Prof. Dr. Ekrem Çulfa

25 Mart 2020 Çarşamba
Korona Virüs Hastalığı Salgını Sırasında Ruh Sağlığı ve Baş Etme Yöntemleri

Korona virüs hastalığı salgını (COVID-19) insanlar ve topluluklar için stresli olabilir. Bir hastalık hakkındaki korku ve kaygı bunaltıcı olabilir ve yetişkinlerde ve çocuklarda yoğun duygulara neden olabilir.

21 Mart 2020 Cumartesi
Online Psikolojik Danışmanlık ve Aile-Evlilik-Çift Danışmanlığı Hizmeti Almak Hangi Durumlarda Faydalıdır?

Online Psikolojik Danışma; günümüzün yoğun iş temposundan dolayı psikolojik yardım almak için zaman bulamayanlar, yaşanan ani değişimler karşısında çaresiz kalıp hemen bir uzmanla profesyonel bir ortamda görüşmek isteyenler, yaşadığı yerde psikolog bulamayanlar, yüz yüze terapiyi tercih etmeyenler ve yurt dışında yaşayıp dil sorunu nedeniyle terapiye katılamayan kişiler için geliştirilmiş bir yöntemdir.

15 Mart 2020 Pazar
Koronavirüs Aile-Evlilik-Çift İlişkilerini Nasıl Etkiliyor?

Koronavirüs (Corona Virüsü, Latince: Orthocoronavirinae) ile ilgili önce ailecek dayanışma ve dengeli sakinlik içinde olalım. İnsanlık tarihi boyunca her şeye rağmen salgınlar ve kötü olaylar yaşanmıştır.

06 Mart 2020 Cuma
8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Türkiye’de Kadınların Hayatı Hakkında

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken, Türkiye’de kadınların iş, aile ve özel hayatı hakkında çarpıcı ve farkındalık sağlayıcı bir araştırmayı sizlerle paylaşmak istedim. Bu yazımda şu soruların cevaplarına ulaşmaya çalışacağız:

05 Mart 2020 Perşembe
STRESİ ‘STRES TOPU’ YAPIP OYNAMA YOLLARI

Stresle baş etmenin birinci yolu, stresinizin olası kaynaklarını tespit etmek ve onları doğru şekilde tanımlamaktan geçiyor. Fakat bu çoğu zaman göründüğü kadar kolay değildir...

25 Şubat 2020 Salı
KADINLARA YÖNELİK  ŞİDDET OLAYLARI NASIL AZALIR?

Günümüz koşullarında kadına şiddet, tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan bir problemdir. Bu konuda ne yapılıp, ne edilmesi gerektiği çok konuşulup, çözüm yolları araştırılır. Ülkemizde bu konunun en çok gündeme geldiği zamanlar, kadın cinayetleri işlendiği zamanlardır

21 Şubat 2020 Cuma
Çiftler Birbirlerini Ne Zaman Rakip Gibi Görmeye Başlarlar? 

Son zamanlarda çift ilişkilerinin en büyük problemlerinden biri de partnerin bazı alışkanlıklarını veya davranışlarını zamanla değiştirmeye çalışmaktır. İlk zamanlar çok da önemsenmeyen ayrıntılar gün geçtikçe göze batmaya başlar.

19 Şubat 2020 Çarşamba
Depremler Ailevi ve Bireysel Hayatımızda Stres Bozukluğu Oluşturabilir

Özellikle Elazığ ve Malatya’yı vuran 6.8’ lik deprem ve ülke genelinde devam eden depremlerin ardından depremzedelere verilecek psikolojik desteğin önemi her gün artıyor..

06 Şubat 2020 Perşembe
Aile Evlilik Çift Terapisine Gidenler Neden Bu Kadar Arttı?

Günümüzde terapi kelimesi genellikle mevcut durumu daha iyiye getirme hali için kullanıldığından, çift ve aile evlilik terapisi de adından anlaşılacağı gibi çiftler arasındaki durumu ya da aile içindeki ilişkileri daha iyi bir hale getirmek için gerçekleştirilen seanslardır.

29 Ocak 2020 Çarşamba
Boşanmanın Nedenleri

Evlilik, iki farklı kişinin aile kurmak üzere, kanunların uygun gördüğü şekilde, ruhen ve bedenen bir ömür boyu sürdürülmesi planlanarak bir araya gelmesidir. İki kişi heyecanla “EVET” der ve hikâye başlar. 2014 yılında Türkiye’ de 600.000 evlilik gerçekleşirken, aynı yıl 130.000 boşanma gerçekleşmiştir.