Gazete Yazarları

Senai Demirci

06 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
Kur’ân’ı anlamaktan utandırılanlara gelsin
“Kur’ân ‘din kültürü ve ahlak bilgisi’ kitabı değildir” dediğimde şaşırdı. “Nasıl yani?” diyen o sorgulayan sessizliğin tadını çıkardım bir süre. “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” kitapları, dinin bilgisini anlatır; dinin kendisini değil” diye açıkladım.

Dr. Seyfi Şahin

06 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
BATI HUKUKU İSLAM HUKUKU (2)
Amerika’nın dünya hakimiyeti, Aslında İngiliz krallığı ve Yahudi hakimiyetidir. Batı hukukuna, ikinci dünya savaşından sonra, Birleşmiş Milletler kanalıyla İnsan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilave edilmişse de; Batılılar;  İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne asla riayet etmemişlerdir. İnsan hakları ve hukukun üstünlüğü; İslam’da Kul hakkının karşılığıdır.

Prof. Dr. Ekrem Çulfa

05 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
GÜNÜMÜZ KOŞULLARINDA PSİKOLOJİK DAYANIKLILIĞI ARTTIRMANIN YOLLARI NELERDİR?
Bu yazımızda kendimizi kötü hissettiğimizde yapabileceklerimiz nelerdir?, Psikolojik dayanıklılık kavramının tanımı ve alt boyutları nelerdir?, Psikolojik dayanıklılığımızı arttırabilmemiz öneriler nelerdir?, Stres ve zorluklar karşısında neler yapabiliriz? … gibi konulara değineceğim.

Turan Kışlakçı

04 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
İbn Alkamilerin Çocuklarına Bak Hele!
İbn Alkamilerin (Moğolları Abbasilere karşı kışkırttığı iddia edilen devlet adamı) Abbasilere yaptıkları ihanetin tekrarına meydan vermemek, tehlikeyi yakından görmek ve nazar-ı karib şarlatanlıklara aldanmamak, bu coğrafyanın istikbalini düşünen her insan için bir vecibe-i zimmettir.

Ali Değermenci

03 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
KURANCILARIN KURAN’LA ÇELİŞKİSİ
Bu yazıda özetle kendilerine “Kurancı” adını verip “Bize Kuran yeter” diyenlerin Kuran’da samimi olmadıklarını, hatta Kuran’a ters düşerek kendi enaniyet ve keyfi görüşlerini putlaştırdıklarını anlatacağız.

Ömer Akdağ

02 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
DARBENİN “ÖNÜ” VE “ARKASI”
Gerçi yazılı ve görüntülü medyada havanda su döğmeye teşne bir “sürü” namzet var. Ama biz bu ülkenin bir ferdi olarak ve mevcudiyetimizin devamı için bildiğimiz hakikatlere hatırlatmakta fayda mülahaza etmekteyiz.

Uğur Canbolat

02 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
HALUK NURBAKİ, HÂL VE HAYAT
Haluk Nurbaki Hazretlerinin vuslatının 23. Seneyi devriyesini yaşıyoruz. Aramızdan fiziki olarak ayrılıp Âlem-i Cemale gitmesinin üzerinden bu kadar yıl geçmiş. Ama dostlarının üzerinde bıraktığı tesir devam ediyor.

Hüseyin Arif Çakmak

01 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
DARBELER VE KAYBEDENLER
Kaybedenler milletin ta kendisidir. Mazlum olan millettir. Mütedeyyin insanlardır. Bu ülkede “birileri” iktidar ve koltuk sevdası uğruna milletimizin temel değerleriyle oynamaktadırlar. Bir kısmı “cepheden” saldırıyor bir kısmı “savunuyor” görünerek iktidarlarını devam ettirmektedir.

Mehmet Dilbaz

01 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
İSTANBUL’UN TILSIMLARI
Malumdur ki Fatih in İstanbul’u fethi kutlamaları çerçevesinde bu yazımızı İstanbul hakkında yazalım istedik ve konu gizemli olsun diye İstanbul un koruyan Tılsımlardan bahs eden Evliya Çelebi ile anlatalım ve bugünkü yazımızı size ulaştırmış olalım.

Ali Eren

29 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
İSTANBUL’UN İKİNCİ FETHİ
“Hz. Muaviye meselesi” başlıklı yazımızın sonunda “Hîn-i hacette, bu meseleye devam edebiliriz” demiştim. Edecektim de. Araya İstanbul'un fethi  yıldönümü girdiği için, o meseleyi daha sonraya  bırakıyoruz. 

Serra Karaçam

28 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
ABD’de Irkçılık ve kurumsal güç
New York Central Park’ta köpeğini gezdiren Amy Cooper aslında şunu diyordu: “Senin toplumdaki pozisyonun, benimle, bu şekilde konuşmana müsade etmiyor. Şimdi yerini bilmen için cezalandırılacaksın”

Ahmet Öztürk

27 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
Ahirette Adli Kontrol Yok
Halkın iradesiyle seçilmiş siyasilere gözdağı vermek için tankların sokaklara çıkarıldığı, kadınların başörtüsü olduğu için okullara sokulmadığı, dini vecibelerini yerine getirmek isteyen insanların adeta kamusal alandan silindiği...

Sevda Türküsev

11 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
ENTEL KOYSA MODERN OLUR, DİNDAR KOYSA YOBAZ OLUR!
Hep aynı kafa ve zihniyet! Çarşaflıya önce rozet takıp, sonra da özgürlüklerini elinden alıp ne okuma ne çalışma ne de yaşama hakkı vermek! Rahibelere laf söylemeyip hatta muazzam saygı duyup, tesettürlü kadınlara “gerici yobaz” diyerek toplumdan dışlamak...

Said Ercan

04 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
Dünyadan Bir Ömer Döngeloğlu Hoca Geçti
Dünden beri şoktayım. Kendisi ile 28 Mart’ta instagramda canlı yayın yapmıştık, Korona konusunda evde kalmanın önemi ve salgın hastalıklar konusunda bilinçlendirici konuları kendine has üslubuyla anlatmıştı...

Mahmut Bıyıklı

29 Nisan 2020 | Tüm Yazıları
Sessiz Kalmayacağız!
Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Ali Erbaş’ın irad ettiği hutbeden sonra ülkemizdeki bazı şer odaklarının göstermiş olduğu tepkiyi kaygıyla izliyoruz. Kaygımızın sebebi çirkinliğin ve çirkefliğin sesinin hakikatin sesini bastırmaya çalışmasındandır.

Nurcan Gündüz

27 Nisan 2020 | Tüm Yazıları
ORUÇ VE SPOR
Ramazan ayından önce düzenli spor yapanların oruç tuttuğu dönemde spora ara vermesi kazandıkları kondisyonları kaybetmesine sebep olmaktadır. Bir ayda kaybedilen kondisyonu geri kazanmak haftalar sürebilir.

Faik Tunay

12 Nisan 2020 | Tüm Yazıları
Suriye İç savaşı ve Rusya
Rusya’nın askeri doktrini Mart 2014’de Kırım’ın ilhakından beri uluslarası politika ve güvenlik tartışmalarının ana gündem maddelerinden birisini oluşturmaktadır. Özellikle ABD ve Avrupa’da Putin yönetimindeki Rusya’nın yeniden büyük güç olmayı amaçladığı...

Hadi Önal

17 Mart 2020 | Tüm Yazıları
MEKKE (1) KELEPÇELENEN KÂBE VE UYUYAN İSLAM DÜNYASI
28 Şubat 2020, gece yarısı Mekke’ye ulaşmış, tavafımızı tamamlamış, sabah namazını Beytül Haram’da kılmış ve otele dönmüştük. Yorgundum. Deliksiz bir uykunun sonunda gözlerimi açtım. Bugün Mekke’de ilk günümdü.

Bilal İşgören

21 Şubat 2020 | Tüm Yazıları
Evlilikte En Büyük Sorun
Umarım ömrüm boyunca bu başlığa hiçbir şey bulup da yazamam. Evliyim. Mutluyuz. Anlayışlı olun. Sevin. Sevgiyle iyileşeceğinize inanın. Temiz olun. Kaliteli giyinin. Güzel yemekler yiyin. Seyahat edin. Arada hediye alın. Her zaman saygı duyun. Her zaman bir çizginiz olsun. Anlayışlı olun. Evlilik öncesi uyumsuz olduğunuzdan şüpheleniyorsanız acele etmeyin. Evlilik seçim olduğu kadar kaderdir. O yüzden dilerim bahtınız açık olsun.

Orhan Osmanoğlu

18 Ocak 2019 | Tüm Yazıları
BERLİN’DEKİ OSMANLILAR
BERLİN’DEKİ OSMANLILAR

Mehmet Ali Kulat

04 Ocak 2016 | Tüm Yazıları
Arama konferansı
“Arama Konferansı yeni anayasada ciddi bir zemin olabilir” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın