Mustafa Tunç

mustafatnc@gmail.com
07 Şubat 2021 Pazar
Boğaziçi ve Kâbe

Boğaziçi hangi kritere göre bakarsanız bakın en iyi üniversitelerimizden biridir. Ötekileştirilmemelidir. Yıpratılmamalıdır. Üniversitenin yıpratılması iktidarı da muhalefeti de yıpratacak ve toplumsal huzuru bozacaktır. Bu da böyle zor bir dönemde ihtiyacımız olan son şeydir.  

31 Ocak 2021 Pazar
Apartman, Korona ve Minimalizm

Ülkemizde müstakil evlerden apartman dairelerine geçiş hızlı olmuştur. Hızlı olunca uyum da zor oluyor. Apartman şikâyet edilen bir şey haline dönüşüyor. Çoğu kişiye göre apartmanlaşma ile komşuluk ilişkileri zarar görmüş, mahremiyet duygusu yok olmuş ve yeşil alanlar azalmıştır.

24 Ocak 2021 Pazar
Çözümleriyle Beş Odaklanma Sorunu

Birinci sorun adeta bir baz istasyonu gibi hareket etmemiz. Bir baz istasyonunun binlerce telefonla aynı anda veri alışverişi yapması gibi bütün işleri aynı anda yapmaya çalışıyoruz. Ev ve iş hayatı birbirine karışıveriyor. Kısa süreli kesintiler büyük sorun değil. Ama uzun süreliler bizi yıpratıyor.

17 Ocak 2021 Pazar
Machiavelli

Niccolo Machiavelli ünlü İtalyan yazar, filozof ve diplomattır. En önemli eseri 1513 yılında yazdığı “Prens” ya da “Hükümdar” isimli eseridir. Sanıyorum bu çağda “Yönetici” de diyebiliriz. Kitap bir prense öğüt vermek için yazılmış. Ama tüm yöneticilere ve devlet başkanlarına da hitap ediyor.

10 Ocak 2021 Pazar
Disiplin

Disiplin gerekli midir?  Hem de ekmek ve su kadar. Peki anlaşamadığımız nokta nedir?  Kuşkusuz hangi durumun ve kişinin ne kadar disipline edilmesi gerektiği ile ilgilidir. Yani doz meselesi. Dozunda disiplin hayat kurtarır. Fakat doğru dozu bulmak epeyce bir çalışmayı gerektirir. 

13 Aralık 2020 Pazar
Bazı İşler

Bazı işler boş işlerdir. Uzak durun ki yükünüz hafiflesin ve zamanınız anlamlı işlere kalsın. Bu işler bazen birini veya bir ürünü havalı göstermek için yapılır bazen de yanlış ve eksik planlamadan dolayı aslında en önemli işler oldukları sanılır. Mesela bazı reklam ve tanıtım çalışmaları aslında gereksizdir. Tersine, ürünü bizden uzaklaştırırlar.     

06 Aralık 2020 Pazar
Annelerin Görevleri

İstanbul Üniversitesi’nden hocam olan Teoman Duralı bir derste “anne ya da baba olduğunuzda tabiatın sizinle işi biter. Tüm görevlerinizi yerine getirmiş olursunuz” demişti. Demek ki anne ya da baba olmanın kendisi en büyük görev...

29 Kasım 2020 Pazar
Babaların Görevleri

Bir öğretmen arkadaşım uzun yıllar önce yaşanmış bir olayı anlatıyor. Sabah kız kardeşinin evini aramış telefonu 4 yaşındaki yeğeni açmış. “Ne yapıyorsun” dediğinde ise “çekirdek ve domates yiyorum, yiyorum yiyorum ama doymuyorum” diye bir cevap almış.

22 Kasım 2020 Pazar
Cennete Burun Kıvırmak

Neden bazı insanların eleştirilerinden kaçmak gerekir? Çünkü eleştirileri zehirlidir. Sizin hakkınızda öyle insafsız cümleler kurarlar ki kendinizden nefret etmeye başlarsınız. Hayatınıza nasıl devam etmeniz gerektiğini bilemezsiniz. Kargaşaya sürüklenirsiniz.   

15 Kasım 2020 Pazar
İnsanlıktan Çıkma Yolları

Kimi insan “erkek” olmak için insanlıktan çıkıyor. Kadınları ezerek, döverek, korkutarak, haklarına el koyarak ve hatta öldürerek. Bir kadının hayatına son verince tamamlanan bir erkeklikte eksik olan şey nedir sizce? Tabi ki insanlık.