Zati Ürer

zatiurer@istiklal.com.tr
30 Mart 2020 Pazartesi
ÇİN VİRÜSÜ MİLLÎ GÜVENLİK SORUNU, HAYDİ REİS!

Virüs enfeksiyonları hep vardı. Zaman zaman ölümlere de neden oluyordu. Viroloji ve enfeksiyon bilim dalları var ama önünü alamıyor bu sefer kral tacını andıran koronavirüsün. Böylesine bir salgın nasıl, niye oluştu ve tüm dünyayı sardı?

24 Mart 2020 Salı
DÜŞÜNÜLMEYENLE DÜŞMEK   

Ayetlerinin en yücesi (Ayetel Kürsî) ne buyuruyor? Daima diri, daima var olan (hayy); bütün varlıkları ayakta tutan, görüp gözeten (kayyum) Allah’ın ilahî ilminden onun dilediği kadarından başka hiç kimse hiçbir şey kavrayamaz.

19 Mart 2020 Perşembe
ÇANAKKALE RUHU NE DİYOR 

Dünya çok savaş yaşadı. Ancak hangi savaşta askerine “Ben size ölmeyi emrediyorum!” diyebilen bir komutan vardı? O komutan Çanakkale Savaşı’nı kazanan iman gücünü nasıl anlatmıştı? Bu savaşta kimler vardı düşman diye karşımızda?

16 Mart 2020 Pazartesi
KORONAVİRÜS DERDİNE REİS SELAMI

Allah…ki başka bir ilah yok, ancak o var! O daima diri, daima var olan; bütün varlıkları ayakta tutan! Ne gaflet basar onu, ne de uyku! Göklerde ve yerde ne varsa hepsi onun! İzni olmadan huzurunda kime şefaat etmek kimin haddine?

09 Mart 2020 Pazartesi
HALK ALGISININ TAKİBİ

9 Mart 1971. Müsteşar lakaplı Mihri Belli ile süreç içinde üniversitelilerin de genç askerlerin de  başucu kitabı olmuş  Türkiyen’nin Düzeni dizi kitaplarının yazarı Doğan Avcıoğlu rehberli solcular, Ankara’da toplanmışlardı. Ancak iyi organize olamadılar  ve  emir komuta zincirindeki asker destekli sol  bir darbeden kurtulmuş oldu böylece ülkemiz. Tam 49 yıl geçti aradan. Tekraren geçmiş olsun büyük milletime diyorum.

02 Mart 2020 Pazartesi
ZİFİR ZİYA TUFAN

Edebiyatın ziyasındaki tarih, milletlerin kültür ve güç aynasıdır. Herkes dikkatlice bakarsa milletinin sosyolojik yapısını da gücünü de bu aynada görebilir. 1978’de başladığım 42 yıllık araştırmalarımın sonunda kavradım bu gerçeği.

24 Şubat 2020 Pazartesi
HALKIN TECRÜBE SESİ

Emekli Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş, Türkiye Natoya Suriye hava sahası hakkında başvuru yaptı ama cevap alamadı diyor. Şimdi Türkçe seslenişle şehitlerimiz var diyecek kadar bize sahip çıkıyor görünen ABD Suriye temsilcisi, bu Nato başvurumuzla ilgili acaba niye tek söz etmemişti?

18 Şubat 2020 Salı
KÖRÜKLE YANGIN ZİHNİYETİ 

MEB Psikososyal Destek Kılavuz kitabında bir görüntü var: Başörtülü ve açık iki hanımın çocuğa davnanışı çizilmiş.  Başörtülü  şefkatli, açık hanım hırçın sunuluyor. Araştırdım. Bir öğretmenin ürünü.

03 Şubat 2020 Pazartesi
HALK VİCDANI

Medyaya güven % 30. Niye? Demek mensupları halk vicdanını seslendirmeyi başaramamış. Somut ve net sonuç buysa     yazar, BİN araştırıp, sorup soruşturup, inceleyip, sağduyulu değerlendirmelerle de iyice düşünüp BİR yazmalı.

27 Ocak 2020 Pazartesi
HALK  DUYURUSU  

Köyümün halk şairi Ismail Özden mani formatlı şiirlerle İnönü dönemini anlatırdı ben yüksek öğrenimdeyken. Konuşurken şiir söylerdi, ölçüye falan dikkat etmiyordu da tarihe etkili sözlerle tanıklık ediyordu...