Turan Güzel

turanguzel@istiklal.com.tr
30 Mart 2020 Pazartesi
DUA NEDİR ?

Bu başlığa verilen cevaplar, ortalama olarak aynılık göstermektedir. Kutsal ve yüce olana bir iltica, zayıfın güçlüden yardım dilemesi gibi çiğ, sığ, aciz, öksüz, yetim ve yetersiz bir tanımlamadır. Hatta gerçek tanımına kısmi oranda muhalif düşmektedir desek dahi yeridir diye düşünüyorum.

24 Mart 2020 Salı
KÖR BİR GÖZ İSTEMİŞTİ !

Ne kadar mahir bir vüris şu korona. Girdiği yeri hem tepe taklak ediyor ve bir diğer taraftan birçok kişinin iç sesine de cevap vermiş oluyor.  Birkaç gündür sosyal medya hesaplarımdan yaşlılarımıza özel bir ihtimam göstermeli, korumalı, kollamalı ve bir tarihin yok olmasına özellikle engel olmalıyız diye feveran edip durmaktayım...

20 Mart 2020 Cuma
İNSAN OLMANIN VE HUZURLU BİR HAYAT SÜRMENİN ŞİFRELERİ

Aslında sanıldığı kadar ucube ya da imkânsız bir durum değil başlığını attığım hadise. Evet, zor ve hatta çok zor olduğunun hem farkında ve hem de kabulü içerisindeyim. Ancak, küresel olarak yaşadığımız onca azap, ıstırap, acı ve dehşetlere düşüren tecrübeler sonrası bu duruma hem mecbur, hem mahkûm ve bunlardan mütevellit başkaca çıkar yolumuzun olmadığı gerçeğidir.

17 Mart 2020 Salı
CORONADAN KORUNMAK

Aslın da bütün yazımı bir cümle ile özetlemem mümkün. Basit ve sıradan bir el sabunu ya da birkaç damla kolonya ile işini bitirdiğiniz! bir virüsün, envai tür antibiyotik tedaviye direnç göstermesi doğrusu şaşkınlık ötesi bir durum. İşte böylesi vasat bir cümle ile insan aklının allak bulak edilmesi zor olmasa gerek.

14 Mart 2020 Cumartesi
KALA KALIR İNSAN

Kalır, insan bazen olduğu yerde kala kalır. Gitse olmaz kalsa olmaz, söylese olmaz yutkunsa mümkün değil. Düzeltmek mi ? güç ötesi ve birliktelik ise bir başka ölüm ve kalakalır insan olduğu yerde.

10 Mart 2020 Salı
İNSANI KENDİ İÇERİSİNDE DİZGİNLEMEK

İnsan ve insanlığın çığırından çıktığı, kural, sınır ve tabuların tanım ve sınırlarını yeniden tayin ve tanımlamak şöyle dursun, tamamen ortadan kalktığı herkesin ittifak ettiği vahim bir sonuç.

07 Mart 2020 Cumartesi
MEVKİDAŞIM PUTİN !

Dün gece yarısına doğru deklere edilen anlaşma ve sonuçlarına dair dair tek ama okkalı bir cümle edilecekse eğer, o cümle ‘’ Mevkidaşım Putin ‘’ cümlesidir. Zira bana bu makaleyi yazdıran motor cümle de bu olmuştur.

06 Mart 2020 Cuma
ESAT NE OLACAK ?

Bu soruya cevap verenler ve ya verdiğini zannedenler, Rusya ve onun lideri Putin’e zum yapmayı marifet zannetmişlerdir. Zira Esat’ın hala var oluşunu ve hala Suriye’nin başında bulunuyor oluşunu da Rusya ve Putin’e bağlamaktadırlar.

04 Mart 2020 Çarşamba
NEDİR TERÖRİZM ?

Nedir terörizm ve kimdir terörist? Sorusu, sanırım hem daha anlamlı ve hem de daha bütünsel olacaktır diye düşünüyorum.  Kavram, ana hatları itibarıyla bir güvenlik ve sosyolojik bir içerik taşıyor olmasına rağmen siyasi olarak daha bir ete kemiğe bürünmüşlüğü dolayısıyla ortak bir terör ve terörist tanımı yapılamamaktadır.

01 Mart 2020 Pazar
DÜRÜST OLALIM MI ?

Evet, içerisinde bulunduğumuz ahval ve şeriatın istediğimiz gibi olması bir kenara tahayyül ve tahammül sınırlarımızı allak bullak etmiş durumdadır. Özellikle de Suriye politikamız ve Güney sınırlarımızda ki ABD, Rusya ve İran sarkacı, bir saat sonrasının dahi kestirilmesi mümkün olmayan bir dehliz içerisine sokmuştur.