İnternet Yazarları

Serkan AKKUŞ

25 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
HERKES HER ŞEYİN FARKINDA AMA
Değerli Okurum, İstisnasız herkes her şeyin farkında ve herkes her şeyi bilerek yapıyor. Kimse de ne bir bilgi eksiliği ne de herhangi bir bilgiye ulaşma eksikliği olduğunu düşünmüyorum.

YUSUF POLAT

24 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
Erden Timur fan club!
Galatasaray, “genç oyuncu düşmanı” Torrent’ten kurtuldu ve kötü günler geride kaldı. Bundan sonrası artık tam yol ileri, durmadan, duraksamadan. Özellikle Galatasaray Sportif AŞ. Başkan Vekili olan Erden Timur’a taraftarın güveni yüksek. 

Ali Dutal

20 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
Hayat pahalılığı ve abartılı düğünler
Ülkem insanı hayat pahalılığının yol açtığı birçok sosyo-ekonomik sorunla karşı karşıyadır. Yaşanan bu sosyo-ekonomik sorunlar en çok aile kurumu ve aile kurulumunu etkilemektedir.  

Erdihan Osma

18 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
Eğitimde Değişiklik Değil Devrim Lazım
Üniversite sınav maratonu bugün itibariyle başladı. Peki, gençler geleceğini şekillendiren bu sınavdan neler bekliyorlar? Dün hepsi de birbirinden efendi dürüst kişilikli  gençlerden oluşan bir gruba rastladım.

Zeki Özdemir

16 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
ATATÜRK HAVALİMANI MİLLET BAHÇESİ
İstanbul üçüncü havalimanı, yeni İstanbul Havalimanı 29 Ekim 2018 açıldığında Yeşilköy'deki Atatürk Havalimanı'nında millet bahçesi yapılacağı ve İstanbul'a dev kent ormanı kazandırılacağı açıklanmıştı.

Mustafa Yıldırım

16 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
İZMİR MARŞIYLA MEHTER MARŞINI BARIŞTIRMAK
Ülkemizde, dönem dönem toplumda karşılığı olmayan kimlik gürültüsü, suni ideolojik münakaşaların körüklendiği zamanlar oluyor. Milletin kardeşlik duygularını, bir millet olma özelliklerini aşındıran, milli ve manevi dinamikleri kaşıyan aklında hep ‘biz’ ve ‘öteki’ olan mantalite ülkemizde hiç bir dönem eksik olmamıştır.

Turan Güzel

16 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
VASAT BİR YOLCULUK
Vasat bir dil, vasat bir yaşam, vasat bir tarz, vasat bir duruş vasata yolculuk yani. Yani makul olana, masum olana, makbul olana dair ne varsa kuşanmak, yakmadan, yıkmadan ama hakkın da hakkını vermek olana dair bir yolculuk.

Müslüm Aktürk

15 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
ISPARTA, VALİ KONUSUNDA BU DEFA ŞANSLI GÖRÜNÜYOR
Sayın Aydın Baruş için, Isparta’da göreve başlayalı daha bir ay bile olmadan böyle bir öngörüde bulunmak için ‘erken’ denilebilir. “Ses getiren bir icraatını görmedik, Isparta’nın şanslı olduğunu nereden bileceğiz?” sorusu da sorulabilir.

Cihan Saraç

08 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
Aile hekimleri Meclis'teki tasarıya dahil mi ?
Aile hekimlerinin özellikle cari ödeme ödeneğinin son zamlarla yeterli olmadığı sahadan da iletilmekte. Aile hekimlerinin Türkiye'de başarı oranı yüksek. Hükümetten de beklentileri var…

İbrahim Halil Er

08 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
27 MAYIS DARBESİ-4
27 Mayıs 1960’da Milli Birlik Komitesi adı altında toplanmış bir grup subay, emirleri altındaki askeri birliklerle birlikte Ankara ve İstanbul’daki bazı önemli noktaları ele geçirdi ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına yönetime el koyduklarını açıkladı.

