Zati Ürer

zatiurer@istiklal.com.tr
12 Ekim 2020 Pazartesi
NİFAK ODAKLARI VE HAMİLERİ

42 yıl önce nifakla iç savaş noktasına getirilmiştik de bugün her alanda lazım yetişmiş insan gücümüzü yitirmiştik. Kalmadı  kendilerine dünya, ikisi de merhum Demirel ile Ecevit, belki farkında değillerdi ama zıtlaşmalarıyla sağ sol çatışmalarının hamisi olmuşlardı. Yangına körükle gidiyorlardı hep.

05 Ekim 2020 Pazartesi
ACILARIN MİLLETİ VE MÜNEVVERİ

Saçlarını bir gözünün üstüne düşürmüş, acıklı şarkılar söyleyen bir hanım vardı hani, adı Bergen. Ünlü şarkısının nakaratı da  Acıların Kadını. Belalısı bir gözünü kezzap atarak kör etmişti.

25 Eylül 2020 Cuma
KILAVUZ SEÇİMİ

Akıl, bilim, din, ideoloji…Hangisi mutlu ve özgür olabilmek için kılavuz olmalı? Tarih, şiir, destan, hikâye, roman, tiyatro, film senaryoları, olan biten hakkında haberler, yazılar, karikatürler…

14 Eylül 2020 Pazartesi
OKUL DERDİ 

Ziya Öğretmen, öğretmen maaşları yük dedi diye fitne fesat odakları faaliyete geçti yine. Sosyal medyada akla hayale gelmedik taşlamalar cepten cebe dolaşıp duruyor. Benimle de paylaşan arkadaşlarıma şu mesajı ilettim:

09 Eylül 2020 Çarşamba
LİDERLİK SORUMLULUĞU

Allah’ımın akıl üstüne birçok ayeti var. Onlardan feyz alabilenler liderlik gücü gösterebilir ve iyi bilir. Toplum da onları takdir eder, çevreler ve liderliğe sürükler...

31 Ağustos 2020 Pazartesi
KARŞITLIK YARATMAK 

30 Ağustos. Emperyalistlerin canavar dişlerini sökün diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün sarsılmaz önderliğinde dirildiği gün. Acı yüklüyüm bugün. Niye? Karşıtlık tartışmalarına konu olabildi.

19 Ağustos 2020 Çarşamba
VİRÜSLERLE DANS 

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi demişti cihan imparatoru Kanunî. Her işin başı sağlık sözü de dillerden düşmez hiç, iyice yerleşmiştir kültürümüze. Ama ne hikmetse yıllardır virüslerle dans ediyoruz.

17 Ağustos 2020 Pazartesi
DOĞANIN VE HALKIN SESİ

Koranavirüs bulamasın diye bahçeli evime kaçtım başkent Ankara’dan Bodrum’a. Doğayla iç içeyim ya hiçbir yere de çıkmıyorum. Maskemi takıp markete gidiyorum sadece. Uzun sürecek bu felaket. Lakin insanların çoğu hâlâ bana bir şey olmaz diyor.

06 Ağustos 2020 Perşembe
BESTE (BİLİM EDEBİYAT SANAT TARİH EL ELE)

Beste özlemi içideyim dostlarım beste! Yani  Bilim, Edebiyat, Sanat, Tarih El ele. Atatürk’ün 10.Yıl Nutku’nda gösterdiği millî ülküyle ilerleyebilmek için bütünleştirici harç olsun beste!

28 Temmuz 2020 Salı
ŞER SIZINTILAR

Rekabet, işgal, çatışma ve savaşların en etkili silahı ne? Açık tepki mi, saldırı mı yoksa şer sızıntı mı? Tarih şer sızıntılarla dolu değil mi? O sızıntıların ayrıntıları, edebî eserlerde yazılı. Masallar, destanlar başta olmak üzere bütün edebî eserlere alıcı gözle bir bakın hele, ne yazıyor?