Mustafa Tunç

mustafatnc@gmail.com
18 Nisan 2021 Pazar
Değirmeni Doğru Yere Kurmak

“Taşıma suyla değirmen dönmez” demiş atalarımız. Demek ki kendi değirmenimizi kendi öz kaynaklarımız ile döndürebilmek önemli. Zira, başkalarının desteği ile dönen çark en çok ihtiyacımız olduğu anda durabiliyor.

11 Nisan 2021 Pazar
Toplumsal Tartışmalarda Kalite

Öncelikle toplumun hassasiyetleri gözetilmelidir. Sadece belli bir kesimin acılarını gündeme getirmek şık değildir. Bütün toplumu düşünmeliyiz. Çünkü toplumun her kesimi var olabilmek için zaman zaman ciddi bedeller ödemektedir.

04 Nisan 2021 Pazar
Üstün Değerler

Üstün değerleri nasıl yakalarız? Öncelikle sistematik okuma ve sorgulamalar yaparak. Son 10 yılın yazarlarını okuyanlar en çok 10 yıl sonrasını tahmin edebilir. Son 100 yılın eserlerini okuyanlar ise 100 yıl sonrasını. Yola elimizdeki kitabın yazıldığı tarihten çıkabiliriz.

28 Mart 2021 Pazar
2023 Kimin Yılı Olacak?

2023’ün kazananı kim olacak? İktidar yaptığı çalışmaları hızlıca sonuçlandırabilirse ve günlük hayatı kalıcı bir şekilde kolaylaştırabilirse şansı büyük olur. Yeni ortaklıklar da başka bir çözüm yolu gibi görünüyor. En çok dikkat etmesi gereken konu ise DEVA ve Gelecek gibi yeni partiler olacak.

21 Mart 2021 Pazar
Sivil İtaatsizlik, HDP ve Gandi

Sivil itaatsizlik insanın adil olmayan yasalara karşı çıkmasıdır. Sokrates gibi kimi düşünürlere göre insan, kanunlar ne kadar kötü olursa olsun o kanunlara itaat etmelidir.

14 Mart 2021 Pazar
Politikacının Ahlakı Olur mu?

Uluslararası iş birliklerinin yaygınlaştığı, uluslararası mahkemelerin kurulduğu bir zamanda ilişkileri sürdürülebilir kılmak elbette ki ahlak gerektirmektedir. Yani bir politikacının devletinin kalıcı çıkarı için ne kendi halkını ne de başka bir devleti aldatmaması en doğrusu gibi görünüyor.  

07 Mart 2021 Pazar
Ahlak Ne İşe Yarar?

Devleti ayakta tutan ahlaktır. Siyasetçinin devletin ve milletin çıkarı için her türlü hileye başvurabileceğini savunan Machiavelli’nin aksine Kant, siyasetin ahlaka dayanmadan tek bir adım dahi atamayacağını söylemekte çok haklıdır. Zaten adım atsa ne olacak? Kaç adım atabilecek?

28 Şubat 2021 Pazar
Mekân Felsefesi

Felsefe tarihinde mekâna çoğunlukla haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Zaten günlük hayatta da zaman ve mekân ikilisi söz konusu olduğunda sanki mekân hiç yokmuş ve önemsizmiş gibi davranıyoruz.

21 Şubat 2021 Pazar
Liselerde Yüz Yüze Sınavlar Yapılmalı mı?

Her türlü ölçme ve değerlendirme yöntemi kullanılarak sınavlar yapılmalı. Yüz yüze sınavlar için okullara en az bir ay süre verilmeli. Bu sene sonuna kadar meslek liselerinin uygulamalı kısımları hariç hibrit sisteme ise geçilmemeli. 

14 Şubat 2021 Pazar
Truth or Dare

Truth or Dare oyunu “Doğruluk mu cesaret mi?” diye çevriliyor Türkçeye. Siz şişe çevirmece de diyebilirsiniz. 2018 yılında bu isimde bir de film yapıldı. Yerli ve milli bir oyun teklifi beklemeyin. Öyle değil. Ama iyi biliniyor. Z kuşağının hepsi bilir bu oyunu Y kuşağının ise çoğu.