Ömer Akdağ

omerakdag@istiklal.com.tr
08 Nisan 2021 Perşembe
İYİ OLMAK NİYE KÖTÜ OLSUN?

Aynı gazeteyi paylaştığım bir refikim şöyle yazmış: “Bizler Nuh’un gemisine binmiş nasipli kişileriz’ gibi şahsına ve bağlı olduğunu düşündüğü topluluğa ‘özel bir ihsanda olduğu’ iddiasına kendini inandırmış olabilir”.

05 Nisan 2021 Pazartesi
VEFA

Yaşlı bir adam sabah erken saatlerde evinden çıktı. Yolda ilerlerken bir bisikletlinin çarpmasıyla yere yuvarlandı ve hafif yaralandı. Sokaktan geçenler yaşlı adamı hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürdüler.

30 Mart 2021 Salı
FATİHA SURESİ VE MİLLETİMİZ

Ben bir ilahiyatçı değilim. Ama inancını yaşamaya çalışan ve itikadım hususunda hassas olan bir akademisyenim. Akademik hayatımda saham ile ilgili yoğunlaştığım hususlar kadar itikadım ve inancım ile alakalı meseleler üzerinde hassasiyet gösterilmesi gerektiği kanaatindeyim.

11 Mart 2021 Perşembe
MEHMET AKİF VE “HÛN-I HEDER”

Mehmet Akif Ersoy milli şairimizdir. Şiirleri öğreticidir ve sosyal hayatı kucaklar. Şiirleri okunabilir. Hissiyatımızı çepeçevre kuşatan mısraları vardır. Fakat… Dikkatli olunmalıdır.

08 Mart 2021 Pazartesi
IRAK İŞGAL Mİ EDİLİYOR?

“Irak zaten işgal altında” demeyin. Askerî işgaller kalıcı değildir ve olamaz. Papa’nın Irak’ı “ziyareti” zihnî işgalin ayak sesidir. Tıpkı İngilizlerin Hindistan’ı işgalleri gibi.

07 Şubat 2021 Pazar
EY DOĞU TÜRKİSTAN SİZİ UNUTMADIK!

Doğu Türkistan’da zulüm altında inleyen ve sadece inancını yaşamak istediğinden dolayı insanlık dışı baskılara maruz kalan soydaş ve dindaşlarımız bizden  “hatırlanmak” istiyorlar.  İnancını yaşamak temel insan hakkı değil miydi? Yapabileceğimiz kuvvet ve kudrette olup yapmadıklarımızdan ebedî âlemde hesap vereceğimizi hatırlamak medenî olmanın temel bir gereğidir.

07 Aralık 2020 Pazartesi
DEHŞETLİ ZAMANDAYIZ

Bir gazete şöyle bir manşet yapmış: “Hocalar babama ‘kızın sana caiz’ dediler”. Gazete manşeti böyle attıktan sonra haberi şöyle vermiş: “Tacizci baba tutuklandı. 17 yaşındaki öz kızının ifadesi tüyleri ürpertti”

04 Ekim 2020 Pazar
ASİL İNSAN VE ASALET

Asalet ruhla ilgilidir. Asil bir insan aç kalsa bile asla asaletine halel getirmez. Osmanlı hanedanına mensup olanlar böyleydi. 1924’de vatandan sürgün edildikten sonra diyar-ı gurbette asaletin en mümtaz örneklerini verdiler...

27 Eylül 2020 Pazar
BAŞKA FURKANLARI YİTİRMEYELİM!

Şöyle diyordu Furkan: “Çok yönlü olabilmek için her kafa yapısına uygun şarkı dinledim. Kitap okudum. Araştırma yaptım. Kendimi geliştirmek için spora gittim. Yabancı dil öğrenmeye çalıştım”.

19 Eylül 2020 Cumartesi
GECE BEKÇİSİ VE “HEDİYE”

Hediye ile rüşvet uzaktan birbirine benzer.  Gurur ile vakar gibidir. Gurur tavsiye edilmez fakat vakarlı olmak irfanımızın şiarıdır. Vakar taşıdığımız/taşımaya namzet olduğumuz değerlere layık olmaya çalışmanın davranışa yansımasıdır.