Sadık Uslu

sadikuslu@istiklal.com.tr
03 Ekim 2020 Cumartesi
Yeni Nesil Öjenik

Bir musibet, bin nasihatten evladır, denilir. Sözün içeriği ile günümüz pandemisine bakmaya çalışıyorum. İnşallah, binlerce nasihatten evla olmasını umuyorum. İstiyorum. Yapılan çalışmalara, alınan önlemlere bakıyorum. Sonra; muhtemel geleceği düşünüyorum.

28 Temmuz 2020 Salı
Blokzincir Sistemi İslam'a Uygun Çalışılmalı - 4

Kayıt sistemleri, günümüzde, en ileri uygulama biçimini “blockchain teknolojisi” olarak gerçekleştirmektedir. Kayıt güvenliği, teknik bilgi ve teknolojik düzeyle birlikte tüm kullanıcılarına en geniş çerçevede mutabakat oluşturma imkanı sağlamaktadır.

09 Temmuz 2020 Perşembe
Blokzincir Sistemi İslam'a Uygun Çalışılmalı - 3

Rabbimiz; Alak Suresi ile ilk ayeti kerimede “Yaratan Rabbinin adıyla Oku!” diye emreder. Hayatı ve olayları doğru anlama adına, okuyabilmek bizlerin öncelikli işi olmalıdır. Yazmak (yazgı) ise Rabbimiz’in taktiridir...

25 Haziran 2020 Perşembe
Blokzincir Sistemi İslam’a Uygun Çalışılmalı - 2

Bilgiye ulaşma ve bilgiyi kullanma çağındayız. Bilgiye ne kadar çabuk ulaşır ve onu ne kadar faydalı kullanırsanız o derece maddi zenginliğe ulaşacaksınız demektir bu. Salt bilgiye ulaşım ve bilgiyi kullanmanın, ısrarla maddi değer haline getirilmeye çalışıldığı bu süreç, finansal türev ve argümanlarını da bu doğrultuda geliştirilecekti elbet.

17 Haziran 2020 Çarşamba
Blokzincir Sistemi, İslam'a uygun çalışılmalı - 1

Blok zinciri (Blockchain) sistemi, kayıt teknolojilerinin geldiği son noktadır. Bunu en ilkel manada şöyle düşünebiliriz.  Sistemin sürdürülebilirliğini, bir defterin ardışık sayfalar üzere seyrettiği gibi ele alırsak...

19 Mayıs 2020 Salı
Prof Dr. Kutluk Özgüven gibi değerler tüketilmemeli

Geçen hafta Akit Tv ekranlarında yayınlanan “Kadın ve Erkek Rolleri ve İlişkileri” konulu program İstanbul Sözleşmesi bağlamında işlenince, bazı odakların hedefi oldu. Prof Dr Muttalip Kutluk Özgüven'nın bilimsel çerçevede ele alıp...

01 Mayıs 2020 Cuma
Dijitalleşmeyi doğru anlamak

Dijitalleşme olgusu, bilginin en üst düzeyde kullanılma biçimi olarak karşımıza çıkıyor. İçinde bulunduğumuz zamanı bağlayan, gelecekte çok daha farklı yönelimlere gebe bir süreci hep birlikte yaşıyoruz.

17 Nisan 2020 Cuma
DİKKAT! Başka istifalar olmasın…

Geçen hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı öncesi hareketli günler yaşanmıştı. İnsanlar panik içerisinde market ve fırınlara yığılınca sosyal mesafe ihlalleri skandala dönüşüverdi.

14 Nisan 2020 Salı
“Tarım Seferberliği Kalkanı” Gölgesinde Gelen İstifa

Cuma gecesi ilan edilen sokağa çıkma yasağı kargaşaya neden olmuştu. Bir kısım vatandaşın fırınlara ve marketlere akın ederek sosyal mesafeyi ihlal ettiklerini üzülerek izledik. Bu durum, sosyal medya ve muhalif basında da sert eleştirilere neden oldu. Ö

08 Nisan 2020 Çarşamba
Musibetler ve Nasihatler Pandemisi

Dervişe sormuşlar, “En değerli şey nedir? ”,”Nasihattir”, demiş. “Ya en değersiz şey nedir?”, diye devam etmişler. “Yine Nasihattir”, demiş…“Nasıl olur!? “, demişler.