Özgür Sanal

07 Aralık 2020 Pazartesi
BAHAİLİK DİNİ HAKKINDA BİR MAKALE

Film arşivlerinde gezerken ilginç bir kayda rastladım. 1912'de Newyork’ ta çekilmiş , 8 dakikalık bu filmde, Bahailik dininin o dönemki , lideri Abdülbaha isimli şahıs,  ABD’nin büyük şehri Newyork’a gelmiş .

12 Kasım 2020 Perşembe
DÜNYANIN EN BÜYÜK ANTİK TİYATROSU İZMİT`TE

Çocukluğumun büyük kısmı   İzmit` te geçti.Hayatımın en güzel zamanları diyebilirim.Kozluk mahallesi  2.cadde no 28 deki  bahçeli müstakil  evde oturduk.2.cadde  o dönem  bahçeli müstakil evlerle  doluydu.Sonradan hepsi  mütahitlere verildi. Şimdi bahçeli evlerin yerlerinde zevksiz , büyük ,kaba apartmanlar  var.

25 Eylül 2020 Cuma
ERZURUM SEYAHATİ (2)

Daha  önce  bahsettiğim ağustos  ayı yıllık izinde yaptığım Erzurum  seyahati  konusuyla  alakalı  yazıma devam ediyorum. Erzurum kent merkezinde  tarihi yapıların önünü etrafını açma çalışmaları olumludur.

06 Eylül 2020 Pazar
ERZURUM SEYAHATİ ( 1)

Beni yakından tanıyanlar bilir. Oto yan sanayi fabrikasında işçi olarak çalışıyorum. Her sene ağustos ayında otomotiv ve oto yan sanayi fabrikaları genel bakıma girer. Üretim durur bir süre. Personeller de kademeli olarak yıllık izne çıkartılır. Ben de bu yıllık izinde ata yurdu Erzurum’a gitmeye niyetlendim.

15 Ağustos 2020 Cumartesi
 İSTANBUL MİLLETVEKİLİ EMANUEL KARASU

31 Mart vakıasının en önemli liderlerinden birisi. İsmi Avukat EmanuelKarasu.Sultan 2. Abdülhamit’e  hal kararını bildiren 4 kişilik hal heyetindeki Musevi İstanbul milletvekili.

25 Haziran 2020 Perşembe
İÇİMİZDEKİ  AMERİKANCILAR

Bursa'da  her ayın 3. Pazar günü Nilüfer `de  Agora kapalı pazar yerinde antika pazarı kuruluyor. Benim gibi  pek çok  tarih sever vatandaş buraya akın ediyor. Neler neler var. Eski  plaklar, belgeler, fotoğraflar, eşyalar , halı, kilim, çeşitli siyasi figürlere ait özel eşyalar, eski pullar ,eski madeni ve kağıt paralar vs.vs

30 Mayıs 2020 Cumartesi
MENDERES`İN UÇAK KAZASI

17 Şubat 1959 tarihinde Menderes ve arkadaşları VickersViscount 794 model 4 motorlu Tc Sev isimli uçakla Kıbrıs cumhuriyetinin kurulma görüşmeleri için Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan Londra ya doğru yola çıkarlar .Uçakta 8 mürettebat 16 yolcu bulunmaktaydı .

26 Nisan 2020 Pazar
FİLMLER DE ARŞİV BELGESİDİR

Arşiv deyince,  akla hep , mektup ,telgraf,fotoğraf ,makbuz,harita   ve belgeler  akla gelir. Halbuki  Filmlerde  arşivdir.Filmleri  ikiye  ayırabiliriz. Birinci  kısım önemli  olayları,  gerçek görüntü olarak  kaydeden filmlerdir....

17 Nisan 2020 Cuma
GÜNDEME AİT ACİZANE DEĞERLENDİRMELER

Beni yakından tanıyanlar bilir.Genelde tarih konusunda makaleler yazarım.Ama  ülke yangın yeri bişeyler yazmasam  rahatsız oluyorum.Bütün dünyayı kasıp kavuran, binlerce  insanın canını  alan Corona virüsü belası varken...

26 Mart 2020 Perşembe
ÜNLÜ İNGİLİZ  KADIN CASUS GERTRUDE BELL

Bugün  size 1. Dünya savaşı dönemi Osmanlı devletini mahveden  İngiliz kadın casus  Gertrude Bell `den bahsetmek istiyorum.Bana sorarsanız  İngiltere de gelmiş geçmiş en önemli karakterlerden biridir...