Mustafa Tunç

mustafatnc@gmail.com
24 Nisan 2022 Pazar
Okul ve Yemek

Geçen mart ayında Fransa’da bir devlet lisesinde yaptığım gözlemler okullarda öğle yemeğinin önemini bir kez daha anlamamı sağladı. Üstüne bir de Nel Noddings’in Eğitim ve Mutluluk isimli kitabını okuyunca bu konuda bir yazı kaleme almalıyım diye düşündüm.

13 Mart 2022 Pazar
Eğitim Üzerine-Locke

Locke, 1704 yılında vefat etmiş olan İngiliz bir filozoftur. “Boş levha” düşüncesi ile bilinmektedir. Bu, insan zihninde doğuştan bilgi olmadığı ve her şeyin sonradan öğrenildiği anlamına gelmekte olan bir iddiadır.

27 Şubat 2022 Pazar
Eğitim Üzerine-Kant

Okula sadece bir şeyler öğrenmek için değil itaat etmeyi öğrenmek için de gideriz. Bu, çocukları köleleştirmek olarak değil onlara kendilerini sınırlamayı öğretmek olarak anlaşılmalıdır.

13 Şubat 2022 Pazar
Felsefe Bizi Nereye Götürür?

Bir dershanede felsefe grubu öğretmeni olarak çalışıyordum. Sınıfa girdim. Ders anlatmaya başlayacağım. Ben başlamadan öğrencinin biri sordu: “Hocam felsefe anlatmak caiz mi?..

30 Ocak 2022 Pazar
Eğitimde Ödül, Ceza ve Erdem

Maddi veya manevi bir getirisi olmayan bir işe başlamak ve o işi devam ettirmek kadar büyük zorluk yoktur. Çünkü böyle işler biz insanların fıtratına uymaz. Ödül ve ceza insanı harekete geçirir.

02 Ocak 2022 Pazar
Kendini Keşfet

İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtım Ofisi’nin geçen yıl başlattığı ve bu sene de devam ettirdiği mütevazı bir program var. Programın adı Kendini Keşfet. Lise öğrencilerine yönelik online olarak yapılan ve 6 saatten oluşan programın birkaç seansında ben de bulundum.

05 Aralık 2021 Pazar
Gölge Teorisi

Hayatta en sahip olunası yetenek nedir? Bana kalırsa önemli olanı ve olmayanı ayırt edebilmektir. Önemli ve önemsiz şeyler üzerine yeterince düşünenler ayette geçen anlamıyla “boş şeylerden yüz çevirmeyi” alışkanlık haline getirebilirler.

07 Kasım 2021 Pazar
Millî Eğitime Giden Yol-2

Neden en zeki çocuklarımız politikadan uzak duruyor ve bu ülkeyi en az dert ediniyor? Çünkü en zeki çocuklarımıza en iyi eğitimi vermek istiyoruz. Bu ülkede en iyi eğitim de Amerikan, Fransız, Alman ve İtalyan okulları tarafından sunuluyor.

31 Ekim 2021 Pazar
Millî Eğitime Giden Yol-1

Türkiye’nin uzun yıllar seküler azınlık tarafından yönetildiğinden şüphe yoktur. Fakat iş bununla bitmemektedir. Bu seküler azınlık aynı zamanda muhafazakâr çoğunluğun öğretmeni haline gelmiştir.

17 Ekim 2021 Pazar
Eğitim ve Cesaret

Aldığınız eğitimin kalitesinin pek çok şeye bağlı olduğu tartışılmazdır. Genetik kapasiteniz, anne ve babanızın sahip olduğu eğitim ve paradan tutun da yetiştiğiniz apartman, sokak ve mahalleye kadar her şey sizi etkiler.