Turan Güzel

turanguzel@istiklal.com.tr
11 Nisan 2021 Pazar
NE İSA NE MUSA

İsa ile Musa'nın, hangi gerekçe ile böylesi bir mottonun tanımlanmasında malzeme olarak kullanıldığını bilmiyorum. Ancak, alışılagelmişliğinden yola çıkarak azımsanır bir realite olmadığının da hakkını teslim etmekten yana tarafım.

07 Nisan 2021 Çarşamba
HİSTERİK MEKANİZMA

Enteresan bir ülkeyiz. Histerik bir mekanizmanın hepten ve temamen etkisi, kontrolü ve sistematiği altında inim inim inliyoruz. Bu histerik depresyonların etkisi altında kalan zümre, geri kalanların tamamını bu psikoloji altında kagetorik kriminalizeye tabi tutarken, tarihsel olarak mebzul miktar ve üstelik hatırı sayılır malzemeyi dibine kadar istismar ederek meşruiyet(!)hakkını da kendi hanesine yazmaktadır.

07 Mart 2021 Pazar
AKP’NİN HDP KAPATMASI

HDP’nin kağıt üzerinde kapatılması demek, altı milyon kişi ve oyunda kapatılması ve kontrol altına alınması anlamına gelmemektedir. Aksine, bu altı milyon kişinin daha bir kırgın, kızgın, hırçın ve küskün bir haleti ruhiye altına alınması, mevcut kaotik ortamın daha bir kaşınması ve kışkırtılması anlamı taşımaktadır.

28 Şubat 2021 Pazar
AKP AK PARTİYE KARŞI

Türk ve Türkiye sosyolojisinin, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana kadim siyaset, bürokrasi, aristokrasi, hukuk ve uygulamalarına dair oturmuş bir algı ve adeta değiştirilmesi mümkün olunmayacağı inancı, bütün ülke vatandaşlarının ittifak ettiği olguların başında gelmekteydi.

26 Şubat 2021 Cuma
BİR ŞEHRİN VİCDANI VE SESİ OLMAK

Kimilerine göre fazlaca iddialı ve hatta kimilerine göre küstahça ama kimilerine göre aşikar ya da gizli bir hakkın telimi olacaktır bu şehrin sesi ve vicdanı olduğumu iddia edişim.

01 Şubat 2021 Pazartesi
HALİ PÜR MELALİMİZ

Bakın gazete ve televizyonlarda çalışan türbanlı, sakallı ve dincilerin kahir ekseriyetine. Karpuz gibi tam orta yerden bölünmüş haldeler. Birbirlerini almışlar karşılarına şeytan taşlar gibi...

25 Ocak 2021 Pazartesi
SAADET PARTİSİ TILSIMI

AKP ve dolayısıyla cumhurbaşkanının, cumhur ittifakını genişletmek ama özelliklede bu bünyeye saadet partisini entegre etmeye gösterdiği hassasiyet, önem ve kararlılığın nedenleri ve niçinlerine doğru cevaplar verebilmek için saadet partisini iyi tanımak ve analiz etmek gerekmektedir.

19 Ocak 2021 Salı
AKP VE YENİ ARAYIŞLARI

Malum, akp’nin farklı ve bambaşka arayışlar içine girmiş olduğu basının ve sosyal medyanın tüm katmanlarına manşetlerden konu olmuştu. Ve bu arayışların bambaşka kesim ve partilerin ziyareti ile devam edeceği bizatihi akp’nin genel başkanı tarafından açıklandı.

11 Ocak 2021 Pazartesi
ZİRAAT BANKASINI KİM(LER) DOLANDIRDI

Akıl alır gibi ve normail bir insanın yetişebileceği bir ülke olmanın haylice uzağına düşmüş bir durumdayız. Normal bir ülkenin bütün gündemini allak bullak edecek, o ülkenin halkını, aydınını...

09 Ocak 2021 Cumartesi
AKP VE İRTİFA

Birbiri ile yanyana ve ahenk içerisinde olup daha fazla şık düşecek bir başka kelime bombini var mıdır doğrusu bilmiyorum. Uzunca ve hatta çok uzun bir süre bu iki kavramın birbiriyle raks edişinin tabi iz düşümü, rakiplerine açık ara fark atmış olmasıdır.