SÜLEYMAN KOCABAŞ

03 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
HARBİYE NAZIRI –BAŞKUMANDAN VEKİLİ VE “TAÇSIZ SULTAN”
Yazımızın birinci bölümünde, beş bir yıllık Türk tarihinde milletimize ve vatanımıza en büyük zararları veren Enver Bey’in, bu “Beylik” misyonu ile birinci olarak, kendisinin bir “Almanya sevdalısı” olması hasebiyle “Alman emelleri” uğrunda, Sultan II. Abdülhamit’in iki askeri darbe ile tasfiyesi için bunların ön saflarında nasıl roller oynadığından bahsetmiştik.

Mustafa Tunç

24 Nisan 2022 | Tüm Yazıları
Okul ve Yemek
Geçen mart ayında Fransa’da bir devlet lisesinde yaptığım gözlemler okullarda öğle yemeğinin önemini bir kez daha anlamamı sağladı. Üstüne bir de Nel Noddings’in Eğitim ve Mutluluk isimli kitabını okuyunca bu konuda bir yazı kaleme almalıyım diye düşündüm.

ABDULLAH HAKSEVER

07 Nisan 2022 | Tüm Yazıları
MÜSLÜMAN ŞAHSİYETİ GÂVÛRCA DÜŞÜNEMEZ.. İNSAF VE İMAN SAHİBİ KARDEŞLERİM, LÜTFEN DİKKÂTLE OKUYUNUZ.!
Mâlûmunuzdur ki.! Osmanlı’nın bitişine kadar; İnsani, islâmi, ilmi, dini ve sosyal hizmetler yapan kurumların, camilerin, cemaatlerin, tekkelerin, dergâhların, medreselerin ve benzeri hizmet faaliyetleri yapanların VAKIFLARI VE GELİR GETİREN VAKIF MALLARI VARDI

Selmâni Fânî

02 Nisan 2022 | Tüm Yazıları
Nureddin Yıldıza Cübbeli Ahmed Hoca efendinin eksik reddiyesi
Bu mekalede: Ehli Kemalat yoktur, diyen mi tehlikeli, yoksa kemale erme yolunun âdâb ve erkânını unutan, yok edenler mi çok tehlikeli ! Tasavvufa en büyük iftira - tarikat ehliyiz diyenlerden bazılarının  habis tozlu sofrası, şüpheli hazır lokması değil midir!

Sadık Uslu

03 Mart 2022 | Tüm Yazıları
Medeniyetimizin yeni parasal üretisi; Kripto Paralar mıdır?
Yoğunlaşarak artan kent yaşamı, topluma yeni ihtiyaçlar yüklüyor. Topraktan kopuşun yanı sıra filizlenen teknolojik gelişim, her an normalleşen konfor alanımızı daha da genişletiyor.

EREN TALHA ALTUN

01 Mart 2022 | Tüm Yazıları
Rusya Ukrayna Savaşı Stratejik Değerlendirmesi
Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, 23 Şubat’ı 24 Şubat’a bağlayan gece, Ukrayna’ya yönelik taarruza başlamıştır. Öngördüğümüz üzere, harekât, doğudaki ayrılıkçı bölgeler ile sınırlı kalmamıştır ve geniş Ukrayna sathına, çok cepheli olarak yayılmaktadır. Zira, Rus muharebe kuruluşunun esasını teşkil eden 170 taktik taburun yaklaşık üçte ikisi, Ukrayna’ya toplanma alanlarında konuşlandırılmış durumda.

İbrahim Yerlikaya

21 Şubat 2022 | Tüm Yazıları
HOŞ SADA GÜNLÜKLERİ 24
Gerçekten şeyhinin "Aşk ateşi" diye övdüğü Abdürrahîm hazretlerinin kalbi ilâhî aşkla dop doluydu. Yanık ve içli şiirler söylerdi. Zaman zaman; "Tövbe yâ Rabbî! Hatâ yoluna gitdüklerüme,

Semih Gürel

17 Şubat 2022 | Tüm Yazıları
TRABZONSPOR DOLU DİZGİN
Süper Lig'de 25. haftada geride kaldı. Lider Trabzonspor, en yakın takipçisi Konyaspor ile kozlarını paylaştı. Bordo-mavili hata yapmadı ve maçı 2-1 kazandı. Böylelikle bir maçı eksik olan en yakın takipçisine 12 puan fark atmış oldu.

Prof. Dr. Mustafa Eravcı

25 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
Jeopolitik ve Tarihsel Bir Rekabet Sahası Olarak Ukrayna
Ukrayna-Rusya krizinde diplomasiye tanınan şansta artık sona gelindi. Rusya'nın son iki aydır bölgede yaptığı askeri hazırlıklar kapsamında bölgede savaş çanları çalmaya başladı.

ABDULLAH YOLGÖSTEREN

25 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
EKONOMİK KRİZ 
Bütün dünyada, islâm aleminde ve ülkemizde.! Herkes ekonomik krizi konuşuyor.. Kimisi  içeridekilere ya da kimisi dışarıdakilere suçlama yapıyor.. Yani; herkes bi yerlere ve birilerine krizin suçunu bağlayıp duruyor. [ elbette ki dahildeki ve hariçteki dolaylı veya direk sorumlu ve suçluları, dünya ve ahirette karşılığını görecek ve hesap verecektir  ]

ŞENER MENGENE

12 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
TÜRKİYE’NİN EKONOMİK BAĞIMSIZLIĞI BOR KENEVİR VE GRAFENDE
Endüstriyel tarım gelecek vadediyor. Büyük bir potansiyele sahibiz. Pandemi ile ortaya çıkan global ekonomik olumsuz tablo ülkemizi de önemli ölçüde etkilemiştir. Artan üretim maliyetleri ve giderler, fiyat istikrarını ve ekonomik verileri ciddi biçimde etkilemiştir.

ABDÜLKADİR KORKMAZ

10 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
PERSONA
Persona, dilimize Latinceden geçmiş ve kelime anlamı itibari ile maske olarak ifade edilebilecek bir kavramdır. Bireyin dış dünya ile ilişkilerinde uyum sağlaması ya da başa çıkabilmesini sağlayan sisteme persona adı verilmektedir.

İsmail Okutan

31 Ekim 2021 | Tüm Yazıları
GERÇEK DOSTLUĞA DAİR
Gerçek dost içinden geçtiği zamana göre değil içinden geldiği gibi konuşabilen ve davranabilen kişidir. ‘‘Eski dostluğu devam ettirmek, imandandır.’’  diye yazıyordu okuduğum İslam İlmihalinde...

Halit Develioğlu

23 Ekim 2021 | Tüm Yazıları
KABA HALİL EFENDİ ve MEDRESESİ
Fatih ( Sur İçi ) beldesini adımlamaya devam ediyoruz. İlim, İrfan yurdu , mekanı olan bir yapı karşımıza çıkıyor. 17. Yüzyılın önemli simalarından hayırsever bir isim Kaba Halil Efendi. Kurduğu medrese ile devletine hizmet etmeyi şiar edinmiş bir zevat. Şimdi onun bize emanet ettiği bizimde vefa gösterdiğimiz medresesinden bahsedelim.

İsmail Hakkı Pamukoğlu

17 Ekim 2021 | Tüm Yazıları
Yeni dünya düzeninde hakim, KİM olacak ?
Değerli dostlar farkındaysanız dünya üzerinde belli başlı önemli değişikliklerin yaşandığı ve daha da yaşanacağı çok nadir bir dönemde dünyaya gelmiş bir kuşağız.

Dr. Mir Mehmet Öztürk

17 Eylül 2021 | Tüm Yazıları
İnsanoğlunun eşyayla imtihanı…
Zaman hakikat perdeleri aralanan pencerelerden gelen gül kokuların zamanı. İnsanlık hiç olmadığı kadar gül kokusuna hasret. Ortalık cahiliye kalıntılarıyla kavruluyor.

AHMET ÇAKAROĞLU

12 Temmuz 2021 | Tüm Yazıları
BÜTÜN CEMAATLER KAPATILSIN MI?
Adnan OKTAR ve yandaşlarına karşı yapılan OPERASYONU bizler de takdirle karşıladık. DEVLETİN KANUNLARI VAR. İSTİHBARATI VAR. YANLIŞ YAPANLARI CEZALANDIRSIN. Ancak; 15 Temnuz Darbe Teşebbüsü sonrası  “BÜTÜN CEMAATLER POTANSİYEL FETO ADAYIDIR. HEPSİ DERHAL KAPATILMALIDIR” diye ortalığı velveleye veren ancak bir netice alamayan köftehorlara da yeniden gün doğdu.

VEHBİ KARA

07 Temmuz 2021 | Tüm Yazıları
Faşizmin Ana İlkeleri ve Özellikleri
Milliyetçi işçi hareketlerinden ilham alan ilk faşist hareketler, İtalya'da 1. Dünya savaşı esnasında sol fikirleri, sağcı ve ırkçı unsurlarla birleştirerek; komünizm başta olmak üzere bütün ideolojilere savaş açmıştır.

UĞUR AKKAYA

22 Haziran 2021 | Tüm Yazıları
AB ile Türkiye İlişkileri
Türkiye ile AB ilişkileri her ne kadar iyi gitmese de ilişkiler tamamen koparılmış değil ama git gide umutlar tükenme noktasına gelse de AB ne Türkiye’yi AB’ye almak istiyor ne de Türkiye’siz yapabiliyor

Ali Fakir

27 Mayıs 2021 | Tüm Yazıları
Vergi Mükellefine İkinci Şans
Bu yasa için son başvuru tarihi 31 Ağustos , ödemelerin ilk taksidi Maliye borçları için 30 Eylül SGK borçları için 31 Ekim olarak düzenlenmiş. İkişer aylık dönemler halinde on sekiz taksitte ödeme yapılabilecek

Fatih Han Terzioğlu

19 Mayıs 2021 | Tüm Yazıları
“KUTUB”LAŞALIM
Dünya büyük bir buhranın içinde ve biz hala sen – ben – öteki – beriki olarak yaşamımızı sürdürüyoruz. Aynı coğrafyada aynı din ve dil ekseninde birbirimizden öylesine kopartıldık ki, neredeyse birbirimize yabancı hale geldik.

Osman Doğan

21 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
Siyaset kirli zeminde iftiraya doğru mu evriliyor
Bunu daha önce de yaşayan bir ülke olarak tuzağın zeminini tencere tavaya kadar uzatma gayretinde olanlar, işin hakkını vermiş olmalılar. 1926 yılında yokluk içinde vefat eden, tabutuna dahi haciz konulan Sultan Vahdettin için, gemi dolusu altınlarla İngiltere’ye kaçtı diyenler,

MESUT HAKSEVER

12 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
FARKINDA MISINIZ..?!?!?
Yaklaşık 100 küsûr yıllık bir süreden bu tarafa doğru, bu ülkede; kendisini çağdaş, ilerici,  batıcı, laik, atatürkçü vb sıfat ve vasıflarla(!) ifâde eden kişilerin çok büyük bir kısmı;[ insanımızın çoğunun yapmaya çalıştığı üzere] hayatını dinine göre yaşamaya çalışan Dindar insanlara, faiz/kredi almayanlara, İslâmî tesettürün icâbı örtünenlere vb vs değer yargılarına göre yaşamaya çalışanlara; gerici, çağdışı, yobaz ve benzeri cümlelerle, kendilerince aşağılamaya çalıştılar!..

Özgür Sanal

07 Aralık 2020 | Tüm Yazıları
BAHAİLİK DİNİ HAKKINDA BİR MAKALE
Film arşivlerinde gezerken ilginç bir kayda rastladım. 1912'de Newyork’ ta çekilmiş , 8 dakikalık bu filmde, Bahailik dininin o dönemki , lideri Abdülbaha isimli şahıs,  ABD’nin büyük şehri Newyork’a gelmiş .

Yasin Hakan Karagözlü

16 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
BİR KARDEŞİM GİTTİ ÜÇ KAHRAMAN AĞABEYİM OLDU
Kardeşim Polis memuru Kadir Cihan Karagözlü 7 Haziran 2016 tarihinde Vezneciler saldırısında şehit düştü... O şehit oldu biz paramparça olduk.. Herkes el uzattı ve yanımızda oldu. Allah herkesten razı olsun. Ama değinmek istediğim kişiler işte yukarıda yazdığım gibi kanımdan canımdan abim gibi kardeşim gibi yanımızdaydı.

Zati Ürer

12 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
NİFAK ODAKLARI VE HAMİLERİ
42 yıl önce nifakla iç savaş noktasına getirilmiştik de bugün her alanda lazım yetişmiş insan gücümüzü yitirmiştik. Kalmadı  kendilerine dünya, ikisi de merhum Demirel ile Ecevit, belki farkında değillerdi ama zıtlaşmalarıyla sağ sol çatışmalarının hamisi olmuşlardı. Yangına körükle gidiyorlardı hep.

Av. Mehmet Ballı

02 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
YENİÇAĞ YAZARI’NDAN AHMET GELİŞGEN HOCA’YA İFTİRA![1]
Yeniçağ Gazetesi Yazarı Arslan Tekin, 2 Ekim 2020 tarihli köşe yazısının son kısmında, Dr. Ahmet Gelişgen hoca’ya akıl almaz bir iftirada bulundu. Arslan Tekin, Gelişgen hoca’yı tanımaz. Demek ki Arslan Tekin, birilerinin söylediği şekilde kaleminin dilini kaydırıverdi...

Kevser Çakır

30 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
AĞLAYACAKSANIZ OYNAMAYALIM
Hayatta candan daha değerli şeyler vardır. Terör örgütü tarafından baskına uğrayan bir evden kaçırılan bir kız çocuğunu düşününce anlarsınız bunu, evlatlarının gözü önünde tecavüze uğrayan kadını, köyün meydanında bağlanıp yakılan sivilleri düşününce ve onları görüp aklını kaybedenleri...

Abdülhakim Bahadıroğlu

08 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
“İNCELEME BAŞLATILDI EFENDİM!” -BA’DE HARABİ’L-BASRA-
Memleket, Mehdi cenneti olmuş!.. Meğer haberimiz yok! Hepsi  birşeyler kurtarıyor, Kimi para, kimi karı...Evet Dostlar, “Ben Mehdiyim” deyip, Başörtülü kadınları suya ıslatan, Bir sapkın daha!..

Mehmet Berat Tural

15 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
İktidar Şehveti
Bendeniz, gündeminde siyeri ve tarihi tutmaya çalışan, yaptığı/yapacağı konuşmalarda geçmişimizden referanslarla değerlendirmelerde bulunma gayretinde olan biriyim. Dolayısıyla gelen soru ve eleştiriler de bu minvalde. İslam’ın ilk dönemlerinde yaşanan hadiseler, Hz. Osman ile başlayan zor ve nazik durumlar, Ebuzer’in muhalefet tavrı, Hz. Ali’nin duruşu, Cemel, Sıffin, Kerbela derken çok derin ve nazik konuları konuşmak, izah etmek zorunda kalıyoruz. 

Muhammed Yasir Yaman

01 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
Türkiye'nin İleri Savunma Hattı: LİBYA
Doğu Akdeniz’e hakim olmak isteyenler 16.yüzyıldan beridir şunu iyi bilir ki, Cezayir, Tunus , Fas, Moritanya ve Libya’da gönülleri Feth etmeden, mazlumların yanında olmadan, Akdeniz’de kurulacak tüm hayaller bir beyhudelikten öteye geçmeyecektir!

Abdullatif Halveti

27 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
EHL-İ BEYT İLE TEVESSÜL
Ruhul-Beyan tefsirini Arapça ve Farsçadan tercüme eden Dr. Ömer Faruk Hilmi, bu değerli eseri, önce Arapça şerhetti. Kitabına,  وقاية من الطاعون والوباء بالطرق المعنوية ismini verdi. Daha sonra  bu değerli kitabı "Virüs ve Mikroplarla Yayılan Bulaşıcı TÂUN VEBÂ VE KARA ÖLÜM Salgınlarından Kurtulmanın Manevî Yolları" ismiyle Türkçeye tercüme edip yayınladı. Bu kitapta veba (salgın hastalıklara) yakalanmamak ve bulaşıcı hastalıklardan kurtulmak için Ehl-i Beyt ile Tevessül duaları bulunmaktadır.

İbrahim Bedioğlu

22 Mart 2020 | Tüm Yazıları
Veba Rahmettir, diyen Sahabi Kim? Neden Böyle Dedi?
Felaketlerin bir bela olduğunu söyleyenlere karşı “bu sizler için rahmettir!” diyen Ebu Ubeyde gibi bir teslimiyetle ellerimizi açıp alemlerin rabbine yönelme vakti gelmedi mi? Yoksa hala ibret almayacak mıyız?