Mustafa Tunç

mustafatunc@istiklal.com.tr
31 Mayıs 2020 Pazar
Müslümanlar Olarak Özgüven Sorunumuzu Nasıl Aşarız

Biz Müslümanlarda özgüven sorunu var mı? Var. Hatta çoğumuzda var. Maalesef örnek ve önder bir ümmet görüntüsü veremiyoruz.Para, mevki-makam ya da şöhret ile dengeli bir ilişki kuramıyoruz. Peki özgüvenimizi daha güçlü hale getirebilir miyiz? Evet. İşte liste:

24 Mayıs 2020 Pazar
Kur’an Sorunlarımızı Nasıl Çözer?

Muhammed İzzet Derveze 1887 yılında Filistin’de doğdu. 1984 yılında Şam’da vefat etti. Müfessir ve tarihçi. Hayatını Kuran’ı anlamaya adadı. Zor bir hayat yaşadı. Osmanlı’nın yıkılışına şahit oldu.

17 Mayıs 2020 Pazar
Çarpık Güven, Papatya Falı ve İntihar

Geçenlerde yönetmen Faysal Soysal’ın Üç Yol filmini izleme şansı buldum. Filmin hikayesini takip etmek kolay değil. Ama izleyen herkeste farklı duygular uyandıracaktır. Bu anlamda tavsiye ederim.

11 Mayıs 2020 Pazartesi
Eğitim Oyununun Kuralları

Oyunun adı ne olursa olsun kazanmak için öncelikle kuralları öğrenmek gerekiyor. Kazanmaya devam edebilmek için de kuralına göre oynamak… Bunu uzun süre yapınca da kuralları değiştirecek ve yeni kural koyabilecek tecrübeye erişiriz...

03 Mayıs 2020 Pazar
10 Soruda Uzaktan Eğitim Tecrübemiz

Yüz yüze eğitimimiz ne kadar başarılı ise uzaktan eğitimimiz de o kadar başarılı. Önemli olan uzaktan eğitime başlamadan önce ne kadar kronik sorununuzun olduğudur...

26 Nisan 2020 Pazar
Görmek ve Görülmek

Görmek ve görülmek için yaratılmışız sanki. İnsanların da devletlerin de bilinç altında yatan bu. Bir insan sekiz bin kilometre ötedeki bir ülkeye niye seyahat eder? Bir devlet korona ile mücadelesini bile kendi propagandasını yapmak için neden kullanma ihtiyacı duyar?

19 Nisan 2020 Pazar
Pirus Zaferi Nedir?

Pirus zaferi büyük kayıplar verilerek kazanılan ve bu nedenle de anlamını yitiren zafer demektir. Pirus’un bu zaferin ardından tüm ordusunun çoğunu kaybettiği için “Tanrım, bir daha böyle bir zafer verme” dediği söylenir.

12 Nisan 2020 Pazar
Durdurun Dünyayı Korona Var

Beni sevindiren bir haberle başlayayım. Sağlık bakanımız sayın Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde 88 farklı ülkenin Türkiye’den ekipman talebinde bulunduğunu ve bu ülkelerden 30 kadarına cevap verebildiğimizi söyledi...

05 Nisan 2020 Pazar
Evde Sıkılmamak İçin

Birincisi (eğer mümkün ise) uzaktan çalışmaya devam edin. Böylece kendinizi büyük oranda meşgul etmiş olursunuz. Zira bu dönemdeki en sıkıntılı duygu kendimizi değersiz hissetmektir. Bu hissin önüne çalışarak büyük oranda geçilir.   

29 Mart 2020 Pazar
Batar mıyız Çıkar mıyız?

Korona virüsünün en çok zararı doğrudan değil, dolaylı yoldan verdiğini tüm dünyada gördük. Bu anlamda iki haftadır daha çok olumlu şeyler yazmaya çalışıyorum. Tüm yöneticileri ve zenginleri de tehdit eden bir hastalık, tüm gelişmiş ülkeleri de fakir ülkeler kadar tehdit ediyor, aşı için tüm imkanlar seferber edilir diyorum