Mehmet Dilbaz

mehmetdilbaz@istiklal.com.tr
01 Haziran 2020 Pazartesi
İSTANBUL’UN TILSIMLARI

Malumdur ki Fatih in İstanbul’u fethi kutlamaları çerçevesinde bu yazımızı İstanbul hakkında yazalım istedik ve konu gizemli olsun diye İstanbul un koruyan Tılsımlardan bahs eden Evliya Çelebi ile anlatalım ve bugünkü yazımızı size ulaştırmış olalım.

23 Mayıs 2020 Cumartesi
OSMANLI’DA ÇARŞI VE PAZAR AHLAKI-1

İslam, ticareti kötülemez ve yasaklamaz. Bilakis teşvik eder; helal ve haram sınırları içerisinde ve meşru bir zeminde kazanç sağlamayı ibadet sayar. Öyle ki İslam’da muhtaç olup “alan el” olmaktansa, zengin olup “veren el” olmak fazilet sayılır.

13 Mayıs 2020 Çarşamba
  OSMANLI’DA BERBERLİK - CORONA GÜNLERİ KARARNAMESİ

Berberliğin tarihi oldukça eskilere dayanır. Antik Mısır, Yunan ve Roma medeniyetlerinde berberlerin varlığına rastlanmaktadır. Geçmişte umumî berberlerin yanı sıra varlıklı kimseler için şahsî berberler de bulunurdu.

02 Mayıs 2020 Cumartesi
TARİH ŞUURU VE TARİHİMİZDEN YOK EDİLENLER

Osmanlı tarihine olan ilginin son yıllarda popüler kültüre dönüşmesi, konuya ilişkin yayın artışını da beraberinde getirmiştir. Bu yayınlar içerisinde ciddi çalışmalar olduğu gibi popüler kültürün ihtiyaçlarına cevap vermek için hazırlanan, araştırmadan çok kurgu ağırlıklı eserler de bulunmaktadır.

21 Nisan 2020 Salı
MEHMED SÜREYYA BEY VE SİCİLL-İ OSMÂNÎ

İnsanlığa bireysel ve toplumsal olarak büyük faydalar sağlayan ilimlerin en önemlilerinden biri de şüphesiz “Tarih” ilmidir. İlk insandan başlayıp günümüze kadar gelen insanları...

06 Nisan 2020 Pazartesi
OSMANLI'DA TIP VE HEKİMLERİN İŞLERİ

Orta Çağ İslam devletlerinin ve Selçuk Dönemi hastanelerinin mimarisi ve tedavi geleneği Osmanlı’da da devam ettirilmiştir. Osmanlı’daki ilk hastane Bursa'da açılmıştır. İstanbul'da ilk Osmanlı hastanesini ise Fatih kurdurmuştur. 

28 Mart 2020 Cumartesi
 OSMANLI’DAKİ TARİH KİTAPLARI

Kaybolan Tarihin Peşinde olan bir tarih gönüllüsü olarak Osmanlı Döneminde yazılıp okunan tarih kitaplarını tanıtıp paylaşmazsak elbette cimri davranmış ve tarihi sorumluluğumuzu yerine getirmemiş olurduk.

19 Mart 2020 Perşembe
Osmanlı’da Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele

Adını, Fransızların 1865'te inşa ettikleri karantina tesislerinden alan “Karantina Adası,” Osmanlı Dönemi’nde bulaşıcı hastalıklarla mücadele için kullanılıyordu. Bu adalarda, olası bir hastalık durumu karşısında salgınların önlenmesini ve ölümlerin artmasını engelleme amacıyla gerekli teçhizatlar bulunduruluyordu.

13 Mart 2020 Cuma
MERHABA

Değerli İstiklal gazetesi okuyucuları ve çok kıymetli gazete çalışanları ve yöneticileri gazetenizde, bizi misafir edip burada köşe yazısı yazma fırsatı verdiğiniz için hepinize teşekkürlerimi sunuyorum...