Gazete Yazarları

Turan Kışlakçı

14 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
Tarihin En Büyük Değişiminin Şahidiyiz
Bu asra, ister tutarsızlıklar, parçalanmalar, saçmalıklar, aldatmacalar, ahlaksızlıklar ya da yalanlar çağı deyin, ister post-truth (hakikat sonrası), post- nihilizm, post-kolonyalizm, post-modernizm veya post-globalizm deyin sonuç aynı yere çıkıyor: İnsanlık çok büyük bir evrim yaşıyor. Hatta bu öyle böyle bir evrim değil, Charles Darwin’in “evrim teorisini” bile geride bırakacak bir evrim.

Dr. Seyfi Şahin

14 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
İNGİLİZLER, CIA, İBNİ TEYMİYE  VE DEİZM
İngilizler 1700 yılında İslam ülkelerine 5000 casus gönderdi. 100 yılda Osmanlıyı yıkmak için Sömürgeler bakanlığı içinde bir İslam araştırmaları merkezi  kurdu.

Mustafa Nihat Yükselir

14 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
Muhalefete muhalif Muharrem’in ‘İnce’ hesabı 
Muharrem İnce'nin asıl hedefi bir parti kurmak değil, genel başkanın genel başkanlığını tartışılır hale getirmek. Eğer arkasına alacağı rüzgarla bir olağanüstü kurultay yaptıramazsa eldeki verilerle o zaman düşünecektir parti kurma meselesini, tıpkı Mustafa Sarıgül gibi... O zaman kuracağı partiyi basamak yaparak belki genel başkanlığı kapma çabasına girecektir.

Mehmet Dilbaz

14 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
OSMANLI’DA KİTAP VE KÜTÜPHANELER
Selçuklular zamanında sadece Diyarbekr Ulu Câmi kütüphânesinde bir milyon kırk bin kitap vardı. Osmanlılar ilk kütüphâneyi İznik’te kurdu. İkincisini de Lala Şahin Paşa Edirne‘de kurdu.

Uğur Canbolat

13 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
AYNI DEĞİL HİÇBİR ŞEY
“TANIDIN YA BENİ artık hiçbir şey aynı değil. Olamaz da. Dün dündü imanım. Bugün beni tadının ve her şey değişti, her şey… Gülüşün değişti. Seslenişin, bakışın, oturuşun, kalkışın…Aynı değil artık hiçbir şey. Ve olmayacak…

Ali Değermenci

13 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
İSLAM’I TAHRİF VE TAHRİP, MUKADDESATA SALDIRI FİKİR HÜRRİYETİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEBİLİR Mİ? (2)
Burada yazının uzamaması adına -şimdilik- isim vermeden, yapılan bazı tahrifatlardan bahsedelim: - Bugün Türkiye’de bir ilahiyat profesörü çıkıp, çok rahat Kuran’ın Allah kelamı olup olmadığını tartışmaya açabiliyor.

Hüseyin Arif Çakmak

12 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
“BEŞ MİLYON OY”
Yüzde 50 artı bir sisteminde İyi Parti’nin beş milyon oyu, beş milyon kere kıymetlidir. İyi Parti sandıktan ümidini kesen seçmeni hayal kırıklığına uğratmamalıdır. İyi Parti yoğun bakıma girmiş Türk demokrasisine can suyu vermeye devam etmelidir.... “Beş milyon oy” değerlidir fakat birilerinin iktidarının devamı için payanda olmamalıdır. 

Ömer Akdağ

12 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
BİR KUMANDAN
Hire, bugün Irak'ın Necef iline bağlı bir kaza merkezi olup Kûfe'nin 5 km güneyinde ve Kûfe ile Havernak arasında bulunan Kinîdre höyüğünün güneydoğusunda, Fırat nehri kenarında yer alan geniş bir ovada kurulmuş olan yerleşim sahasıdır.

Hadi Önal

10 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
YKS AYT GENÇLİĞİM VAH GELECEĞİM EYVAH!
Söylemek, söylenmek, eyvah demek, feryat etmek, çığlık atmak… Yahu işte gerçek beka bu, demek boşuna! Ömrünü eğitim ve öğretime vakfetmiş emekli bir öğretmen olarak on yıllardır söylüyor, yazıyorum.

Abdülhakim Bahadıroğlu

08 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
“BU HALT’I NİYE YEDİK AĞAM?”
Ağa hep atın üstünde, Maraba Memo da hep onun atını çekermiş... Ağa, bu manzaradan usanmış. Bu kez kasabaya girerken Maraba Memo’ya; “-Oğlum Mamo, bu sefer bir değişiklik yapalım sen ata bin ben önde yaya olarak girelim kasabaya” demiş.

Seyfullah Hakbilir

08 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
TIRMANAN KORONAYA KARŞI SOSYAL İLİŞKİLERDEKİ TAVRIMIZ NASIL OLMALIDIR?
Muhterem Dostlar, Bu günlerde korona afet ve imtihanının ciddi bir tırmanışa geçtiği hepimizin malumu. Anadolumuzun pek çok yerinden üzücü haberler alıyoruz. Şimdiye kadar duymadığımız şekilde, çevremizde ve tanıdığımız dostların koranaya yakalandığı, bazılarının veya yakınlarının da koronadan hayatını kaybettiği haberlerini aldığımızı üzülerek ifade edelim.

Ahmet Öztürk

07 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
Aklımın almadıkları
Konut kredilerinin düşmesi ancak ev fiyatlarının tavan yapmasına rağmen satışların %1000 artmasını, Lozan Antlaşması’nın 100 yıllık olduğu, 2023 te biteceğine inananları, Hükümetin ısrarla ekonominin iyi olduğunu söylemesini, Her okuduğuna inananları AKLIM BİR TÜRLÜ ALMIYOR!

Prof. Dr. Ekrem Çulfa

07 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
EVLİLİKTE VE İLİŞKİLERDE AYRILIK BLÖFÜ YAPMAK NE ANLAMA GELİYOR?
Günümüzde aile evlilikte ve çiftler arasında ilişkilerin güzel yanları olduğu kadar zorlu yanları da vardır. Özellikle tartışmalar, çiftlerin problem çözme becerilerinden direkt etkilenir. Bu tartışmalar anında zorlu süreçler yaşayan çiftler bazen her ne kadar ayrılmak istemeseler de kızgınlıkla “senden ayrılmak istiyorum” derler.

Serra Karaçam

01 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
Trump ve salgın dönemi seçimin cilvesi
Trump’tan seçim iptaline dair bir günde iki farklı açıklama geldi. Trump önce ekonomik büyümenin berbat verilerinin hemen ardından seçimde sahtekarlık olabileceğini ileri sürerek ertelemeden bahseden bir tweet attı. Saatler sonra “bunu ister miyim, istemem, ama…” dedi.

Senai Demirci

16 Temmuz 2020 | Tüm Yazıları
Fotoğraf
“Foto”, “ışık” demeye geliyor, “graf” “yazmak” demeye. “Işıkla yazı yazmak” demeye geliyor fotoğraf. Nihai tahlilde bir yazıdır fotoğraf. Bir ifade. Bir mesaj. İz bırakıyor gözde...

Faik Tunay

09 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
AİLE VE ÖNEMİ
Hayvanlar çiftleşir,insanlar ise evlenir. Çiftleşme sadece biyolojik yanı olan bir olay olmasına karşılık,insanların evlenme ile aile müesselerine kavuşmaları sosyal bir olaydır.Evlenme,belirli sosyal normlara bağlı olarak gerçekleşir...

Sevda Türküsev

11 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
ENTEL KOYSA MODERN OLUR, DİNDAR KOYSA YOBAZ OLUR!
Hep aynı kafa ve zihniyet! Çarşaflıya önce rozet takıp, sonra da özgürlüklerini elinden alıp ne okuma ne çalışma ne de yaşama hakkı vermek! Rahibelere laf söylemeyip hatta muazzam saygı duyup, tesettürlü kadınlara “gerici yobaz” diyerek toplumdan dışlamak...

Said Ercan

04 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
Dünyadan Bir Ömer Döngeloğlu Hoca Geçti
Dünden beri şoktayım. Kendisi ile 28 Mart’ta instagramda canlı yayın yapmıştık, Korona konusunda evde kalmanın önemi ve salgın hastalıklar konusunda bilinçlendirici konuları kendine has üslubuyla anlatmıştı...

Mahmut Bıyıklı

29 Nisan 2020 | Tüm Yazıları
Sessiz Kalmayacağız!
Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Ali Erbaş’ın irad ettiği hutbeden sonra ülkemizdeki bazı şer odaklarının göstermiş olduğu tepkiyi kaygıyla izliyoruz. Kaygımızın sebebi çirkinliğin ve çirkefliğin sesinin hakikatin sesini bastırmaya çalışmasındandır.

Nurcan Gündüz

27 Nisan 2020 | Tüm Yazıları
ORUÇ VE SPOR
Ramazan ayından önce düzenli spor yapanların oruç tuttuğu dönemde spora ara vermesi kazandıkları kondisyonları kaybetmesine sebep olmaktadır. Bir ayda kaybedilen kondisyonu geri kazanmak haftalar sürebilir.

Bilal İşgören

21 Şubat 2020 | Tüm Yazıları
Evlilikte En Büyük Sorun
Umarım ömrüm boyunca bu başlığa hiçbir şey bulup da yazamam. Evliyim. Mutluyuz. Anlayışlı olun. Sevin. Sevgiyle iyileşeceğinize inanın. Temiz olun. Kaliteli giyinin. Güzel yemekler yiyin. Seyahat edin. Arada hediye alın. Her zaman saygı duyun. Her zaman bir çizginiz olsun. Anlayışlı olun. Evlilik öncesi uyumsuz olduğunuzdan şüpheleniyorsanız acele etmeyin. Evlilik seçim olduğu kadar kaderdir. O yüzden dilerim bahtınız açık olsun.

Orhan Osmanoğlu

18 Ocak 2019 | Tüm Yazıları
BERLİN’DEKİ OSMANLILAR
BERLİN’DEKİ OSMANLILAR

Mehmet Ali Kulat

04 Ocak 2016 | Tüm Yazıları
Arama konferansı
“Arama Konferansı yeni anayasada ciddi bir zemin olabilir” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın