Prof. Dr. Ekrem Çulfa

Prof. Dr. Ekrem Çulfa

18 Mayıs 2021 Salı
İlişkilerde İletişim Problemleri ve Çözümleri

İnsanlığın başlangıcından günümüze kadar gerçekleşmiş ve hala gerçekleşmekte olan tüm gelişmelerde büyük payı olan iletişim, ne yazık ki sağlıksız bir şekilde kullanıldığında karşımıza büyük sorunlar çıkarabiliyor.

10 Mayıs 2021 Pazartesi
Hangi Hitap Şekilleri Çocuklarda Olumsuz Psikolojik Sonuçlar Veriyor?

Günümüzde yoğun olarak kullanılan ‘kraliçem, aşkım, paşam, aslanım, prensesim, babacığım,  anneciğim ’ gibi hitaplar ve davranış modelleri çocuklarımıza olumsuz bir şekilde psikolojik zararlar veriyor!

20 Nisan 2021 Salı
İlişki Terapisine Hangi Durumlarda Gidilmelidir ?

Günümüz koşullarında bir yerde insan ve insanlar arası ilişkiler söz konusu olduğunda dikkate almamız gereken kavramlardan biride hiç şüphesiz " ünsiyet ” kavramıdır.

08 Nisan 2021 Perşembe
Oruç Aile ve Toplumun Ruh Dünyasını Nasıl Etkiliyor?

Ramazan ayının gereklerini yaşamanın ve Oruç tutmanın insanın biyo-psiko-sosyal  yapısı üzerine nasıl bir etki yaptığını gösteren bilimsel çalışmalar yeterli derecede bulunmamakla birlikte aslında çok araştırmaya değer bir konu olabilir.

17 Mart 2021 Çarşamba
Yeni Nesil için Zamanı Verimli Kullanma Önerileri

Sanal alemde uzun süre vakit geçirdikleri dijital eğlence sistemleri nedeniyle zaman algısı hızlanan ve normal hayata adapte olmakta zorlanan "Z kuşağı" nın zamanı verimli kullanabilmesi konusunda öneriler yazdım, uyguladıktan sonra geri-bildirimlerinizi yorumlarda veya iletişim numaralarımda görmek isterim:

21 Şubat 2021 Pazar
Profesyonel Yöntemler ile İlişkilerinizi Yeniden Onarın!

Sevgililer Günü sırası ve sonrasında ilişkilerinde sorun yaşayan birçok çift bu özel tarih sonrasında birlikteliklerini daha iyi bir hale getirmek ve onarmak için yeni çözümler arıyor. Aşağıda yazdığım altın önerilerle hayatınızı şekillendirecek kararlar almanıza katkı sağlayacak.

09 Şubat 2021 Salı
Hangi Çılgın Stres Size Zincir Vuracakmış? Şaşarım!

Stres, insanlığın ortaya çıktığı ilk zamanlardan beri var olan bir olgudur. Yani aslında yaşamın kendisinden kaynaklanır. Bu nedenle stres, yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır.

28 Ocak 2021 Perşembe
BANA ALGILARINI SÖYLE SANA NASIL BİR HAYATIN OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM

Bir düşünceniz vardır ama bu düşünce gerçeklikle uyumlu değildir. Sonucunda da negatif hislere sebebiyet verir. Bu yazıda da yaygın bilişsel çarpıtmaların isimleri ve ne anlama geldiklerinden bahsedeceğim.

11 Ocak 2021 Pazartesi
Korona Virüs Sürecinde Çocuklarla Ergenlerle Sağlıklı İletişimin Püf Noktaları

Korona virüs, Karantina ve Pandemi Sürecinde pek çok anne baba, çocuklarıyla nasıl iletişim kurabileceklerinin ve uyum sağlayabileceklerinin arayışında! Gerçekten özellikle...

03 Ocak 2021 Pazar
İnsan İlişkilerinde Öfke Kontrolü İçin Altın Kurallar!

Günümüz koşullarında bir çok şey gibi, sevdiğiniz kişilerle saygı çerçevesinde tartışabilmek ve tartışmada sınırları koruyabilmek geliştirilmesi gereken bir beceridir. Özellikler çiftler, iletişimsizlik ve beceri eksikliği nedeniyle adil ve olumlu şekilde sonuca ulaşabilecek bir tartışmayı nasıl yürütebilecekleri konusunda zorluk yaşayabiliyorlar.