Ömer Akdağ

omerakdag@istiklal.com.tr
07 Aralık 2020 Pazartesi
DEHŞETLİ ZAMANDAYIZ

Bir gazete şöyle bir manşet yapmış: “Hocalar babama ‘kızın sana caiz’ dediler”. Gazete manşeti böyle attıktan sonra haberi şöyle vermiş: “Tacizci baba tutuklandı. 17 yaşındaki öz kızının ifadesi tüyleri ürpertti”

04 Ekim 2020 Pazar
ASİL İNSAN VE ASALET

Asalet ruhla ilgilidir. Asil bir insan aç kalsa bile asla asaletine halel getirmez. Osmanlı hanedanına mensup olanlar böyleydi. 1924’de vatandan sürgün edildikten sonra diyar-ı gurbette asaletin en mümtaz örneklerini verdiler...

27 Eylül 2020 Pazar
BAŞKA FURKANLARI YİTİRMEYELİM!

Şöyle diyordu Furkan: “Çok yönlü olabilmek için her kafa yapısına uygun şarkı dinledim. Kitap okudum. Araştırma yaptım. Kendimi geliştirmek için spora gittim. Yabancı dil öğrenmeye çalıştım”.

19 Eylül 2020 Cumartesi
GECE BEKÇİSİ VE “HEDİYE”

Hediye ile rüşvet uzaktan birbirine benzer.  Gurur ile vakar gibidir. Gurur tavsiye edilmez fakat vakarlı olmak irfanımızın şiarıdır. Vakar taşıdığımız/taşımaya namzet olduğumuz değerlere layık olmaya çalışmanın davranışa yansımasıdır.

11 Eylül 2020 Cuma
13 YAŞINDA BİR KIZ ÇOCUĞU

Haber aynen şöyle: “Eski sevgilisi  tarafından defalarca tehdit edilen 13 yaşındaki kız çocuğu sokak ortasında bıçaklandı”. 13 yaşında bir kız..“Eski” bir sevgilisi tarafından bıçaklanmış...

04 Eylül 2020 Cuma
ÇARPIK SURATLI OLAN SENSİN!

Görebildiğimiz bunlar. Belki daha başka neler var neler, kimbilir.. İki masal kitabından söz ediyorum. Bunlardan birinin adı Kelaoğlan Ak Ülke. Yazarı Duran Yılmaz. Bu sözde masal kitabında Hızır aleyhisselam ile ilgili ifadeler dehşet verici.

27 Ağustos 2020 Perşembe
İTİDAL

Cemel Vakası ve Sıffın muharebesi acı vakalardır. Bu vakalardan ders alınmalıdır. Fakat bu konuyu böyle salkım saçak ortaya atmak doğru değildir. Dikkat ederseniz ben iktibas yaparak çerçeveyi verdim. Verdiğim çerçevede üç prensibi ifade ettim...

26 Ağustos 2020 Çarşamba
SOSYAL MEDYA

Sosyal medya ortamı çok farklı bir zemin. İnsanlar çok farklı. Mert insanlar olduğu gibi namert, kahpe, sütü bozuk, takıntılı, fikr-i sabit vs olabiliyor. Sosyal medyada kiminle muhatap olduğumuzu bilmiyoruz.

18 Ağustos 2020 Salı
ALKOL

Rakı şişede durduğu gibi mideye girince durmuyor. Kimin ne içeceği kendi bileceği iştir ama aynı gemide olduğumuza göre etkilendiğim kadarıyla beni de ilgilendiriyor.

12 Ağustos 2020 Çarşamba
BİR KUMANDAN

Hire, bugün Irak'ın Necef iline bağlı bir kaza merkezi olup Kûfe'nin 5 km güneyinde ve Kûfe ile Havernak arasında bulunan Kinîdre höyüğünün güneydoğusunda, Fırat nehri kenarında yer alan geniş bir ovada kurulmuş olan yerleşim sahasıdır.