Mustafa Nihat Yükselir

mnyukselir@gmail.com
11 Ocak 2021 Pazartesi
Özgürlük ve Demokrasinizi sevsinler!

2021, ABD’nin de ABD’li sosyal medya şirketlerinin de özgürlük ve demokrasi tutkusunun ne kadar afili bir yalan olduğunu da göstere göstere başladı!.. Görüldü ki sizin özgürlük ve demokrasi yalanınız ABD sınırına kadarmış! E şimdi demezler mi adama “Sizin Özgürlük ve Demokrasinizi sevsinler!” diye…

11 Ekim 2020 Pazar
İtibar seferberliği başlatılmalı

Gıda sektörü topyekün bir itibar seferberliği başlatmalı… Bilim insanları bu seferberliğin en ön saflarında yer almalı… Yetkililer bu yöndeki tüm girişimleri desteklemeli ve cesaretlendirmeli… Vatandaşlar da artık sabah programlarının, internet bezirganlarının tuzağına düşmemek için gözünü açmalı…

04 Ekim 2020 Pazar
Uyanıklara karşı “uyanık” olmak!

Peki biz vatandaş olarak gıda ve beslenmede bilgi kirliliğine karşı ne yapmalıyız? Bunun cevabı çok basit! Her söylenene inanmamak, işin gerçek uzmanlarına kulak vermek. Kısacası; Uyanıklara karşı uyanık olmak!

27 Eylül 2020 Pazar
“Okul Gıdası” komedyası…

Ülkemizde çoğu okulun kapalı olduğu, açık olan eğitim kurumlarında ise kantinlerin Bakanlık talimatı ile kapalı tutulduğu bir ortamda “Okul Gıdası” diye bir uygulamanın yasal alt yapısı oturtulmaya çalışılıyor. İşin trajikomik tarafı da bu… “Kapalı” okulların “kapalı” olan kantinlerinde satılacak gıdalar için “Okul Gıdası Yönetmeliği” çıkarmak bizim ülkemizden başka hangi ülkede söz konusu olabilir gerçekten bilmiyorum.

13 Eylül 2020 Pazar
Artık bilim adamı ile filim adamını ayırmanın zamanı!

Gıda ve beslenme alanında bilgi kirliliğinin temel nedeni büyük bir rant alanı olması ve rantçıların iştahını kabartması. Maalesef bu rantçılar kervanına isminin önünde doktor, doçent veya profesör yazan herkes fütursuzca katılabiliyor.

06 Eylül 2020 Pazar
Birileri sormayacak mı, “Yahu siz kimsiniz” diye?

Bir taraftan ne iş yaptıkları ve yetkinlikleri bilinmeyen, sadece bir e-posta adresi ve bir telefonla açılmış bir sosyal medya hesabı üzerinden gıda, beslenme ve sağlık konusunda bilgi kirliliği ile rant elde etmeye çalışanlar, bir tarafta da bu rantı fark edip kendi konusu olmadığı halde konunun uzmanı gibi davranarak bu ranttan pay kapmaya çalışan ‘’bilim insanları’’ olması, bilgi kirliliği konusunda ne kadar vahim bir noktada olduğumuzun en açık göstergesi olarak karşımızda duruyor.

30 Ağustos 2020 Pazar
Türkçeden Türkçeye tercüme yaptıran nefret dili!

Hayatımda ilk defa yazdığım bir yazıdan dolayı yazımı tekrar tekrar anlatmak zorunda kaldım... İnsan ne söyleyeceğini bilemiyor. Ortada bir yanlışlık var. Ya insanlar yazıyı okumadan direkt küfrediyor ya da okuduklarının tam tersini anlıyorlar. Neresinden bakarsanız bakın izaha muhtaç bir hal bu.

23 Ağustos 2020 Pazar
Bu haber müjdeli mi, sevinmeye değer mi?

Ülkemizin en büyük sorunu olan ve pandemi ile daha da derinleşen işsizlik sorunu ile ilgili bir müjdeli haber olsaydı çok iyi olmaz mıydı? İşsizlik sorununa çözüm getirdik artık ülkemizde işsizler ordusu olmayacak haberi gerçek bir müjde olmaz mıydı?

14 Ağustos 2020 Cuma
Muhalefete muhalif Muharrem’in ‘İnce’ hesabı 

Muharrem İnce'nin asıl hedefi bir parti kurmak değil, genel başkanın genel başkanlığını tartışılır hale getirmek. Eğer arkasına alacağı rüzgarla bir olağanüstü kurultay yaptıramazsa eldeki verilerle o zaman düşünecektir parti kurma meselesini, tıpkı Mustafa Sarıgül gibi... O zaman kuracağı partiyi basamak yaparak belki genel başkanlığı kapma çabasına girecektir.

08 Ağustos 2020 Cumartesi
Ünlülerin büyük yalanlarına ne diyeceksiniz?

‘’Sosyal medyama dokunma’’ kampanyaları başlatan özgürlükçü demokrat arkadaşlar sosyal medya hesapları ile ne olduğu belli olmayan şeyleri koronavirüs ilacı diye satan magazin ünlülerine ne diyeceksiniz? Toplumu dolandıran bu ünlülere ‘’Bana zehir satma’’ ya da ‘’ sağlığıma dokunma’’ diyecek misiniz?