Ömer Akdağ

omerakdag@istiklal.com.tr
13 Mayıs 2021 Perşembe
ERMENİ MESELESİ, “SESSİZ TÜRKLER” ve VAKUR OLMAK –III

Bir kısım Ermeniler” Avrupalı devletlerin tahriklerine kapılarak isyanlar çıkarmışlardır. Bu devletlerden biri İngiltere’dir. Sultan İkinci Abdülhamid’e düşmanlık etmekte Ermeni komitacılarla birlikte olabilecek kadar gözleri dönmüş olan İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin örnek aldığı İngiltere.

07 Mayıs 2021 Cuma
ERMENİ MESELESİ, “SESSİZ TÜRKLER” ve VAKUR OLMAK -II

Ermeni meselesinin birinci safhasını  4 Mayıs 2021 günkü yazımda takdim etmiştim. Hatırlatmak bakımından ifade edelim: 11. Asırdan 19. Asra kadar olan devreyi içine alan bu dönemde bizim Ermenilerle hiçbir problemimiz olmadı.

04 Mayıs 2021 Salı
ERMENİ MESELESİ, “SESSİZ TÜRKLER” ve VAKUR OLMAK -I

Dünyanın “kabadayısı” ABD Başkanı Biden’ın 24 Nisan 2021’de sarf ettiği “Soykırım” ifadesinden sonra ülkemizde son bir haftadır Ermeni meselesi gündemde. Bu hususta daha önce “24 Nisan ve Bir Kısım Ermeniler” başlıklı bir yazı kaleme almış ve fikirlerimizi efkâr-ı umumiyeye takdim etmiştim.

27 Nisan 2021 Salı
24 NİSAN KÂBUSU VE “BİR KISIM” ERMENİLER

Acıyı hissetmek hayatta olmanın nişanesidir. Günümüzde “nişane” yerine “göster-ge” kullanılıyor. Acı ile sürur ikiz kardeştir. Sürur yani kalbimizin ferahlaması.

08 Nisan 2021 Perşembe
İYİ OLMAK NİYE KÖTÜ OLSUN?

Aynı gazeteyi paylaştığım bir refikim şöyle yazmış: “Bizler Nuh’un gemisine binmiş nasipli kişileriz’ gibi şahsına ve bağlı olduğunu düşündüğü topluluğa ‘özel bir ihsanda olduğu’ iddiasına kendini inandırmış olabilir”.

05 Nisan 2021 Pazartesi
VEFA

Yaşlı bir adam sabah erken saatlerde evinden çıktı. Yolda ilerlerken bir bisikletlinin çarpmasıyla yere yuvarlandı ve hafif yaralandı. Sokaktan geçenler yaşlı adamı hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürdüler.

30 Mart 2021 Salı
FATİHA SURESİ VE MİLLETİMİZ

Ben bir ilahiyatçı değilim. Ama inancını yaşamaya çalışan ve itikadım hususunda hassas olan bir akademisyenim. Akademik hayatımda saham ile ilgili yoğunlaştığım hususlar kadar itikadım ve inancım ile alakalı meseleler üzerinde hassasiyet gösterilmesi gerektiği kanaatindeyim.

11 Mart 2021 Perşembe
MEHMET AKİF VE “HÛN-I HEDER”

Mehmet Akif Ersoy milli şairimizdir. Şiirleri öğreticidir ve sosyal hayatı kucaklar. Şiirleri okunabilir. Hissiyatımızı çepeçevre kuşatan mısraları vardır. Fakat… Dikkatli olunmalıdır.

08 Mart 2021 Pazartesi
IRAK İŞGAL Mİ EDİLİYOR?

“Irak zaten işgal altında” demeyin. Askerî işgaller kalıcı değildir ve olamaz. Papa’nın Irak’ı “ziyareti” zihnî işgalin ayak sesidir. Tıpkı İngilizlerin Hindistan’ı işgalleri gibi.

07 Şubat 2021 Pazar
EY DOĞU TÜRKİSTAN SİZİ UNUTMADIK!

Doğu Türkistan’da zulüm altında inleyen ve sadece inancını yaşamak istediğinden dolayı insanlık dışı baskılara maruz kalan soydaş ve dindaşlarımız bizden  “hatırlanmak” istiyorlar.  İnancını yaşamak temel insan hakkı değil miydi? Yapabileceğimiz kuvvet ve kudrette olup yapmadıklarımızdan ebedî âlemde hesap vereceğimizi hatırlamak medenî olmanın temel bir gereğidir.