Turan Güzel

turanguzel@istiklal.com.tr
11 Ekim 2020 Pazar
ÜZERİMİ ÇİZMİŞLER

Üzerimi çizmiş kimi aklıevveller. Kimi zavallı Tanrıyı oynuyor kimisi Tanrıyı unutmuş . bir b..k olamamışlar çok şey olduğu zehabından hareketle üzerimiz çizmişler. Günün ve imkanların rehaveti egolarının her teline...

03 Ekim 2020 Cumartesi
DİNAMİZM VE TAKLİT

Allah, kendisini her an bir başka yaratma üzerinden olduğuna dikkat çekerken ve müntesiplerinin de bu dinamizm içerisinde iki günlerinin aynı olmamasına ve birbirleri ile yarış içerisinde olmasını isterken donuk, mat, ritimsiz ve dolayısıyla şevk ve iştiyaktan yoksun bir ibadeti önerip tasvip etmesi mümkün değildir.

02 Ekim 2020 Cuma
AÇIK BÜFE, İHBAR VE İSPİYON

Ülkemiz de, bir çok şeyde olduğu gibi gazetecilik alanından ve mensuplarından tutunda tanım ve işlevine varıncaya kadar bir çok şey birbirine karıştırılmaktadır. Aslında karıştırmanın da çok ötesinden cehalet ve çirkeflikten kaynaklı çirkin bir operasyondur aynı zamanda.

27 Eylül 2020 Pazar
HIZLI YAŞAM

Hızlı, çok hızlı bir hayat yaşıyoruz. Sağımız, solumuz, ailemiz, konu komşu herkes bize bunun böyle olmasını öğrettiler. Onlarada televizyonlar, gazeteler ve koca koca bilim (!) adamları böyle yükleme yapmışlardı ve dolayısıyla onlar isteye istemeye hızlı yaşayanlar kervanına katıldılar...

21 Eylül 2020 Pazartesi
VERİ- DEPOLAMA VE İŞLEME

Evet, dünya veri, depolama ve işleme üzerinden büyük, anlamlı ve değerli bir devinim ve dönüşüm geçirmektedir. Yani, icat edilmiş ve dolayısıyla insan ve istifadesine sunulmuş herşey evvela bir veriye, verilerin depolanması ve işlenmesi ile mümkün hale gelebiliyor.

18 Eylül 2020 Cuma
COVİD 19 VE DELİ SORULAR

Evvela yazımızın başlığının ne anlama geldiğine dair küçük bir bilgi paylaşımı yapalım. Covid-19 demek CO = CORONA – Vİ =VİRÜS – D = DISEASE =  HASTALIK anlamlarına gelmekte olup, 2019 senesinde tespit ve teşhis edilmiş olması hasebiyle 19 rakamı ile tamamlanmaktadır.

15 Eylül 2020 Salı
TÜRK DIŞ POLİTİKASI

Aslında Türk Dış Politikası diye bir başlık açıp irdeleyip olumlu ve olumsuz bir takım saptamalar yapılacaksa iç politika, adalet ve elbette ki ekonomik göstergelerin dahil edilerek yapılması sonuçları bakımından hem son derece doğru ve hem de elzemdir.

12 Eylül 2020 Cumartesi
SENKRONİZE KÜFÜR

Olay; istihza, aşağılama, ciddiye almama ya da dalga geçme boyutunu tamamen ve de fersah fersah geçmiştir. Üstelik bütün bunlar yapılırken gram haya duymak, biraz kendilerine çekidüzen verme hissiyatı akıllarının ucundan dahi geçmiyor.

09 Eylül 2020 Çarşamba
DOĞU AKDENİZ SARMALI

Çok çetrefelli bir mevzunun haliyle çok çetrefilgi gerekçeleri ve sonuçları olayağı kestirilemez bir olgu değildir. Konunun çetrefilli olması, bir çok ilgili ve ilgisiz devlet ve sermayenin olayı kaşımasından ve böylesi büyük bir pastadan ( çıkar ) pay alma isteğinden kaynaklanmaktadır.

07 Eylül 2020 Pazartesi
ÖLDÜREN SİSTEM

Sistem kendi kendisini yiyor ve beraberinde elbette bizleri... Birçok şeyi kullandık bir daha kullanamayacak hale getirerek. Sistemin mimarlarının kendi iç dünyalarında ki gezintileri sonucu kendi yüzlerine bakamayışlarını dahi görebiliyor ve sonraki psikolojik izdüşümlerini de tahmin edebiliyorum.