Gazete Yazarları

Dr. Seyfi Şahin

26 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
ÜLKELER NİYE BORÇLANIR
Dikkat ettiniz mi bilemem? Türkiye,  yıllık bütçe yaparken, mutlaka bir cari açık verecek şekilde planlar. Osmanlı devletinin son yıllarından beri, gelir, gider bütçesi, Ortalama, 1/3; ¼,  1/5 veya 1/6  oranında açık verecek şekilde yapılmıştır.

Uğur Canbolat

26 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
TEZKİRE
YAZ arasından sonra tekrar cem olmuş muhabbete oturmuştuk. Herkes birbirini o kadar özlemişti ki, bir bayram havası esiyordu âdeta. Kucaklaşmalar, hal hatır sormalar, nükteler…

Prof. Dr. Ekrem Çulfa

25 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
Bazen Kendimizi Savunmasız Bırakmanın Faydaları Nelerdir ?
İnsanlar, savunmasızlığı başkalarında bir güç olarak görme eğilimindedir, ancak bunu kendi içlerinde bir zayıflık olarak görürler. Araştırmacılar bu tutarsızlığa güzel dağınıklık etkisi diyorlar.

Ali Değermenci

23 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
“ARACI” DEĞİL, “VESİLE”
Bu yazımızda M. İslamoğlu’nun “Kim Allah’a aracısız ulaşılamaz diyorsa, İslam’ın Pavlus’udur” şeklindeki iddia ve ithamına cevap vereceğiz. Bu şahısla ilgili ilk yazımızda, tahrifatçıların önce suç ve suçlu ihdas edip, sonra güya onlara karşı çıkarak kendilerini nasıl kahramanlaştırmaya çalıştıklarından bahsetmiştik.

Hadi Önal

23 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
ÖĞRETMENLER GÜNÜ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Mesleklerin anası olan öğretmenlik mesleği, kutsaldır. Bir milletin milli, ahlâkî ve kültürel yönden güçlenmesi; ekonomik kalkınması o milletin öğretmenlerinin azim ve gayretleri ile doğru orantılıdır.

SÜLEYMAN KOCABAŞ

20 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN “HELALLEŞECEĞİM” İSTEĞİNDEN ÜRKENLER VE KORKANLAR
Ülkemizin gündemi, şu günlerde alışılmışlık ve gelenekselliğin  dışında yapılan söylemlerle karşı karşıya.  Buna, CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Geçmişte çok hatalar yaptık, helalleşeceğim ve bunun için yola çıkacağım” söylemi  damgasını vurdu.

Ömer Akdağ

07 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
BİR HATIRA VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Aşağıdaki yazı whatsapp vasıtasıyla bana geldi. Hangi tarihte vuku bulduğunu bilmediğim bir seyahat hatırası bu. Okurken itiraf etmeliyim ki gözlerim nemlendi..

Serra Karaçam

01 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
Biden-Erdoğan görüşmesinden ne çıktı?
Biden Erdoğan görüşmesinden çıkan sonuç toplantının hemen akabinde ortaya çıkabilecek bir sonuç değil.  Biden’in G20 gündemi daha çok tedarik zinciri krizi  ve global vergi konusuydu ve Glasgow’da da iklimle ilgili ajandayla gitti. 

Turan Kışlakçı

18 Ekim 2021 | Tüm Yazıları
Bütün dünyanın acil tedaviye ihtiyacı var
Dünyanın neresine giderseniz gidin insanlarda bir memnuniyetsizlik ve umutsuzluk hali hakim. Siyasetten toplumsal olaylara, ekonomiden eğitime kadar hemen her alanda herkes sonu olmayan bir münazara ve eleştiri buhranı içinde debelenip duruyor.

Mehmet Dilbaz

29 Temmuz 2021 | Tüm Yazıları
OSMANLI'DA CADILAR
Ulaşabildiğimiz kadarıyla en erken XVI. asrın ortalarından itibaren, aynen batılı vampirlere benzeyen Osmanlı “cadı”ları vardır. Rumeli’de gayrimüslim milletlerdeki muhtelif inanışların etkisi altında şekillenmiş bulunan “cadı”ların varlığından çok, Osmanlı Devleti’nin bunlara karşı takındığı tavır ilginçtir.

Ahmet Öztürk

01 Haziran 2021 | Tüm Yazıları
Aklımın almadıkları
Konut kredilerinin düşmesi ancak ev fiyatlarının tavan yapmasına rağmen satışların %1000 artmasını, Lozan Antlaşması’nın 100 yıllık olduğu, 2023 te biteceğine inananları, Hükümetin ısrarla ekonominin iyi olduğunu söylemesini, Her okuduğuna inananları AKLIM BİR TÜRLÜ ALMIYOR!

Atila Koçer

31 Mayıs 2021 | Tüm Yazıları
Vergi yapılandırmasında bu hak tanınmalı
Vergi yapılandırma teklifi henüz Meclis’ten geçmeden 359. maddenin matrah artırımı kapsamına alınması (Terör suçları hariç) vergi incelemesi yapmaya yetkili olanların, idari ve adli yargının iş yükünü azaltacaktır. Ayrıca matrah artırımına ödeme yapılması şartıyla izin verilmesi halinde vatandaşlarımızın büyük bir bölümünün beklentisi de karşılanmış olacaktır.

Ali Fakir

27 Mayıs 2021 | Tüm Yazıları
Vergi Mükellefine İkinci Şans
Bu yasa için son başvuru tarihi 31 Ağustos , ödemelerin ilk taksidi Maliye borçları için 30 Eylül SGK borçları için 31 Ekim olarak düzenlenmiş. İkişer aylık dönemler halinde on sekiz taksitte ödeme yapılabilecek

Osman Doğan

21 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
Siyaset kirli zeminde iftiraya doğru mu evriliyor
Bunu daha önce de yaşayan bir ülke olarak tuzağın zeminini tencere tavaya kadar uzatma gayretinde olanlar, işin hakkını vermiş olmalılar. 1926 yılında yokluk içinde vefat eden, tabutuna dahi haciz konulan Sultan Vahdettin için, gemi dolusu altınlarla İngiltere’ye kaçtı diyenler,

Mustafa Nihat Yükselir

11 Ocak 2021 | Tüm Yazıları
Özgürlük ve Demokrasinizi sevsinler!
2021, ABD’nin de ABD’li sosyal medya şirketlerinin de özgürlük ve demokrasi tutkusunun ne kadar afili bir yalan olduğunu da göstere göstere başladı!.. Görüldü ki sizin özgürlük ve demokrasi yalanınız ABD sınırına kadarmış! E şimdi demezler mi adama “Sizin Özgürlük ve Demokrasinizi sevsinler!” diye…

Seyfullah Hakbilir

26 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
“YARATILIŞ KONGRESİ” DE NEYİN NESİ?!..
Sürekli “yaratılış” konularıyla veya hikaye ile meşgul olan ya da bu konuları rayından saptıran bir “dindarlık”, ancak yalancı dindarlık olur, aldatmaca bir dindarlık olur. Ne yazık ki o yalancı dindarlıklar bu ülkeye pahalıya mal oldu ve en sonunda “15 Temmuzları” da başımıza musallat etti…

Abdülhakim Bahadıroğlu

08 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
“İNCELEME BAŞLATILDI EFENDİM!” -BA’DE HARABİ’L-BASRA-
Memleket, Mehdi cenneti olmuş!.. Meğer haberimiz yok! Hepsi  birşeyler kurtarıyor, Kimi para, kimi karı...Evet Dostlar, “Ben Mehdiyim” deyip, Başörtülü kadınları suya ıslatan, Bir sapkın daha!..

Faik Tunay

09 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
AİLE VE ÖNEMİ
Hayvanlar çiftleşir,insanlar ise evlenir. Çiftleşme sadece biyolojik yanı olan bir olay olmasına karşılık,insanların evlenme ile aile müesselerine kavuşmaları sosyal bir olaydır.Evlenme,belirli sosyal normlara bağlı olarak gerçekleşir...

Sevda Türküsev

11 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
ENTEL KOYSA MODERN OLUR, DİNDAR KOYSA YOBAZ OLUR!
Hep aynı kafa ve zihniyet! Çarşaflıya önce rozet takıp, sonra da özgürlüklerini elinden alıp ne okuma ne çalışma ne de yaşama hakkı vermek! Rahibelere laf söylemeyip hatta muazzam saygı duyup, tesettürlü kadınlara “gerici yobaz” diyerek toplumdan dışlamak...

Said Ercan

04 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
Dünyadan Bir Ömer Döngeloğlu Hoca Geçti
Dünden beri şoktayım. Kendisi ile 28 Mart’ta instagramda canlı yayın yapmıştık, Korona konusunda evde kalmanın önemi ve salgın hastalıklar konusunda bilinçlendirici konuları kendine has üslubuyla anlatmıştı...

Mahmut Bıyıklı

29 Nisan 2020 | Tüm Yazıları
Sessiz Kalmayacağız!
Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Ali Erbaş’ın irad ettiği hutbeden sonra ülkemizdeki bazı şer odaklarının göstermiş olduğu tepkiyi kaygıyla izliyoruz. Kaygımızın sebebi çirkinliğin ve çirkefliğin sesinin hakikatin sesini bastırmaya çalışmasındandır.

Nurcan Gündüz

27 Nisan 2020 | Tüm Yazıları
ORUÇ VE SPOR
Ramazan ayından önce düzenli spor yapanların oruç tuttuğu dönemde spora ara vermesi kazandıkları kondisyonları kaybetmesine sebep olmaktadır. Bir ayda kaybedilen kondisyonu geri kazanmak haftalar sürebilir.

Bilal İşgören

16 Haziran 2019 | Tüm Yazıları
Rahmetli Babam
Rahmetli Babam

Orhan Osmanoğlu

18 Ocak 2019 | Tüm Yazıları
BERLİN’DEKİ OSMANLILAR
BERLİN’DEKİ OSMANLILAR

Mehmet Ali Kulat

04 Ocak 2016 | Tüm Yazıları
Arama konferansı
“Arama Konferansı yeni anayasada ciddi bir zemin olabilir” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın