Turan Kışlakçı

04 Ocak 2021 Pazartesi
Putları Kır İbrahim!

İnsanın dünyayla bağlantı halinde olmak için geliştirdiği ve tapındığı tüm kişiselleştirilmiş putlar, paramparça hayatlar aktarırken genlerine, zincirlerini kırarak Rabbiyle arasındaki sınırları aşmak ve O’ndan gelen evrensel mesajlara erişmek için dirahşân yüreklere dönüşmeli İbrahim’ce…

28 Aralık 2020 Pazartesi
Keşke’mli Hayatlar ve Talan Edilen Dünya

Haz ve hız çağının keşkelerle doldurduğu koca bir okyanusa uyanıyoruz her gün... Her sabah düne dair yeni bir keşke tanımlanır oldu. Dün yapmadığımız veya yaşamadığımız şeylerdi oysa keşke... “Bugün” ise yaratıcıdan sunulan yepyeni bir armağan, düne dair yap(a)madıklarımıza... Peki! O halde pişmanlık dehlizine kapılmak yerine bugün bize verilen Can’ı canlandıramayışımız neden?

19 Aralık 2020 Cumartesi
Kavvali Müziği, Meryem Cemile ve Pakistan’a Veda

Eşrefiye Medresesi’nden ayrılıp yıllardır görüşmek için beklediğim Meryem Cemile’nin evine doğru rakşalarla hareket ettik. Asıl adı Margaret Marcus olan bu Âlime hanım ancak Müslüman olduktan sonra Meryem Cemile adını almıştı.

12 Aralık 2020 Cumartesi
Fuad Sezgin, Muhammed Hamidullah ve Yeni Medya

Üniversitenin sonuna doğru kendimi çok birikimli ama biraz da yorgun hissediyordum. Bir yanda Türkiye’de 28 Şubat 1997 sonrası iptal edilen diplomalarımızı düşünürken diğer yandan da üniversitede okuyan ümmetin gençleri ile birlikte ortak hareket ederek işler yapamayışımıza üzülüyordum.

05 Aralık 2020 Cumartesi
Halide Edip Adıvar, Halil Halid ve Pakistan

Lahor’da dolu dolu geçen üç aydan sonra İslamabad’daki Uluslararası İslam Üniversitesi imtihanlarına girmek için İslamabad’a dönmüştüm. İmtihanlara bir hafta kalmıştı. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) tarafından kurulması hedeflenen üç üniversitenin biri öncelikle Türkiye’de kurulmak istendiğini öğreniyordum....

28 Kasım 2020 Cumartesi
Kulleteyn, Turan Dursun, Müslüman Dünya ve Ben

Bazen Mehmet Ali Birand’ın “32. Gün” Programını izliyor, uluslararası haberlere ilgi duyuyor ve iyi bir gazeteci olmayı hedefliyordum. Bazen Muhammed İkbal ve Mehmet Akif Ersoy okuyor onlar gibi şair olmayı düşünüyordum. Bazen de “Çağrı” filmi gibi filmlerin etkisiyle iyi bir oyuncu olmayı yeğliyordum. İbni Haldun ve Şah Veliyullah Dehlevi’yi de okuduğumda, onlar gibi bir ilim adamı olmak istiyordum.

19 Kasım 2020 Perşembe
Korkuyu tedavi yolu

Bugün düşünmemiz gereken şey, bizleri ve tüm dünyayı çevreleyen korku iklimini dağıtıp dağıtamayacağımızdır. Hz. Peygamber (sav) korkunun kaynağının “vehn” olduğunu söyler ve çıkış yolunun da bu psikolojiden kurtulmak olduğunu belirtir...

12 Kasım 2020 Perşembe
Hayat ilkin sıkıntı sonra korkudur

KORKU filmleri ve romanları belki de günümüz insanının en çok ilgisini çeken konuların başında gelmektedir. “Korku kültürü”nün hakim olduğu bu çağda insanlar korkularını anlamayı onlarla baş etmenin yolunu da düşünmektedir.

04 Kasım 2020 Çarşamba
Metropollerdeki korku kültürü (1)

Korkuyoruz. Hemen her gün yeni korkularla uyanıyoruz. Korkudan dolayı her şeyden endişe ediyoruz, kimseye güvenmiyoruz, ümitsizlik almış başını gidiyor ve hiçbir şey bizi tatmin etmiyor...

18 Ekim 2020 Pazar
Osmanlılar Ve Araplar

Son günlerde Türk ve Arap ilişkilerini bozmak için yine birileri devrede. Hem bazı Arap hem de bazı Batı medyası sık sık Osmanlı vurgusunda bulunarak, Türkiye’nin Arap ülkelerini işgal edeceği imasında bulunuyor.