Ömer Akdağ

omerakdag@istiklal.com.tr
02 Haziran 2020 Salı
DARBENİN “ÖNÜ” VE “ARKASI”

Gerçi yazılı ve görüntülü medyada havanda su döğmeye teşne bir “sürü” namzet var. Ama biz bu ülkenin bir ferdi olarak ve mevcudiyetimizin devamı için bildiğimiz hakikatlere hatırlatmakta fayda mülahaza etmekteyiz.

28 Mayıs 2020 Perşembe
HAKKIMI HELAL ETMİYORUM

“28 Şubat süreci bin yıl yaşayacak” diyen ve bu darbenin “mimarlarından” İsmail Hakkı Karadayı öldü. Bu vesileyle mülahazalarımızı ifade edelim. Önce şu tespiti yapalım: Darbeler bize Osmanlı’nın son döneminden mirastır.

27 Mayıs 2020 Çarşamba
“ŞEKER BAYRAMI”

Bir hafta önce uğurladığımız Ramazan ayından sonra sosyal mesafe sebebiyle büyüklerimizin ellerini öpemediğimiz bayramın adı nedir? “Şükür mü” yoksa “Şeker mi?” Cevap açıktır ama biraz daha izahı gerekir.

27 Mayıs 2020 Çarşamba
SORU SAHİBİ NEREDE?

1940’lı yılların Rusya’sında parti üyesi hatip konuşuyor. Bu yıllar komünizmin en dehşetli yıllarıydı. Komünizmin “dehşetsiz” yılları hiç olmadı ama reklamı çok “salçalı” yapıldığından bizim memlekette bile...

23 Mayıs 2020 Cumartesi
DURUN !

"Tartışmayı" tercih edenlerden değilim. Gerekirse fikrimizi söyleriz/ifade ederiz/etmekteyiz. “Tartışma” kavramını bendeniz, istişare ve münazara olarak anlamak istiyorum.

18 Mayıs 2020 Pazartesi
 VAY BENİM MEMLEKETİM, VAY

İsim vermek âdetim değil ama yine de verelim. Siyasette bir zamanlar “fetö’nün gözdesi” olan bir siyasetçi sosyal medyada açıklama yapmış. Şöyle demiş: “Ancak darbe karşıtlığı yapacağım diye ölüm listeleri hazırlayan...

09 Mayıs 2020 Cumartesi
“ÜÇ GÜNLÜK FANİ DÜNYA” ANLAYIŞI

Koronavirüs günlerinin “normale” doğru intikal ettiği günlerdeyiz. Ezanla yoğrulmuş şu ülkemizde ezanların “tangırtılı ve tungurtulu” okunduğu 1930’lu dönemden sonra Cuma’sız geçen günleri yaşamaktayız.

06 Mayıs 2020 Çarşamba
EY MİLLET!

Adamlar konuşuyorlar,  konuşuyorlar… Dinden, ahlaktan ve ecdattan bahsediyorlar. Mangalda kül bırakmıyorlar. Vatan, millet Sakarya edebiyatı yapıyorlar. 15-20 senelik döneme bakıyorsunuz; Fuhuş yüzde 790 artmış. Cinsel istismar yüzde 434 artmış.

15 Nisan 2020 Çarşamba
MAKSADIM POLEMİK DEĞİL AMA-2..

19.asırda tavan yapmış ve Cumhuriyetin ilk yıllarında bir kısım öğretmen/müdürlerin ilkokullarda pazartesi ve Cuma günleri toplu merasimlerde öğrencilere; “Çocuklar Allah’tan şeker isteyin” diyerek kendince (haşa) Allah’ın “olmadığını” ispat etmek için “şimdi benden şeker isteyin” hezeyanını hatırlatırcasına “geviş” getirenler var...

14 Nisan 2020 Salı
MAKSADIM POLEMİK DEĞİL AMA-1..

Hepimiz insanız. Herkesin farklı seviyede istiap haddi var. Herkes “kendince” doğru bildiğini müdafaa ediyor/etmelidir/edecektir. Herkeste akıl, fikir ve muhakeme kudreti var.  Tv’nin birinde  eski tüfek bir Marksist, “konuğuna” soruyor: “Önümüzde Ramazan var. Koronavirüs orucu nasıl etkiler?”