Turan Güzel

turanguzel@istiklal.com.tr
14 Ekim 2021 Perşembe
BOŞ KAĞIDA İMZA

Hani, burası Türkiye ve olasılığı dahi olmayan herkes ve herşeyin Neşnünema bulmakla birlikte baştacı edildiği, izzet ve ikrama tabi tutulduğu bir ülkedir. Hal böyle olunca artık en ekstrem olayların bile haber niteliği taşımadığı bir ülke ve duyarsız bir millet oluverdik.

09 Ekim 2021 Cumartesi
CUMA ÇAĞRISI

Ey inanıp güvenenler ! Cuma günü çağrıldığınız vakit alışverişi bırakın ve çağrıya kulak verip iştirak edin. Biliniz ki bu, akibet bakımından sizin için daha hayırlıdır.

07 Ekim 2021 Perşembe
AKP VE KRONİK SEÇMEN

AKP, Saadet Partisi gibi, CHP gibi ya da MHP (geçmişi itibarıyla) gibi kökleri olan, bir iddia ve ideolojisi olan ve dolayısıyla örgütlü bir parti değildir. CHP'nin altı ok ve dolayısıyla Kemalizm, MHP’nin dokuz ışık ve Türkçülük ve Saadet Partisi’nin de Milli ve Adil Düzen gibi iddiaları ve ideolojileri olması hasebiyle yarım asır ve geçkin bir tarihe ve dolayısıyla anlamlı bir örgütlenmeye sahip partilerdir.

01 Ekim 2021 Cuma
SARKAÇ ÜLKE TÜRKİYE

Kökleri, binlerce yıl gerilere ve elbette ki binlerce yıl ilerilere gidecek olan bir ülkenin ''küstüm oynamıyorum '' cinsinden ucube bir tavrı yönetim ve yönetme tarzı kabilinden kamuoyuna sunmuş olması kabul edilir gibi bir yaklaşım asla değildir.

29 Eylül 2021 Çarşamba
VE İNSAN

Siyasetin başında olanlar, sermayenin başında olanlar, bürokrasinin başında olanlar, geniş ve büyük topraklara sahip olanlar; kanaat önderleri, imamlar, alimler, ilahiyatçılar, şeyhler ...

27 Eylül 2021 Pazartesi
İKİ GÜN

İki günü aynı olan ziyandadır saptamasına bir fikir, tavsiye, tespit ve emir türünden hangisi ile bakarsanız bakın yabana atılır, kulak üzerine yatılır, duyarsız ve umarsız kalınır bir tespit, serzeniş, uyarı, fikir, emir ya da analiz değildir.

11 Eylül 2021 Cumartesi
118 MİLYAR DOLAR

Malumunuz sayın cumhurbaşkanı, Merkez bankası dolar rezervini 118 milyar dolar sınırını aştık diye açıklamasının hemen arkasında havuz medyası senkronize sürmanşet yarışına girerek millet aldatma işini kusursuz devam ettirdiler.

26 Ağustos 2021 Perşembe
TALİBAN VE HANDİKAPLARI

Taliban'a terorist demenin, dememenin ve diyememenin ayrı ayrı ve birçok anlamda maliyeti ve haliyle handikapları mevcuttur. Olur da Taliban'a terorist oluşumdur derseniz, bunun sınır aşırı ve sınırlar dahilinde birçok alan ve anlamda ciddi maliyetleri olmasının yanı sıra, birde ABD ile karşı karşıya gelmek gibi çok yüksek ve girift bir başka maliyeti getirecektir.

23 Ağustos 2021 Pazartesi
İNSAN VE İÇKİNLİK

Konuya, içkinlik ve aşkınlık başlığı ile bakmak, yaklaşmak ve ele almakta mümkün. Meselenin omurgasını bu kavramlar arasında ki akışkanlık, içiçelik,anlamsal bütünlük ve hatta gereklilik toplamı üzerinden bakmaktır aslolan.

18 Ağustos 2021 Çarşamba
YOZLAŞMIŞ SİYASETÇİLER VE TİCARİ AHLAKLARI

Güç yozlaştırır ve mutlak güç mutlaka yozlaştırır tespitinteki hakkaniyet ; birdaha İsa gelse bile bütün yetkileri ona devretme aptallığından şiddetle uzak durmalıyız tespitindeki hakkaniyet, birçok ibret verici hakikatleri ortaya koymaktadır.