaset, bürokrasi, aristokrasi, hukuk ve uygulamalarına dair oturmuş bir algı ve adeta değiştirilmesi mümkün olunmayacağı inancı, bütün ülke vatandaşlarının ittifak ettiği olguların başında gelmekteydi.

İsmail Okutan

28 Şubat 2021 | Tüm Yazıları
ÜSTÜMÜZE DÜŞEN GÖLGELER
Yeryüzünde ceberrut ve vahşi bir savaş anlamsız bir şekilde sürüp gidiyor. Kavramlar savaşı, anlamlar savaşı, medeniyetler savaşı, ekmek savaşı, insan olmanın, güzel olmanın, var olmanın savaşı, susuz, aç, biilaç ve çıplak kalmamanın savaşı, bir onur ve izzet savaşı, işgalden kurtulmanın, yeryüzünü temizlemenin, haksızlıkları ortadan kaldırmanın, kulluk bilinciyle birlikte yaşamanın savaşı.

Mustafa Tunç

28 Şubat 2021 | Tüm Yazıları
Mekân Felsefesi
Felsefe tarihinde mekâna çoğunlukla haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Zaten günlük hayatta da zaman ve mekân ikilisi söz konusu olduğunda sanki mekân hiç yokmuş ve önemsizmiş gibi davranıyoruz.

EREN TALHA ALTUN

28 Şubat 2021 | Tüm Yazıları
SOSYAL MEDYA - ULUSAL GÜVENLİK - SİBER SALDIRILAR
Başta Facebook, Twitter, İnstagram olmak üzere, sosyal medya platformlarının artık bir ulusal güvenlik meselesi haline geldiğini ve konu ile ilgili adımların atıldığı gibi yaptırımlarında en ağır şekilde uygulanması gerektiğini vurgulamak gerek..

ABDULLAH ASLANOĞLU

24 Şubat 2021 | Tüm Yazıları
'EHL-İ KIBLE' KİMDİR? ŞİİLERE KAFİR DENİLİR Mİ?
(Mümin  olan  bir  kişiyi  TEKFİR  eden  kişi  kendisi  KÂFİR  olur) Dolayısıyla TEKFİR meselesinde çok titiz ve dikkatli davranılmalı, çalakalem önüne  geleni hatası sebebiyle  TEKFİR  etmemeliyiz. TEKFİR  bumerang gibi sahibine  dönebilecek  çok  tehlikeli  ve zararlı  bir  silahtır.

Sadık Uslu

23 Şubat 2021 | Tüm Yazıları
Esnaf ve Aile
Muhteviyatını inancımız ve aile kültürümüzden alan “esnaflık”, Ahilik geleneğinden günümüze uzanan zincirin en son halkasıdır. 13. Yüzyıldan bu yana geçen süreçte, Anadolu başta olmak üzere edindiğimiz kadim coğrafyalarımızın en ücra köşelerinden bize dair en güzel hasletleri barındıran bir kültür mirasımızdır

Semih Gürel

23 Şubat 2021 | Tüm Yazıları
GALATASARAY ZİRVEYE KURULDU
Süper Lig'in 5. haftası geride kalırken Galatasaray liderlik koltuğunu bu hafta da bırakmadı. En yakın rakipleri Beşiktaş ve Fenerbahçe'ye 3'er puan fark açan sarı-kırmızılılar, zorlu Alanyaspor deplasmanından tek golle 3 puanı almasını bildi.

Dr. Mir Mehmet Öztürk

16 Şubat 2021 | Tüm Yazıları
YENİDEN KURULUŞ ANAYASASI
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye yeni bir Anayasaya hazır sözleri bende bir heyecan yarattı doğrusu. Bu heyecan bir özlem esasen… Cumhuriyet rejiminde yaşayan, demokrasiyle yönetilen bir insanda ne özlemi olabilir ki diyebilirsiniz?

Mustafa Yıldırım

11 Şubat 2021 | Tüm Yazıları
EY KOCA SULTAN
Tarihin gerçekleri gün yüzüne çıkarmak gibi bir sorumluluğu vardır. Bu tarih adına bir zarurettir. Yalana karşı direnir. Yıllar sonra bile ipuçları verir. Yeni deliller sunar.

Selmâni Fânî

10 Şubat 2021 | Tüm Yazıları
Mecelleye yeni bir izâh
Uzun sene fıkıh ile iştiğal eden bir alim zat hocasını misafir eder. Hocası ise sofradaki ekmeği yemez ve un mamulleri, tüm hazır gıdaları terk ettiğini bildirir..

İsmail Hakkı Pamukoğlu

09 Şubat 2021 | Tüm Yazıları
Kanayan yaramız “Doğu Türkistan”
Türk milleti ezelden beri mazlum olanlara yardım eden bir topluluk olmuştur. Hatta Müslüman olup olmamalarına daçok bakılmadan her ezilen, her aç kalan, her belaya uğrayan toplumlara yardıma koşan muazzam derecede yardımsever bir millet olmamızdan dolayı da hala gurur duymaktayım.

Halit Develioğlu

29 Ocak 2021 | Tüm Yazıları
KOĞACIZÂDE MEHMED EFENDİ VE EKMEL TEKKESİ
Sur İçi kendini her geçen gün daha zahir eden bir belde. Sokaklarını adımladığınızda farklı bölgelerden veliler ve alimlerin gönül çerağlarının uyandığı ve uyandırdığını müşahede ediyorsunuz.

Cihan Saraç

14 Aralık 2020 | Tüm Yazıları
Süleyman Soylu TBMM’de OHHHHH çekti
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Yüksekova'ya ve Şemdinli'ye yeni kaymakamlık binası yapılacağını, Derecik'te temelleri attıklarını dile getirirken , "Ohhh! paralar PKK'ya gitmiyor, millete gidiyor. Oh, oh! Not alın not, not." sözlerini sarf etmesi aslında TBMM Genel Kurulu’nun final konuşması idi.

Özgür Sanal

07 Aralık 2020 | Tüm Yazıları
BAHAİLİK DİNİ HAKKINDA BİR MAKALE
Film arşivlerinde gezerken ilginç bir kayda rastladım. 1912'de Newyork’ ta çekilmiş , 8 dakikalık bu filmde, Bahailik dininin o dönemki , lideri Abdülbaha isimli şahıs,  ABD’nin büyük şehri Newyork’a gelmiş .

Prof. Dr. Mustafa Eravcı

21 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
Marka Belediyecilik: Etimesgut
Pandemi sürecinde Türkiye’deki bütün belediyeler hemen hemen hareket edemez durumdalar. Zira öncelikler, kapasite kullanımları değişmiştir veya belirgin bir stratejileri söz konusu değildir.

Müslüm Aktürk

17 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
KKTC’de kaostan önce son çıkış
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yarınen kritik Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. Yılan hikâyesine dönen ve aklı başında hiçbir Türk’ün kabul edemeyeceği tavizler istendiği için gerçekleşmeyeceği apaçık ortada olan Rumlarla “federasyon” inadını savunan Mustafa Akıncı ile bu uçuk projeye karşı çıkan Ersin Tatar arasındaki seçim KKTC açısından gerçekten “kaostan önce son çıkış” olarak değerlendirilmelidir. 

Yasin Hakan Karagözlü

16 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
BİR KARDEŞİM GİTTİ ÜÇ KAHRAMAN AĞABEYİM OLDU
Kardeşim Polis memuru Kadir Cihan Karagözlü 7 Haziran 2016 tarihinde Vezneciler saldırısında şehit düştü... O şehit oldu biz paramparça olduk.. Herkes el uzattı ve yanımızda oldu. Allah herkesten razı olsun. Ama değinmek istediğim kişiler işte yukarıda yazdığım gibi kanımdan canımdan abim gibi kardeşim gibi yanımızdaydı.

Zati Ürer

12 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
NİFAK ODAKLARI VE HAMİLERİ
42 yıl önce nifakla iç savaş noktasına getirilmiştik de bugün her alanda lazım yetişmiş insan gücümüzü yitirmiştik. Kalmadı  kendilerine dünya, ikisi de merhum Demirel ile Ecevit, belki farkında değillerdi ama zıtlaşmalarıyla sağ sol çatışmalarının hamisi olmuşlardı. Yangına körükle gidiyorlardı hep.

Av. Mehmet Ballı

02 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
YENİÇAĞ YAZARI’NDAN AHMET GELİŞGEN HOCA’YA İFTİRA![1]
Yeniçağ Gazetesi Yazarı Arslan Tekin, 2 Ekim 2020 tarihli köşe yazısının son kısmında, Dr. Ahmet Gelişgen hoca’ya akıl almaz bir iftirada bulundu. Arslan Tekin, Gelişgen hoca’yı tanımaz. Demek ki Arslan Tekin, birilerinin söylediği şekilde kaleminin dilini kaydırıverdi...

Kevser Çakır

30 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
AĞLAYACAKSANIZ OYNAMAYALIM
Hayatta candan daha değerli şeyler vardır. Terör örgütü tarafından baskına uğrayan bir evden kaçırılan bir kız çocuğunu düşününce anlarsınız bunu, evlatlarının gözü önünde tecavüze uğrayan kadını, köyün meydanında bağlanıp yakılan sivilleri düşününce ve onları görüp aklını kaybedenleri...

Mehmet Berat Tural

15 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
İktidar Şehveti
Bendeniz, gündeminde siyeri ve tarihi tutmaya çalışan, yaptığı/yapacağı konuşmalarda geçmişimizden referanslarla değerlendirmelerde bulunma gayretinde olan biriyim. Dolayısıyla gelen soru ve eleştiriler de bu minvalde. İslam’ın ilk dönemlerinde yaşanan hadiseler, Hz. Osman ile başlayan zor ve nazik durumlar, Ebuzer’in muhalefet tavrı, Hz. Ali’nin duruşu, Cemel, Sıffin, Kerbela derken çok derin ve nazik konuları konuşmak, izah etmek zorunda kalıyoruz. 

İbrahim Halil Er

18 Temmuz 2020 | Tüm Yazıları
Okullar ile ilgili bir çalışma -1
Eğitimin ilk aşaması ve ilk basamağıdır.Eğitim hayatımızı şekillendiren en önemli unsurdur.Ülkemizde ilkokulda iyi bir öğretmene rast gelen kişiler bence şanslıdırlar, çünkü bu süreçte başarısız ve mesleğini sevmeyen bir öğretmenin elinde yetişen gençler maalesef ileriki eğitim hayatında sorunlu olmuşlardır.

Muhammed Yasir Yaman

01 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
Türkiye'nin İleri Savunma Hattı: LİBYA
Doğu Akdeniz’e hakim olmak isteyenler 16.yüzyıldan beridir şunu iyi bilir ki, Cezayir, Tunus , Fas, Moritanya ve Libya’da gönülleri Feth etmeden, mazlumların yanında olmadan, Akdeniz’de kurulacak tüm hayaller bir beyhudelikten öteye geçmeyecektir!

Abdullatif Halveti

27 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
EHL-İ BEYT İLE TEVESSÜL
Ruhul-Beyan tefsirini Arapça ve Farsçadan tercüme eden Dr. Ömer Faruk Hilmi, bu değerli eseri, önce Arapça şerhetti. Kitabına,  وقاية من الطاعون والوباء بالطرق المعنوية ismini verdi. Daha sonra  bu değerli kitabı "Virüs ve Mikroplarla Yayılan Bulaşıcı TÂUN VEBÂ VE KARA ÖLÜM Salgınlarından Kurtulmanın Manevî Yolları" ismiyle Türkçeye tercüme edip yayınladı. Bu kitapta veba (salgın hastalıklara) yakalanmamak ve bulaşıcı hastalıklardan kurtulmak için Ehl-i Beyt ile Tevessül duaları bulunmaktadır.

Fatih Han Terzioğlu

19 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
Neden ?
Ülkemizde siyaset kurumunu oluşturan yapıların kural tanımazlıkları ve güçlü propaganda kanallarına sahip olmaları nedeniyle; farklı taraflarda bulunan toplum fertleri birbirlerini hedef olarak görmeye başladı.

İbrahim Bedioğlu

22 Mart 2020 | Tüm Yazıları
Veba Rahmettir, diyen Sahabi Kim? Neden Böyle Dedi?
Felaketlerin bir bela olduğunu söyleyenlere karşı “bu sizler için rahmettir!” diyen Ebu Ubeyde gibi bir teslimiyetle ellerimizi açıp alemlerin rabbine yönelme vakti gelmedi mi? Yoksa hala ibret almayacak mıyız?