Senai Demirci

30 Ocak 2020 Perşembe
Kıpırtı/sızım

Elazığ deprem bölgesinden dönüş yolunda, uçak penceresinden karlı dağları, gölgeli vadileri, örümcek ağı gibi örülmüş yolları, kar aklığı içine siyah lekeler gibi serpiştirilmiş kasabaları seyrediyorum...

11 Ocak 2020 Cumartesi
Âhirete iman ediyor muyuz?

“Öte” demektir âhiret. Her şeyin ötesi var. Ötesiz bir şey yok; ötesi olmayanın kendisi de yok oluyor, siliniyor, silikleşiyor. Şimdi bu satırları okuyan olarak da harflerin ötesine açıyorsunuz aklınızı.

02 Ocak 2020 Perşembe
Alice Hatalar Diyarında

Belki de küçük Alice’in ebeveynleriyle yaşadığından daha ağır bir sınavımız var. Kendi çocukluk anılarımı da şahitliğe çağırarak bizim Allah tasavvuru yerine koyduğumuz “ebeveyn figürümüz”ün çok daha kuvvetli, karşı konulmaz, işgal edici bir etkisi olduğuna kanaat getirdim. Ebeveyn figürü, sadece annemiz ve babamız değil. Toplumsal bir ebeveyn ve karşı konulmaz bir otorite dilini taşıyor din dili...

09 Aralık 2019 Pazartesi
Büyüsün acı!

Acı, duygularının kefesindeki fazladan ağırlıkları döker, dışarı atar. Yükte hafif pahada ağır kaygılara duyarlı kılar kalbini. Acı, kalbinin ibresini, unutup uzakta bıraktığın ölülere göre, kırılıp gecelere gömdüğün sevgililere göre yeniden ayarlar...

23 Kasım 2019 Cumartesi
Şu secde meselesi

On beş gün kadar önce, 29 Ekim günü Marmaray’da sarıklı gence yapılanları yazarken, sadece sarıklı olanın değil, kemalistlerin de “dindar” olduğunu hatırlatmıştım. “Dindarlık” bir fikrin içeriğini unutup kabuğunu, kılığını, görüntüsünü yücelterek belirginleşir.

15 Kasım 2019 Cuma
“Sayın Başkan”a söylenmesi gereken…

Siyasi konulara girmiyorum. Tercihim değil. Benden daha hevesli dostlarım var. Önceliğim de değil. Benden yeteneklileri var. Lakin bu konu mühim. Galiba birinin “Kral çıplak!” demesi gerekiyor. Biraz mahcubiyeti göze almak demek bu. Mahcup olmak da benim işim olsun.

06 Kasım 2019 Çarşamba
Marmaray Dindarları

Marmaray’daki ünlü 29 Ekim videosunu hatırlayalım. Sarıklı, sakallı, cübbeli bir gence karşı Cumhuriyetçi olduğunu iddia eden gençler Onuncu Yıl Marşı söylüyor, yolcunun gözlerinin içine değişik ebatlarda Atatürk resmi sokuyor. Olanları sosyal medyada paylaşmak üzere bir de videoya çekiyor.

19 Ekim 2019 Cumartesi
“Barış Pınarı” Nereye Akıyor?

 2008 yılı. Eylül’ün 17’si. İngiltere Yorkshire’daki gösterişli malikânenin bahçesi kazılıyor. Kazılan bir mezar. Kurşun kaplı tabuttan bir “mühür” çıkarılacak..

12 Ekim 2019 Cumartesi
Fetih Suresi nasıl okunur?

Dün, akşam namazı için camiye uğradığımda, iki namaz arasında, Fetih Suresi okunuyordu. Sevindim. Dua edelim ki, Fetih Suresi’ne gösterdiğimiz bu saygı, barış için çabalayan ordumuza, mültecilerin huzuru içinter döken milletimize kesin fetih nasip etsin.

29 Eylül 2019 Pazar
Minberin hakkını vermeyen insin oradan…

Günlerden Cuma. Yani bayram. Hutbe dinledik. İmam kardeşimiz cebinden çıkardığı katlanmış kâğıdı avuçlarına yaydı. Önce, alışık olduğumuz Arapça ibareleri, ayetleri ve hadisleri okudu...