Mehmet Dilbaz

Mehmet Dilbaz

mehmetdilbaz@istiklal.com.tr
02 Eylül 2020 Çarşamba
OSMANLIDA ŞİFRELİ HABERLEŞME NASILDI -1

Her devletin, mutlaka her döneminde çeşitli şifreli haberleşme, yazışma sistemleri olmuştur. Yazı, haberleşmenin temel unsurudur veya en başında gelir. Dünyaya hüküm süren Osmanlı'nın da elbette bu konuda geliştirdiği yöntemler olmuştur.

23 Ağustos 2020 Pazar
OSMANLI'DA SEL

Dünya üzerinde tarihin her döneminde, farklı bölgelerde ve farklı tarihlerde sel ve taşkın afetleri görülmüştür. Doğal afet kapsamında ortaya çıkan sel ve taşkın olayları sonucunda büyük can ve mal kayıpları yaşanmıştır

14 Ağustos 2020 Cuma
OSMANLI’DA KİTAP VE KÜTÜPHANELER

Selçuklular zamanında sadece Diyarbekr Ulu Câmi kütüphânesinde bir milyon kırk bin kitap vardı. Osmanlılar ilk kütüphâneyi İznik’te kurdu. İkincisini de Lala Şahin Paşa Edirne‘de kurdu.

31 Temmuz 2020 Cuma
OSMANLI’DA KURBAN BAYRAMI

Kurban bayramına sayılı günler kala, Osmanlı’nın hasret kaldığımız özlemli bayram geleneklerine bir kez daha ışık tutalım. Osmanlı’da Kurban bayramı dendi mi hazırlıklar Arife gününden değil, neredeyse bir sene öncesinden başlardı.

27 Temmuz 2020 Pazartesi
OSMANLI VE İSTANBUL’DA YİYECEK SORUNLARI

1453’teki fethin sonucunda İstanbul’un nüfusu sadece 40-50 bin kişiydi. Fetihten 25 yıl sonra nüfus 120 bine ulaştı. 17’nci yüzyıl sonunda 800 binlik nüfusuyla, Londra ve Paris gibi başkentleri geçti.

18 Temmuz 2020 Cumartesi
İSTANBUL’UN YERALTI SIRLARI- 2

İstanbul ile ilgili efsaneler, gizemler bitmiyor. Kimisi şehri bir örümcek ağı gibi saran dehlizleri, kimisi ise Adalar’a çıkan deniz altı tünelleri işaret ediyor.Dört farklı imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul’da şehrin üstünde olduğu kadar altında da neredeyse aynı büyüklükte bir yerleşim alanı mevcut.

11 Temmuz 2020 Cumartesi
İSTANBUL’UN YER ALTI SIRLARI -1

İstanbul, derin bir kültür mozaiğine sahip. Gezilen yerlerin yanı sıra yeraltında ayrı bir dünya, Yaşanmış hikâyeler, görülemeyen binlerce tarihi kalıntı var. Acaba yeraltında hangi sırları barındırıyor güzel İstanbul’umuz.

06 Temmuz 2020 Pazartesi
OSMANLI EDEBİ- I

Batı dillerinde “edep” kelimesinin karşılığı yok. Ona yakın gelen Fransızcada “étiquette” veya İngilizcede “good manners” tabirleri var. İkisi de aslında görünürdeki davranışları anlatan kavramlar… Yani “adab-ı muaşeret” dediğimiz şeye işaret ediyorlar. Bizdeki “Hak ile beraber olmak, olan her şeyi Hak’tan bilmek” manasındaki engin “edep” anlayışı orada yok.

28 Haziran 2020 Pazar
İSTANBUL SEYYÂHLARININ GÖZÜYLE OSMANLI

Osmanlılar, doğruluk hususunda eşsiz, namus mevzuunda da son derece hassas bir gönül yapısına sahiptirler. Bu hâlleri, pek yüksek ve müstesnâ bir fazilet arz eder ki, bu da, Kur’ân-ı Kerîm ile Sünnet ahkâmına bağlılıklarının bir neticesidir.

18 Haziran 2020 Perşembe
İSTANBUL’UN BİLİNMEYENLERİ; YEDİTEPE

Binlerce yıllık köklü geçmişe sahip mazide imparatorluklara başkentlik etmiş, üzerinde yaşadığı bütün medeniyetlerin izlerini günümüze taşımayı başarmış bir tarih ve kültür mozaiği niteliğindeki şehrimiz; İstanbul...