Gazete Yazarları

Ahmet SANDAL

22 Mayıs 2022 | Tüm Yazıları
ZÜ’LKARNEYN KISSASINI BEN BÖYLE OKUDUM
“Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla Zü’lKarneyn Kıssasını Okumaya Başlıyorum.” Kur’an-ı Hakim’de, hikmetli Kur’an’da, Ashab-ı Kehf, Hızır ve Musa (as) ve bazı mühim hususların anlatıldığı Kahef Suresi mevcuttur. O Sure’de bir mühim husus da Zü’l Karneyn Kısssasıdır.

Esma Karayel

22 Mayıs 2022 | Tüm Yazıları
Batıl inanç deyip geçmeyin
Batıl inanç çok eski dönemlerden beri yaygın bir şekilde devam ediyor. Günümüzde birçok insanın varsaydığı bu inançlar farklı alanlarda kendini gösteriyor. Siyah kedinin, 13 rakamının, gece sakız çiğnemenin uğursuz oluşu…

Ahmet Öztürk

21 Mayıs 2022 | Tüm Yazıları
Ne Oldu Hasta Haklarına
Günümüzde sağlık sisteminin en temel avantajının, randevu sisteminin süperliği ve hekime erişimin ne kadar kolay olduğu olarak söyleniyordu. Ama, maalesef “herhangi bir hekime” erişim bile artık hiç kolay değilken, “istediğiniz hekime” erişim imkansız hale gelmiş durumda.

Serra Karaçam

20 Mayıs 2022 | Tüm Yazıları
ABD Neden Türkiye'den emin?
İsveç ve Finlandiya'nın NATO katılımına Türkiye'nin itirazı, daha önce NATO katılım sürecinde benzer tartışmaların yaşanıp yaşanmadığını gündeme getirdi. Yunanistan, Yunan mirasını çalma girişimi olduğu gerekçesiyle ülkenin adını protesto etmek için Makedonya'nın bloğa kabulünü yıllarca engelledi.

Uğur Canbolat

20 Mayıs 2022 | Tüm Yazıları
SESSİZLİK DUASI
ÇOK gürültülü bir hayattan gelmişti. Sadece bedeni değil zihni de yorgundu. Saçlarını uzun ve inişi çıkışı bol olan bir hayatın beyazlattığı anlaşılıyordu. Rekabet, hırs, mücadele ve nice ayak oyunlarının sonunda kendisini bu çemberin dışına atmış sessizliğin kollarına güvenle bırakmıştı.

Prof. Dr. Ekrem Çulfa

19 Mayıs 2022 | Tüm Yazıları
Anlaşmazlıklar için Çözüm Hiyerarşisi
Günlük hayatta karşılaştığımız argümanlara karşı çıktığımızda kullandığımız basamak değerleri ve  anlasmazlıkların cözumüne yönelik yaklaşım yollarına ekmek su kadar ihtiyaç duyuyoruz.

Bilal İşgören

18 Mayıs 2022 | Tüm Yazıları
Dostluk Üzerine
Yıllarca bağ kurup, gönlüme dağladığım, düşündüğüm, başarılarına sevinip, dertlerine üzüldüğüm dostlarım var. Çoğu zaman esiri olsam da koşuşturmacaların; bir kez samimiyetini kalbime işlediğim dostu, hiç mi hiç unutmam.

Ali Değermenci

17 Mayıs 2022 | Tüm Yazıları
İSLAM’A SUİKASTIN DİĞER ADI: ILIMLI İSLAM PROJESİ
Vatikan’ın İslam’ı imhaya yönelik olarak planladığı dinlerarası diyalog projesinin bir benzeri de ABD’li Evangelistlere ait “Ilımlı İslam Projesi”dir. Bu proje aynı zamanda İslam ülkelerinin haritalarını değiştirmeyi gaye edinen Büyük Ortadoğu Projesinin (BOP’un) dinî ve kültürel ayağıdır.

Arzu ERDOĞRAL

17 Mayıs 2022 | Tüm Yazıları
Ahmed ölüyor!
Günlerdir ruhuma çöken hüzün sessizlikte çığlık atıyor. Gözyaşlarım duam… Çocukluğu, gençliği acımasızlığın en koyu haliyle elinden alınan Ahmed Manasra’nın gözlerindeki çaresizliğini hiçbir yere bırakamamak.

Koray Kamacı

17 Mayıs 2022 | Tüm Yazıları
NATO’NUN BÜYÜK AVRASYA KUŞATMASI
Sevgili dostlar Nato Rusya özelinde Avrasya kuşatmasını iyice derinleştirmek istiyor. Uzun zamandır ABD’nin Avrasya ve Asya Projelerini hem yazıp hem de bu konuda Politalk Youtube kanalımızda çektiğimiz video analizleri ile anlatmaya çalıştık.

Dr. Seyfi Şahin

17 Mayıs 2022 | Tüm Yazıları
TÜRKİYE NATO İSVEÇ
Türkiye, 15 Temmuzdan sonra bağımsızlığına kavuştu. Bundan sonra kendi hür iradesi ile karar verebiliyor. Daha önce Batının, tabii ki onun ağababası ABD nin emir eri idi.

Hadi Önal

16 Mayıs 2022 | Tüm Yazıları
BUNLARA MÜSLÜMAN DEMEK İSLAMA HAKARETTİR
İslam dininin yüce kitabı Kuran-ı Kerime göre Müslüman kimdir? Müslüman; Allah’a inanan ona kulluk eden, kafasında ve kalbinde Allah’tan başka ilahlaştırdıkları hiçbir varlık olmayan kişidir.

Öğr. Gör. Hande ORTAY

08 Mayıs 2022 | Tüm Yazıları
SLOVİANSK'TA SAVAŞ GİDEREK YAKLAŞIYOR
Sloviansk, Donbass'taki herhangi bir şehir değildir. Savaş başlamadan önce, ülkenin uzak doğusunda bir kömür ve maden bölgesi olan Ukrayna bölgesini 450 kilometrelik bir cephe hattı geçti. 2014'ten beri fiili olarak Rusya tarafından kontrol edilen, sözde Rus yanlısı ayrılıkçılar ve Ukraynalı askerler burada karşı karşıya geldi.

Dr. Hüseyin Arif Çakmak

28 Nisan 2022 | Tüm Yazıları
ERMENİ MESELESİ
Şurası tuhaf değil mi; Ermenilere Osmanlı’nın soykırım yaptığı iddiasının tarihi 1915. Osmanlı soykırım yapmak isteseydi niye 1915 yılını beklesin? Ermeniler, Selçuklu döneminden beri bizimle birlikte değiller mi? Osmanlı isteseydi Ermenileri Yavuz döneminde yok edemez miydi? Fatih döneminde Osmanlı yönetimi Ermenileri un-ufak edemez miydi? Bu “soykırım” iddiasının sahiplerinin çelişkisi evlere şenliktir. Hiç bir Müslüman Türk devleti soykırım yapmaz. Bakınız “yapamaz” demiyorum, yapmaz!

Turan Kışlakçı

08 Nisan 2022 | Tüm Yazıları
Cemal Kaşıkçı davası ne oldu?
Cemal Kaşıkçı davasında başından beri “Cesedi nerede?” diye sorduk. Bugün bu sorunun belki de önemi kalmadı. Ama bu kez sorulması gereken sorular şunlar: Bu dava karşılığında ne alındı? Cemal Kaşıkçı’nın yitirilen canı acaba İslam alemi için anlamlı bir şekilde değerlendi mi?

Atila Koçer

14 Mart 2022 | Tüm Yazıları
VERGİ USUL KANUNUNUN 359'UNCU MADDESİ ÇÖZÜMSÜZ MÜDÜR?
Yıllardır kanayan bir yara olarak varlığını koruyan Vergi Usul Kanunu’nun 359’uncu maddesi artık adalete uygun çözüme kavuşturulmalı. Bu konuda ceza ve vergi mahkemelerinin birlikte çalışmasının adaleti sağlayacağına şüphemiz yoktur. Çünkü iki ayrı mahkeme kararları çözümsüzlüğü beraberinde getirmektedir.

Prof. Dr. Ömer Akdağ

08 Mart 2022 | Tüm Yazıları
“TORNİSTAN” VE SEÇMEN
Politikacıların “takla atması” veya tornistan etmesini gördükçe aklıma  iki şair gelir. Biri Yahya Kemal diğeri Nazım Hikmet’tir.  Şayet doğru aktarıyorsa Falih Rıfkı’nın 1965’de Dünya gazetesinde naklettiğine göre bu iki şair günümüz politikacılarının sergiledikleri “tornistan” davranışlarına tam bir numune teşkil eder.

