Gazete Yazarları

Esma Karayel

Esma Karayel

10 Ağustos 2022 | Tüm Yazıları
Bugünün tercihi yarına engel olabilir
Onlarca mezun var ama iş yok. Yıllardır süregelen sorunlardan biri bu. Halk arasında diplomasız işsizler oldukça meşhur. Gençler, yıllarca sıralarda dirsek çürütüyor,  hayallerinin peşinden gidiyor ama emeklerinin karşılığını alamıyor.
Hadi Önal

Hadi Önal

10 Ağustos 2022 | Tüm Yazıları
EMEKLİ KEL RAHMET… SİZLERE ÖMÜR!
Bir varmış, dünya ikiye darmış, üç dama tırmanadursun, dördün saçları ağarmış. Saçları ağaranlardan bir de Nasipsiz Şükür’müş. Şükür, şükretmesini bilir ama kendisine neden nasipsiz denildiğini bilmezmiş.
Öğr. Gör. Hande ORTAY

Öğr. Gör. Hande ORTAY

10 Ağustos 2022 | Tüm Yazıları
410.000 HARTZ IV ALICISI - KONUT MASRAFLARI
Federal hükümete göre, Almanya'daki birkaç yüz bin Hartz IV hanesi, konut adına sosyal refah yetkililerinin kapsadığından daha fazlasını harcamakta. Essen Funke medya grubunun gazeteleri, (Çevrimiçi Pazar, Pazartesi Yazdır), Federal Çalışma Bakanlığı'ndan aldıkları yanıttan alıntı yaparak, yaklaşık 410.000 ihtiyaç topluluğunda elektrik ve aynı zamanda gazın işletme maliyetleri yetkililer tarafından tanınandan daha yüksekti.
Ali Değermenci

Ali Değermenci

09 Ağustos 2022 | Tüm Yazıları
BARDAKOĞLU’NUN REFORMİSTLERE KOL KANAT GERMESİ
Ali Bardakoğlu’nun reformist görüş ve faaliyetlerde öncülük yapması, reformistlere destek vermesi ve onları önemli makamlara getirerek tahrifata imza atması da dinde reform anlamına gelir.
Ahmet SANDAL

Ahmet SANDAL

09 Ağustos 2022 | Tüm Yazıları
FİLOZOF VE ALİM FARABİ'NİN AHLAK VE DEVLET ÜZERİNE GÖRÜŞLERİ -2
Farabi kainattaki varlıklar arasında bir hiyerarşi olduğuna, bununla toplumdaki yapı ve işleyiş arasındaki bir ilişki bulunduğuna inanır. O, Allah’ın yarattığı ve düzenlediği kainattaki düzene benzer toplumda da siyaset aracılığıyla ideal bir toplum tesis etmeye çalışmıştır.
Dr. Seyfi Şahin

Dr. Seyfi Şahin

09 Ağustos 2022 | Tüm Yazıları
DEMOKRASİ VE DEVLET
Milletler, tarihin derinliklerinden beri, Devletler kurarak ayakta kalmışlardır. Devletini kuramayan milletler; dilini, töresini, dinini ve bütün özelliklerini kaybetmişlerdir.
NUR BATU

NUR BATU

09 Ağustos 2022 | Tüm Yazıları
MECLİS KULİSİ
Siyasetin gündemi dur durak bilmiyor. Hararetlenen bu gündemde; muhalefet partileri iktidar olma hayaliyle çalışmalarına hızla devam ederken, hükümet verdiği hizmetlere yenilerini eklemeyi hedefliyor.
Levent IŞIK

Levent IŞIK

09 Ağustos 2022 | Tüm Yazıları
IMF Raporu'nda Dünya ve Türkiye Ekonomisi
IMF tarafından iki yılda bir hazırlanan Dünya Ekonomik Görünümü Raporu, "Kasvetli ve Belirsiz" başlığı ile 26 Temmuz'da yayınlanması sonrası, dikkat çekici detaylarıyla ve tüm dünyayı yakından ilgilendiren hususlar hakkındaki ciddi uyarılarıyla gündem oldu.
Yunus FİLİZ

