Prof. Dr. Ekrem Çulfa

06 Şubat 2020 Perşembe
Aile Evlilik Çift Terapisine Gidenler Neden Bu Kadar Arttı?

Günümüzde terapi kelimesi genellikle mevcut durumu daha iyiye getirme hali için kullanıldığından, çift ve aile evlilik terapisi de adından anlaşılacağı gibi çiftler arasındaki durumu ya da aile içindeki ilişkileri daha iyi bir hale getirmek için gerçekleştirilen seanslardır.

29 Ocak 2020 Çarşamba
Boşanmanın Nedenleri

Evlilik, iki farklı kişinin aile kurmak üzere, kanunların uygun gördüğü şekilde, ruhen ve bedenen bir ömür boyu sürdürülmesi planlanarak bir araya gelmesidir. İki kişi heyecanla “EVET” der ve hikâye başlar. 2014 yılında Türkiye’ de 600.000 evlilik gerçekleşirken, aynı yıl 130.000 boşanma gerçekleşmiştir. 

24 Ocak 2020 Cuma
ÖFKEMİZİN SORUMLUSU KİM?

Bedelini ödemekte zorlanacağın öfke patlamalarını yaptıran duygular nelerdir? Bazı insanlar gibi neden öfkemi kontrol edemiyorum? Zor olan anlatmak ve anlamak değil, başarana kadar yeni yöntemler denemekte.

23 Ocak 2020 Perşembe
KÖTÜ DAVRANIŞLARI AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Aşağıdaki ipuçlarının tümü şu basit ilkeye dayanmaktadır: Sadece kötü davranışlara dikkat etmek,  odaklanmak ve suçüstü yakalamak kötü davranışı artırır (bağırmak, ders anlatmak, azarlamak, şaplak atmak, cezalandırmak vb… tüm olumsuz dikkat formlarıdır), iyi davranışlara dikkat etmek ve iyilik üstü yapmak ise iyi davranışları arttırır...

14 Ocak 2020 Salı
İSTEMEDİĞİMİZ TEKLİFLERE VE İSTEKLERE NASIL HAYIR DIYEBİLİRİZ?

Günümüzde 'Hayır diyememek', pek çok kişinin gün içerisinde yaşaması oldukça muhtemel olan yaygın bir problemdir. Özellikle karşımızdaki kişi yakın ilişkilerimizin olduğu biriyse 'hayır demek' daha da zorlaşabilmektedir. Kadınlarda ise bu problem erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

04 Ocak 2020 Cumartesi
Travmalar İnsan İlişkilerimizi Nasıl Etkiler?

 Hemen hepimiz hayatımız boyunca travmatik bir olaya (önemli bir yaralanma, ölüm, afet, ciddi bir hastalık, şiddet, saldırı, vs.) şahit olmuş  veya böyle bir olayı bizzat yaşamışızdır.

30 Aralık 2019 Pazartesi
Affetme Sanatı!

Affetmenin, birçok insanın hesaba katmadığı bir yönünü düşünmek önemlidir. Affettiğinizde bunu size zarar veren kişi için değil kendiniz için yaparsınız. Affetmek kendinize yapacağınız bir iyiliktir...

26 Aralık 2019 Perşembe
Sorunlar Karşısında Nasıl Bir Duruş Sergilemeliyiz?

Bilimsel ve evrensel değerlere göre yerinde ve zamanında tam teslimiyet; iyi veya kötü olan her başımıza gelen olayın varlığını objektif bir şekilde kabul etmektir. Başımıza gelen kötü şeyler, eğer aktif sabır sergilenirse ardından gelecek güzel günlere, iyilik ve güzelliklere daha hızlı kavuşuruz.

12 Aralık 2019 Perşembe
BİR İNSAN HANGİ NEDENLERLE YALAN SÖYLER?

Yalan bir hatayı gizlemek amacıyla gerçeğe uygun olmayan davranış girişimlerinde bulunmaktır. Bu girişim sözel yolla, jest yoluyla ya da susma yoluyla olabilir. Sosyal bir davranış olan yalanın amacı; başkalarını aldatmaktır. ..

02 Aralık 2019 Pazartesi
Sevdiğimiz insanlarla sevgi, saygı, hoşgörü çerçevesinde, yapıcı ve sınırlarınızı koruyarak nasıl tartışabiliriz?

Günümüz koşullarında bir çok şey gibi, sevdiğiniz kişilerle saygı çerçevesinde tartışabilmek ve tartışmada sınırları koruyabilmek geliştirilmesi gereken bir beceridir. Özellikler çiftler, iletişimsizlik ve beceri eksikliği nedeniyle adil ve olumlu şekilde sonuca ulaşabilecek bir tartışmayı nasıl yürütebilecekleri konusunda zorluk yaşayabiliyorlar.