Mehmet Berat Tural

mehmetberat@istiklal.com.tr
04 Nisan 2020 Cumartesi
Af Edersiniz Cart Diye

Siz bu satırları okumadan yirmi saat kadar evvel Youtube’daki kanalıma bir içerik yükledim. Konusu; devlet terbiyesi ve disiplininden uzak tip ve trollerin devlete hâkim olmalarının neticeleri. Fedailer yani.

01 Nisan 2020 Çarşamba
Kazanmaya ‘Hazır’ mıyız?

Zor zamanlar ‘kendi’ dilini, kanun ve alışkanlıklarını da getiriyor. Yaşadığımız şu günler aynı zamanda bir toparlanma ve yeniden var olma dönemi, şayet doğru okuyabilirsek. Evine dönen insanlık aslında ötelediği sorunların...

28 Mart 2020 Cumartesi
Son Pişmanlık Fayda Eder

Eskiden, ama çok eskiden bizim bir ‘sokak gündemimiz’ vardı. Ben gibi defolu gençlerde bile anlatılamaz bir heyecan, dünyayı değiştirebileceğimize dair büyük bir umut vardı. Yürüyüşler tertip edilir, sloganlar atılır, kitapçılar ziyaret edilirdi.

24 Mart 2020 Salı
Kudüslüleştiremediklerimizden misiniz?

Siz bu satırları okurken 26. Recep gecesini arkamızda bırakmış olacağız. 26. Recep deyince kulağa biraz anlamsız gelebilir ancak Mirac diyoruz ya hani? Kandil, simit, elli vakit namazmış… Elli vakit rivayeti de hikâye bu arada.

22 Mart 2020 Pazar
Evde Kalmışlara Sesleniş

Virüs tedbirleri ve uzman uyarıları ortada. “Evden çıkmamak, zaruri olmadıkça kimseyle etkileşimde bulunmamak” yapılması gerekenlerden bazıları. Ancak gözden kaçırdığımız ve yanlışa düşme ihtimali taşıdığımız bir durum var: Bu karantina günlerini ve izole olduğumuz dönemi nasıl geçireceğiz, değerlendireceğiz?

19 Mart 2020 Perşembe
Keriz Değil Kriz Yönetimi

15 Temmuz hadisesi bize birkaç hususu daha iyi anlama fırsatı vermişti. Bunlardan birisi anlık kriz yönetimi, birisi ilkeler değil de şahıslar üzerinden belirlenen kriterlerin bize ve topluma büyük zarar verebileceği riskiydi..

17 Mart 2020 Salı
Virüs Sponsorlu Çuvallama Yarışı

Vaktiyle Kudüs konusunda bir sohbet, seminer için davet edilmiş, daha doğrusu kendimi davet ettirmiştim. Orada da şu soru(lar) gündeme gelmişti: Kudüs bizim neyimiz olur, nasıl bizim olur?

13 Mart 2020 Cuma
Defolu İşler Atölyesi

Ölüm geliyor aklıma bazen. Daha doğrusu, bazen daha çok geliyor aklıma. Ama aklıma geldiğinde gitmemesi kadar sinirlerimi altüst edici bir şey yok. Ölüm… Ne zaman ensemden tutup çekecek beni bilmiyorum...

11 Mart 2020 Çarşamba
İnsanlık Level’imiz Kaç?

Zaman zaman, fırsat bulduğum ortamlarda ‘düşmanlığın şerefi’nden bahsetmeye çalışırım. Farklılıklara tahammülde veya muhalefet olmada, hatta ciddi bir düşmanlık icap ettiren durumlarda bile bize bir şeref lazım derim.

10 Mart 2020 Salı
Dan Brown’ın Kitabındaki Virüs

Her halimiz ve anımızla tüketim toplumuna dönüştük, dönüştürüldük. Dahası, bunu reddedecek kadar da uyku halindeyiz. Toprağı, çevreyi, gölgeyi, sokağı, suyu, en çok da insanı tüketiyoruz