Yunus FİLİZ

08 Ağustos 2022 | Tüm Yazıları
Sosyal Medya Yaşantımızı Etkiler mi?
Bu yazımızda, artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş sosyal medya araçlarından ve bu araçların sosyal hayatlarımıza etkilerinden söz edeceğiz. Günümüzün önemli bir kısmını Facebook, Twitter, Instagram gibi platformlarda geçiriyoruz.
Uğur Canbolat

Uğur Canbolat

08 Ağustos 2022 | Tüm Yazıları
KAYBETMEK KAZANDIRIR
ACILAR içinde kıvranıyordu. Kendisini azabın kıskacına sıkışmış hissediyordu ve bir türlü bu cendereden kurtulamıyordu. Yeme ve içmeden kesildiği için iğne ipliğe dönmesine fazla bir zaman kalmamıştı.
Taha SES

Taha SES

07 Ağustos 2022 | Tüm Yazıları
Doğu Akdeniz Savaşı
Doğu Akdeniz'in stratejik konumu tarihin her döneminde önemini korumaktadır. 3 kıtaya olan bağlantısı, bölgeyi hedef haline getirmektedir. Tarih boyunca savaşa sebep olan Akdeniz, Osmanlı döneminden sonra paramparça edilmiş ve farklı ülkelere komşu haline gelmiştir.
Ali ÇANKIRILI

Ali ÇANKIRILI

06 Ağustos 2022 | Tüm Yazıları
Kardeş Kıskançlığı ve Kardeş Kavgaları
Kardeşler arasında rekabet ve kıskançlık insanın yaratılışında var olan, peygamber çocuklarının bile kardeşini/kardeşlerini kıskandığı, sanıldığı kadar kötü olmayan doğal bir duygudur.
Bilal İşgören

Bilal İşgören

05 Ağustos 2022 | Tüm Yazıları
Akıl Derttir Kalbine
Nerede yaşarsan yaşa, saraylarda köşklerde de olsan, için harabeyse hiçbir yer avutmaz seni. Ruh, derde düşünce hiçbir şeyden zevk almazsın. Atsan kendini dışarı; başın yukarıda, gözlerin göğün maviliğinde veya gecenin karanlığında veyahut gecenin süsü yıldızlarda; yetmez gönül rahatlığına…
Ahmet Öztürk

Ahmet Öztürk

31 Temmuz 2022 | Tüm Yazıları
Lan kimsiniz siz?
Ak parti Ceylanpınar İlçe Başkanlığı tarafından mahalle muhtarlarına, Ak parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı ile saat 16.00’da ilçe binasında toplantı yapmak üzere davette bulunulmuş. Özşavlı'nın, toplantıya geç kalmasının ardından yaşanan tartışma sonucu, çok sayıda muhtar toplantıyı terk etmiş.
Av. Merve ERDEN

Av. Merve ERDEN

30 Temmuz 2022 | Tüm Yazıları
KOMŞULUK HUKUKU
Komşu ,  TDK’ye göre  birbirine bitişik ya da yakın konutlarda oturan kimselerin birbirlerine göre aldıkları ad, sınır ortaklığı bulunan yerler olarak tanımlanmıştır. Komşuluk ,  insanların toplum halinde yaşamalarının zarûri bir neticesidir.
Şeyma ÇAKMAK

Şeyma ÇAKMAK

28 Temmuz 2022 | Tüm Yazıları
SEÇİM KARARSIZLIĞI
2023 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminde kimlerin aday olacağı merak konusu. Cumhurbaşkanımız, geçtiğimiz aylarda grup toplantısında konuşma yaparken Sayın Kılıçdardoğlu'na seslenerek ‘adaylığını veya adayını açıkla' demişti. Kılıçdaroğlu aday konusunda sessizliğini korurken iki şekilde talep görülmektedir. Biri adaylığını açıklaması biri ise aday olarak Mansur Yavaş'ın gösterilmesidir.
Prof. Dr. Ekrem Çulfa

Prof. Dr. Ekrem Çulfa

28 Temmuz 2022 | Tüm Yazıları
Selamlaşmaların Gizli Değeri ve Anlamı Nedir ?
Yeni bir psikolojik bilimsel araştırma, küçük bir hareketin ve sözün gücünü nasıl hafife aldığımızı ortaya koyuyor... Bilimsel araştırmalara göre yazılan bu makalenin önemli noktaları ve konu başlıkları:
Koray Kamacı

Koray Kamacı

24 Temmuz 2022 | Tüm Yazıları
YUNANİSTAN’IN ADALAR ÜZERİNDEN BASKIN SAVAŞ PLANI
Sevgili dostlar uzun zamandır başta ‘’Politalk’’ Youtube kanalımız olmak üzere, pek çok yerde söylemlerimiz ve yazılarımızla uyardığımız Yunanistan-Türkiye olası savaşı iyice hız kazanmış durumdadır.
Prof. Dr. Ömer Akdağ

Prof. Dr. Ömer Akdağ

14 Temmuz 2022 | Tüm Yazıları
 VAHHABİ ŞEYHİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Kuveytli Vahhabi Şeyh Osman El Hamis’i Türk gençlerine “tanıtmak” hangi maksada hizmet eder? 2019’da Diyanet İran ile “dini işbirliği” imzalamıştı. Bu anlaşmada Türkiye’de ilahiyat fakültelerinde İranlı uzmanlar tarafından İslam fıkhı okutulacaktı. Bir tarafta Şia İran diğer taraftan Vahhabi anlayışı. Görünen o ki, Ehl-i sünnet anlayışı boy hedefi olmuş.
Turan Kışlakçı

Turan Kışlakçı

06 Temmuz 2022 | Tüm Yazıları
Tolstoy’un Müslümanlara Mektubu
Dünyaca ünlü Rus yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy, vefatından birkaç ay önce “Teârüf-i Müslimîn” dergisine gönderdiği mektupta birçok konuya açıklık getiriyor. Tolstoy bu mektubunda bütün dinleri hurafe ve bidatlara karşı uyarıyor.
Arda BİRBEN

Arda BİRBEN

04 Temmuz 2022 | Tüm Yazıları
Fenerbahçe'nin yeni sezon planlaması
Geçtiğimiz sezonu 2. sırada bitiren Fenerbahçe'de süphesiz önümüzdeki sezon epey bir değişiklik olacak. En temel değişiklik takımın başında Jorge Jesus'un olması.
Arzu ERDOĞRAL

Arzu ERDOĞRAL

28 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
İspanya’nın mülteci katliamı ve vicdan hürriyeti
Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’nden; Madde 9: Hiç kimse, keyfi olarak tutuklanamaz, alıkonulamaz, sürülemez. Madde 13: (1) Herkes, herhangi bir devletin sınırları içinde özgürce dolaşma ve oturma hakkına sahiptir.
Dr. Hüseyin Arif Çakmak

Dr. Hüseyin Arif Çakmak

21 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
“ÇÖKMEK” VE MİLLİYETÇİLİK (1)
Kurallara uyarak, kimsenin hakkına girmeden ve alın teriyle para kazanmak bu ülkede ve mevcut şartlarda mümkün mü?... “Çökmek” diye bir kavram var. Anlamı sana ait olmayan bir malı zorbalıkla bazen resmiyete uydurarak (siyasilerin yardımıyla) üzerine geçirmektir. Biraz bu kavramı açmak istiyorum.
Serra Karaçam

Serra Karaçam

16 Haziran 2022 | Tüm Yazıları
Kaşıkçı caddesi ve Schaack’ın brifingi
Amerikan Dışişleri Bakanlığına sivillerin güvenliği ve insan hakları alanlarında danışmanlık veren ofisin başında olan büyükelçi Van Schaack; “Ukrayna'da Savaş Suçları ve Hesap Verebilirlik Üzerine” bir briefing düzenledi. 
Atila Koçer

Atila Koçer

14 Mart 2022 | Tüm Yazıları
VERGİ USUL KANUNUNUN 359'UNCU MADDESİ ÇÖZÜMSÜZ MÜDÜR?
Yıllardır kanayan bir yara olarak varlığını koruyan Vergi Usul Kanunu’nun 359’uncu maddesi artık adalete uygun çözüme kavuşturulmalı. Bu konuda ceza ve vergi mahkemelerinin birlikte çalışmasının adaleti sağlayacağına şüphemiz yoktur. Çünkü iki ayrı mahkeme kararları çözümsüzlüğü beraberinde getirmektedir.
Mehmet Dilbaz

Mehmet Dilbaz

29 Temmuz 2021 | Tüm Yazıları
OSMANLI'DA CADILAR
Ulaşabildiğimiz kadarıyla en erken XVI. asrın ortalarından itibaren, aynen batılı vampirlere benzeyen Osmanlı “cadı”ları vardır. Rumeli’de gayrimüslim milletlerdeki muhtelif inanışların etkisi altında şekillenmiş bulunan “cadı”ların varlığından çok, Osmanlı Devleti’nin bunlara karşı takındığı tavır ilginçtir.
Mustafa Nihat Yükselir

Mustafa Nihat Yükselir

11 Ocak 2021 | Tüm Yazıları
Özgürlük ve Demokrasinizi sevsinler!
2021, ABD’nin de ABD’li sosyal medya şirketlerinin de özgürlük ve demokrasi tutkusunun ne kadar afili bir yalan olduğunu da göstere göstere başladı!.. Görüldü ki sizin özgürlük ve demokrasi yalanınız ABD sınırına kadarmış! E şimdi demezler mi adama “Sizin Özgürlük ve Demokrasinizi sevsinler!” diye…
Seyfullah Hakbilir

Seyfullah Hakbilir

26 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
“YARATILIŞ KONGRESİ” DE NEYİN NESİ?!..
Sürekli “yaratılış” konularıyla veya hikaye ile meşgul olan ya da bu konuları rayından saptıran bir “dindarlık”, ancak yalancı dindarlık olur, aldatmaca bir dindarlık olur. Ne yazık ki o yalancı dindarlıklar bu ülkeye pahalıya mal oldu ve en sonunda “15 Temmuzları” da başımıza musallat etti…
Faik Tunay

Faik Tunay

09 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
AİLE VE ÖNEMİ
Hayvanlar çiftleşir,insanlar ise evlenir. Çiftleşme sadece biyolojik yanı olan bir olay olmasına karşılık,insanların evlenme ile aile müesselerine kavuşmaları sosyal bir olaydır.Evlenme,belirli sosyal normlara bağlı olarak gerçekleşir...
Sevda Türküsev

Sevda Türküsev

11 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
ENTEL KOYSA MODERN OLUR, DİNDAR KOYSA YOBAZ OLUR!
Hep aynı kafa ve zihniyet! Çarşaflıya önce rozet takıp, sonra da özgürlüklerini elinden alıp ne okuma ne çalışma ne de yaşama hakkı vermek! Rahibelere laf söylemeyip hatta muazzam saygı duyup, tesettürlü kadınlara “gerici yobaz” diyerek toplumdan dışlamak...
Said Ercan

Said Ercan

04 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
Dünyadan Bir Ömer Döngeloğlu Hoca Geçti
Dünden beri şoktayım. Kendisi ile 28 Mart’ta instagramda canlı yayın yapmıştık, Korona konusunda evde kalmanın önemi ve salgın hastalıklar konusunda bilinçlendirici konuları kendine has üslubuyla anlatmıştı...
Mahmut Bıyıklı

Mahmut Bıyıklı

29 Nisan 2020 | Tüm Yazıları
Sessiz Kalmayacağız!
Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Ali Erbaş’ın irad ettiği hutbeden sonra ülkemizdeki bazı şer odaklarının göstermiş olduğu tepkiyi kaygıyla izliyoruz. Kaygımızın sebebi çirkinliğin ve çirkefliğin sesinin hakikatin sesini bastırmaya çalışmasındandır.
Nurcan Gündüz

Nurcan Gündüz

27 Nisan 2020 | Tüm Yazıları
ORUÇ VE SPOR
Ramazan ayından önce düzenli spor yapanların oruç tuttuğu dönemde spora ara vermesi kazandıkları kondisyonları kaybetmesine sebep olmaktadır. Bir ayda kaybedilen kondisyonu geri kazanmak haftalar sürebilir.
Orhan Osmanoğlu

Orhan Osmanoğlu

18 Ocak 2019 | Tüm Yazıları
BERLİN’DEKİ OSMANLILAR
BERLİN’DEKİ OSMANLILAR
Mehmet Ali Kulat

Mehmet Ali Kulat

04 Ocak 2016 | Tüm Yazıları
Arama konferansı
“Arama Konferansı yeni anayasada ciddi bir zemin olabilir” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın