Zati Ürer

zatiurer@istiklal.com.tr
06 Ağustos 2020 Perşembe
BESTE (BİLİM EDEBİYAT SANAT TARİH EL ELE)

Beste özlemi içideyim dostlarım beste! Yani  Bilim, Edebiyat, Sanat, Tarih El ele. Atatürk’ün 10.Yıl Nutku’nda gösterdiği millî ülküyle ilerleyebilmek için bütünleştirici harç olsun beste!

28 Temmuz 2020 Salı
ŞER SIZINTILAR

Rekabet, işgal, çatışma ve savaşların en etkili silahı ne? Açık tepki mi, saldırı mı yoksa şer sızıntı mı? Tarih şer sızıntılarla dolu değil mi? O sızıntıların ayrıntıları, edebî eserlerde yazılı. Masallar, destanlar başta olmak üzere bütün edebî eserlere alıcı gözle bir bakın hele, ne yazıyor?

23 Temmuz 2020 Perşembe
SIZINTIYI FARK EDEBİLMEK

Allah’ım, nasip edersen yarın Ayasofya’da Cuma namazı kılacak; dünya gözdesi bu mimarî eserde dua edeceğiz. İslamın istişare, adalet, ehliyet-liyakat, itaat ilkelerini, iktidar sahiplerimizin gönüllerine öyle ilham et ki icraatları model olsun dünyaya da kurtulalım İslamafobiden; insanlığın huzurlu yaşamasına katkımız konuşulsun, iyiliğin yenilmez gücünü bize ihsan et diyeceğiz.

15 Temmuz 2020 Çarşamba
SESSİZLİĞİ OKUYABİLMEK

Ağaçlar sessizlik içinde meyve verir. Tuzak sessiz kurulur. Hile sessiz yapılır. Halk tabiriyle sinsiliktir bunun da adı. Tavuk bazen yumurtladıktan sonra korktuğu zamandaki gibi gıdaklar, kıyamet koparır; horoz da karanlığın sessizliğini öterek bozar.

06 Temmuz 2020 Pazartesi
ÇOK YÖNLÜ DÜŞÜNME

Epeydir Allah vergisi şairlikleri de olan halk filozoflarını dinliyorum. Konuşmalarından ilhamla nefs-i hain tabirini ortaya atmak geldi içimden. Orhan Gencebay’ın müziğindeki “Hatasız kul olmaz” sözü, olan bitenleri göre göre halk muhayyilesinde meşrulaştırılan bu  nefs-i hain değil mi?

29 Haziran 2020 Pazartesi
VİRÜS KRALLIĞI

Nezle grip çilesi çekilirdi de salgınlara karşı hiçbir sosyal yaşam önlemi falan alınmazdı. Epey zamandır  grip aşısı olunuyordu ama mutasyon yüzünden yine de çile sürüyordu.

22 Haziran 2020 Pazartesi
AT GÖZLÜĞÜ TAKINMAK 

Tv. tartışma programları ibretlik. Ekranlarda hep aynı kişiler ve hepsi de nasıl oluyorsa her alanın uzmanı. Epeyce gazeteci de var aralarında. Anlamış değilim. Ücretli mi, kadrolu mu çekişiyorlar; zaman zaman da çatışıyorlar. Tartışma falan değil yapılan.

17 Haziran 2020 Çarşamba
FATİH KEMAL TAYYİP

İslama göre temizlik imandan gelir. 5 vakit namaz öncesi abdest  temizliğe, eğilip kalkmak da vücudu hareketli ve zinde tutmaya hizmet eder. Beden eğitmenlerinin önerdiği kasları çalıştırma hareketlerinden bazılarının namazda var olduğu dikkate değmez mi?

08 Haziran 2020 Pazartesi
MİLLETİN ACİLLEŞEN HAK ÖZLEMİ 

Durmak yok, yatırım yoluna devam. Ülkemizin kalkınmışlığının ölçüsü imar-iskan yatırımlarına muhalefetten beton ekonomisi aşağılaması geliyor ama halk duymuyor hiç. Bu eser üretme hizmetlerini  hep takdir etti, ediyor.

01 Haziran 2020 Pazartesi
ACABA 

Refahyol hükümetine karşı irtica yaygaraları, güneş çarpmasın diye Atatürkçülük şemsiyesini baş üstü tutan, ne gariptir ki kendilerine de ilerici diyen aydın-medya provakatörlerinin bir bardak suda kopardığı fırtınaydı.