Mehmet Dilbaz

29 Temmuz 2021 | Tüm Yazıları
OSMANLI'DA CADILAR
Ulaşabildiğimiz kadarıyla en erken XVI. asrın ortalarından itibaren, aynen batılı vampirlere benzeyen Osmanlı “cadı”ları vardır. Rumeli’de gayrimüslim milletlerdeki muhtelif inanışların etkisi altında şekillenmiş bulunan “cadı”ların varlığından çok, Osmanlı Devleti’nin bunlara karşı takındığı tavır ilginçtir.

Mustafa Nihat Yükselir

11 Ocak 2021 | Tüm Yazıları
Özgürlük ve Demokrasinizi sevsinler!
2021, ABD’nin de ABD’li sosyal medya şirketlerinin de özgürlük ve demokrasi tutkusunun ne kadar afili bir yalan olduğunu da göstere göstere başladı!.. Görüldü ki sizin özgürlük ve demokrasi yalanınız ABD sınırına kadarmış! E şimdi demezler mi adama “Sizin Özgürlük ve Demokrasinizi sevsinler!” diye…

Seyfullah Hakbilir

26 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
“YARATILIŞ KONGRESİ” DE NEYİN NESİ?!..
Sürekli “yaratılış” konularıyla veya hikaye ile meşgul olan ya da bu konuları rayından saptıran bir “dindarlık”, ancak yalancı dindarlık olur, aldatmaca bir dindarlık olur. Ne yazık ki o yalancı dindarlıklar bu ülkeye pahalıya mal oldu ve en sonunda “15 Temmuzları” da başımıza musallat etti…

Faik Tunay

09 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
AİLE VE ÖNEMİ
Hayvanlar çiftleşir,insanlar ise evlenir. Çiftleşme sadece biyolojik yanı olan bir olay olmasına karşılık,insanların evlenme ile aile müesselerine kavuşmaları sosyal bir olaydır.Evlenme,belirli sosyal normlara bağlı olarak gerçekleşir...

Sevda Türküsev

11 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
ENTEL KOYSA MODERN OLUR, DİNDAR KOYSA YOBAZ OLUR!
Hep aynı kafa ve zihniyet! Çarşaflıya önce rozet takıp, sonra da özgürlüklerini elinden alıp ne okuma ne çalışma ne de yaşama hakkı vermek! Rahibelere laf söylemeyip hatta muazzam saygı duyup, tesettürlü kadınlara “gerici yobaz” diyerek toplumdan dışlamak...

Said Ercan

04 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
Dünyadan Bir Ömer Döngeloğlu Hoca Geçti
Dünden beri şoktayım. Kendisi ile 28 Mart’ta instagramda canlı yayın yapmıştık, Korona konusunda evde kalmanın önemi ve salgın hastalıklar konusunda bilinçlendirici konuları kendine has üslubuyla anlatmıştı...

Mahmut Bıyıklı

29 Nisan 2020 | Tüm Yazıları
Sessiz Kalmayacağız!
Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Ali Erbaş’ın irad ettiği hutbeden sonra ülkemizdeki bazı şer odaklarının göstermiş olduğu tepkiyi kaygıyla izliyoruz. Kaygımızın sebebi çirkinliğin ve çirkefliğin sesinin hakikatin sesini bastırmaya çalışmasındandır.

Nurcan Gündüz

27 Nisan 2020 | Tüm Yazıları
ORUÇ VE SPOR
Ramazan ayından önce düzenli spor yapanların oruç tuttuğu dönemde spora ara vermesi kazandıkları kondisyonları kaybetmesine sebep olmaktadır. Bir ayda kaybedilen kondisyonu geri kazanmak haftalar sürebilir.

Orhan Osmanoğlu

18 Ocak 2019 | Tüm Yazıları
BERLİN’DEKİ OSMANLILAR
BERLİN’DEKİ OSMANLILAR

Mehmet Ali Kulat

04 Ocak 2016 | Tüm Yazıları
Arama konferansı
“Arama Konferansı yeni anayasada ciddi bir zemin olabilir” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın