Gazete Yazarları

SÜLEYMAN KOCABAŞ

19 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
13 TEMMUZ 1841 LONDRA BOĞAZLAR ANTLAŞMASI
Günümüz  2020 yılında 1936  Montrö Antlaşmasının 84’ücü yıl dönümü itibariyle, işin içine biraz da  “İstanbul Kanalı” (“Kanal İstanbul” demek dilimizin  gramer bilgilerine  aykırıdır. Adı geçen ifade, belirtisiz isim tamamlamasıdır.

Hadi Önal

19 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
YA TISSS YA BAY KEMAL!
Ekmek askıda. Mutfakta yangın var! Vatandaş açız, diyor! Tısss! Bir kişiye on ekmek, on kişiye bir ekmek, bu nasıl adalet? Tısss! Döviz, tekeri patlamış kamyon misali pazara daldı, fiyatlar uçuyor. Bay Kemal…

Uğur Canbolat

19 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
ÇİFTE MEŞRUİYET ANLAYIŞI
İMAN ve tevhit ehli olanların meşruiyet kaynağı hiç şüphesiz ki, Kur’an-ı Kerim ve vahyi bizlere getirip ulaştıran itaat ile emrolunduğumuz Fahr-i Kâinat Efendimizdir.

Turan Kışlakçı

18 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
Deizm ve Ateizm Müslüman dünyada niye artıyor? (1)
İnsanlık tarihinin en büyük siyasi, iktisadi ve içtimai değişimlerinin yaşandığı bir yüzyıldan geçiyoruz. Teknolojik gelişmelerin insanı içine çektiği hız ve haz adındaki o büyük gayya kuyusu beşeriyeti büyük bir epistemolojik, ontolojik ve aksiyolojik sorunlarla karşı karşıya getirdi.

Serra Karaçam

16 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
SolarWind 11 Eylül’e eşdeğerse Rusya yaptırımları yeterli mi?
Biden yönetimi Putin ile önümüzdeki aylarda Avrupa’da gerçekleşebilecek bir zirve için kapının açık olduğunun altını çizmeye devam ediyor. Diplomatik çözüm vurguları yineleniyor.

Dr. Seyfi Şahin

15 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
VATİKAN TÜRKİYE’DE TEŞKİLATLANIYOR
Vatikan, son yıllarda, 3. Bin(milenyum) de Asya’yı Hıristiyan yapmak istiyor. Maalesef Güney Kore’nin yarısını Hıristiyan ettiler. Çin de çok hızlı şekilde propaganda yapıyorlar.

Ali Değermenci

13 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
KURAN İLİM VE HİKMET HAZİNESİDİR – 8
“Yerin bitirdiklerinden, nefislerinden ve bilmedikleri nice şeylerden bütün çiftleri yaratan (Allah) her türlü eksiklikten münezzehtir.”  (Yasin: 36.) İlim ve hikmet hazinesi Kuran’dan, her biri ayrı bir mucize hüviyetindeki ilmî hakikatlere örnekler vermeye devam ediyoruz.

Ömer Akdağ

08 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
İYİ OLMAK NİYE KÖTÜ OLSUN?
Aynı gazeteyi paylaştığım bir refikim şöyle yazmış: “Bizler Nuh’un gemisine binmiş nasipli kişileriz’ gibi şahsına ve bağlı olduğunu düşündüğü topluluğa ‘özel bir ihsanda olduğu’ iddiasına kendini inandırmış olabilir”.

Prof. Dr. Ekrem Çulfa

08 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
Oruç Aile ve Toplumun Ruh Dünyasını Nasıl Etkiliyor?
Ramazan ayının gereklerini yaşamanın ve Oruç tutmanın insanın biyo-psiko-sosyal  yapısı üzerine nasıl bir etki yaptığını gösteren bilimsel çalışmalar yeterli derecede bulunmamakla birlikte aslında çok araştırmaya değer bir konu olabilir.

Osman Doğan

16 Mart 2021 | Tüm Yazıları
KAHVEHANE SİYASETİMİZE BUYURUN
Türkiye'de siyasetin çok sesli bir hal aldığını düşüne bilirsiniz. Görünen tablo aslında işin iç yüzünün pek de öyle olmadığını gösteriyor. Siyasetin durumuna baktığımızda, bir tarafta Ak Parti- MHP- BBP

Ali Fakir

02 Mart 2021 | Tüm Yazıları
Siyaset Üstü Uluslararası Politika İmkansız mı?
Buradan tüm siyasilere seslenerek şunu söylemek isteriz. Ülke içindeki muhalefetinizi lütfen bir yana bırakın ve faturasını vatandaşın çekeceği bir tatsızlığa meydan vermeden Amerika ve diğer tüm ülkelere  tek söz, tek ses olarak cevap vermeyi başarın. 

Mustafa Nihat Yükselir

11 Ocak 2021 | Tüm Yazıları
Özgürlük ve Demokrasinizi sevsinler!
2021, ABD’nin de ABD’li sosyal medya şirketlerinin de özgürlük ve demokrasi tutkusunun ne kadar afili bir yalan olduğunu da göstere göstere başladı!.. Görüldü ki sizin özgürlük ve demokrasi yalanınız ABD sınırına kadarmış! E şimdi demezler mi adama “Sizin Özgürlük ve Demokrasinizi sevsinler!” diye…

Mehmet Dilbaz

09 Ocak 2021 | Tüm Yazıları
İstanbul’un Hafızası; Yok Oluşun Belleği
İstanbul sadece var oluşuyla değil, yok oluş, yıkım gibi gerçeklikleriyle de kendini oluşturmuş bir şehir. Kaybettikleri o kadar güçlü ki, şehrin var oluş sürecine dahil etmemek imkansız. İstanbul’un hafızası bu kentin dokusuyla, zihniyle, bir köşede kalmış yaşamlarıyla dolu. Yaşanmışlığı olan, heybesinde bir sürü hikaye taşıyan bir şehir İstanbul.. haliyle hem çok güzellikler görmüş, hem de canı oldukça yanmış bir şehir.

Seyfullah Hakbilir

26 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
“YARATILIŞ KONGRESİ” DE NEYİN NESİ?!..
Sürekli “yaratılış” konularıyla veya hikaye ile meşgul olan ya da bu konuları rayından saptıran bir “dindarlık”, ancak yalancı dindarlık olur, aldatmaca bir dindarlık olur. Ne yazık ki o yalancı dindarlıklar bu ülkeye pahalıya mal oldu ve en sonunda “15 Temmuzları” da başımıza musallat etti…

Atila Koçer

23 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
VERGİDE MİLYONLARCA KİŞİNİN BEKLENTİSİ VE TALEPLERİ
Vergi Tahsilatlarında azalma, beyanlarda dikkat çekici düşüş, piyasalarda yer alan beklentiler ekonomik ve mali yönden yeni bir düzenlemeye gidilmesini ortaya çıkarmıştır.

Abdülhakim Bahadıroğlu

08 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
“İNCELEME BAŞLATILDI EFENDİM!” -BA’DE HARABİ’L-BASRA-
Memleket, Mehdi cenneti olmuş!.. Meğer haberimiz yok! Hepsi  birşeyler kurtarıyor, Kimi para, kimi karı...Evet Dostlar, “Ben Mehdiyim” deyip, Başörtülü kadınları suya ıslatan, Bir sapkın daha!..

Ahmet Öztürk

20 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
Zamane Gençlik…
Çocuklarınıza zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin. Böylece hayatları boyunca, sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilirler! Çocuğunuzun midesine ve sırtına değil; kalbine ve beynine yatırım yapın!

Senai Demirci

16 Temmuz 2020 | Tüm Yazıları
Fotoğraf
“Foto”, “ışık” demeye geliyor, “graf” “yazmak” demeye. “Işıkla yazı yazmak” demeye geliyor fotoğraf. Nihai tahlilde bir yazıdır fotoğraf. Bir ifade. Bir mesaj. İz bırakıyor gözde...

Faik Tunay

09 Haziran 2020 | Tüm Yazıları
AİLE VE ÖNEMİ
Hayvanlar çiftleşir,insanlar ise evlenir. Çiftleşme sadece biyolojik yanı olan bir olay olmasına karşılık,insanların evlenme ile aile müesselerine kavuşmaları sosyal bir olaydır.Evlenme,belirli sosyal normlara bağlı olarak gerçekleşir...

Sevda Türküsev

11 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
ENTEL KOYSA MODERN OLUR, DİNDAR KOYSA YOBAZ OLUR!
Hep aynı kafa ve zihniyet! Çarşaflıya önce rozet takıp, sonra da özgürlüklerini elinden alıp ne okuma ne çalışma ne de yaşama hakkı vermek! Rahibelere laf söylemeyip hatta muazzam saygı duyup, tesettürlü kadınlara “gerici yobaz” diyerek toplumdan dışlamak...

Said Ercan

04 Mayıs 2020 | Tüm Yazıları
Dünyadan Bir Ömer Döngeloğlu Hoca Geçti
Dünden beri şoktayım. Kendisi ile 28 Mart’ta instagramda canlı yayın yapmıştık, Korona konusunda evde kalmanın önemi ve salgın hastalıklar konusunda bilinçlendirici konuları kendine has üslubuyla anlatmıştı...

Mahmut Bıyıklı

29 Nisan 2020 | Tüm Yazıları
Sessiz Kalmayacağız!
Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Ali Erbaş’ın irad ettiği hutbeden sonra ülkemizdeki bazı şer odaklarının göstermiş olduğu tepkiyi kaygıyla izliyoruz. Kaygımızın sebebi çirkinliğin ve çirkefliğin sesinin hakikatin sesini bastırmaya çalışmasındandır.

Nurcan Gündüz

27 Nisan 2020 | Tüm Yazıları
ORUÇ VE SPOR
Ramazan ayından önce düzenli spor yapanların oruç tuttuğu dönemde spora ara vermesi kazandıkları kondisyonları kaybetmesine sebep olmaktadır. Bir ayda kaybedilen kondisyonu geri kazanmak haftalar sürebilir.

Bilal İşgören

16 Haziran 2019 | Tüm Yazıları
Rahmetli Babam
Rahmetli Babam

Orhan Osmanoğlu

18 Ocak 2019 | Tüm Yazıları
BERLİN’DEKİ OSMANLILAR
BERLİN’DEKİ OSMANLILAR

Mehmet Ali Kulat

04 Ocak 2016 | Tüm Yazıları
Arama konferansı
“Arama Konferansı yeni anayasada ciddi bir zemin olabilir” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın