Mustafa Tunç

mustafatnc@gmail.com
08 Kasım 2020 Pazar
DEPREM, ÖĞRETMENLER ve ÖĞRENCİLER

Onlarca binanın yıkıldığı bir depremde 91. Saatte bile çok güzel haberler aldık. Bu doğru. Peki aynı haberleri on binlerce binanın yıkıldığı bir depremde ne kadar alabileceğiz?

01 Kasım 2020 Pazar
Müslümanların Sorunu ve Türkiye’nin Görevi

Müslümanlar arasında kol gezen çok sayıda virüs var. Cahillik, adaletsizlik, tembellik, korkaklık ve plansızlık gibi hastalıklar bünyemizi sarmış durumda. Batı bize “hasta adam” diye diye hepimizi hasta etti.

25 Ekim 2020 Pazar
Arkadaşlık ve Dostluk Üzerine

Adamın biri Kabe’yi ziyaret ederken sürekli “Allah’ım bana birkaç hayırlı dost ver” diye dua ediyormuş. Onu duyan başka biri de “Allah’tan neden dost istiyorsun? Allah’tan bağışlanma ve cenneti dile demiş.

18 Ekim 2020 Pazar
Bir Hasetçi Adam

Kimi zaman iyiler egemen oluyor dünyaya kimi zaman da kötüler. Kan gövdeyi götürüyor bir müddet. Sonra bakıyorsunuz ki kültür, sanat ve bilim hızla ilerliyor. Ya da aynı anda dünyanın bir yerine savaş, kıtlık, kuraklık ve depremler egemenken başka tarafı huzur ve güven içinde hayat sürüyor.

11 Ekim 2020 Pazar
Herkes İçin Eğitim

Bu kitap ipuçları vermek için yazıldı. Bu ülkenin daha iyi günler görmesini arzu eden herkese yol gösterecek ve ilham verecektir. HERKES İÇİN EĞİTİM çok yönlü düşünmeyi, küçük ve kendinden emin adımlarla yol almayı öğretiyor.

04 Ekim 2020 Pazar
Felsefe Gerekli Midir?

Felsefenin gerekli olup olmadığından önce ne olduğunu sorgulamak daha doğrudur. Yani bizim bugün adına felsefe dediğimiz şey bin yıl önceki felsefeden bir hayli farklı...

27 Eylül 2020 Pazar
Covid-19’a Nasıl Direnebiliriz

Covid-19 tahmin ettiğimizden de dirençli çıktı. Önlemleri ciddiye almıyoruz ve aşı da bulunmadı. Sürü bağışıklığı fikri ise en başında iflas etti. Mart ayında başlayan önlemlerin bu kadar uzun sürmesi herkesin canını çok sıktı.

20 Eylül 2020 Pazar
Türk-Yunan Savaşı

Yunanistan ile aramızda gerginlik her zaman var olmuştur. Bunun başta Kıbrıs olmak üzere nedenleri var. Şu anda görünen neden Türk-Yunan deniz sınırı. Türkiye ana karasına çok yakın adaların Yunanistan’da kalması her iki taraf için de ciddi sorun.

13 Eylül 2020 Pazar
Sokrates Neden Öldürüldü

Düşünceleri ve sıra dışı hayat tarzı ile batı felsefesinde bir dönüm noktasını temsil eden Sokrates bilindiği üzere Antik Yunanistan’da Atina’daki demokrasi yanlısı rejim tarafından ölüm cezasına çarptırılmıştır.

06 Eylül 2020 Pazar
Elektronik Kitaplar ve Kitap Okuyucular

Kitap okumayan için zaten sorun yok. Dokuzuncu Cumhurbaşkanımız rahmetli Süleyman Demirel’e atfedilen “Meseleleri mesele etmezseniz ortada mesele kalmaz” diye bir söz var. Bugünkü meselem de öyle. Binlerce kitabınız yoksa ve sıkı bir okur değilseniz söylediklerimi mesele yapmanıza gerek yok. Ama ülke için anlamlı bir nokta.