Mehmet Berat Tural

mehmetberat@istiklal.com.tr
29 Haziran 2020 Pazartesi
Vatan ‘Tek’ midir?

Daha evvel burnumuzla karıştırdığımız konulardan biriydi harita konusu. Elbette enlem boylam, yatay dikey veya daha bilimsel kavramları kullanmadık. Hayır, biriniz çıkıp hadi kullan dese kullanamam. Bilmiyorum yani. Hiç bilmiyorum.

19 Haziran 2020 Cuma
Osmanlı Geyiği

Her kavramın, olgunun, yaşanmışlığın, güzelliğin veya geçmişe dair herhangi bir ismin içini boşaltma ve öğğğğ dedirtmekte üstümüze yok. Mesela infak kavramı en çok Ramazan aylarında ifade edilir...

14 Haziran 2020 Pazar
Ecevit Abi Dedi ki

Bugün, aslında uzun zamandır beklettiğim (daha doğrusu, yoğunluğum sebebiyle bir türlü klavyeyle bir araya gelememiş olmam dolayısıyla bekleyen) yeni nesil Osmanlıcılık hakkında yazacaktım. Ziyadesiyle zülfü yâre dokunacak, anlamsızca cesaret yüklü cümleler kuracak, ironiyi zirveye çıkarıp cehennemin dibine indirecektim. Ancak…

31 Mayıs 2020 Pazar
Ağzıma Geleni Söyledim

Pandemi sürecini kısmen geride bırakıp açık hava cumasını kıldığımız bugünlerde büyük bir elhamdülillah çıkmalı ciğerlerimizden yukarıya! Cumanın açık havada kılınması konusunda her ne kadar kimse izlememiş olsa da benimle aynı ismi taşıyan Youtube kanalımda ve sosyal medya hesaplarımda ağzıma geleni söyledim.

19 Mayıs 2020 Salı
Toprak Haritayı Çizenindir

İslam toplumu olarak en büyük sorunlarımızdan birine harita reflekssizliği diyebiliriz. Başkalarının çizdiği, başkalarının böldüğü, başkalarının birleştirdiği, başkalarının onayladığı ve içinde nefes alıp vermeye devam edenlerin (bundan razıymış gibi) tepkisiz yığınlar haline geldiği birkaç asır geride kaldı.

07 Mayıs 2020 Perşembe
Hindikuş’tur Dağları

2017 yılında yayımlanan kitabımız Hayatlar ve Kayıplar’da, benim “hayalini diri tuttuğum gençlerimin” bir Afganistan seyahati var. Geçtiğimiz günlerde hikâyemize kıymet veren bir okur “Neden başka bir ülke değil de Afganistan?” diye bir soru bıraktı gönlümüze…

01 Mayıs 2020 Cuma
Ölen Suriyeli miymiş?

Ümmet olmak demek tüm sorulara, sorunlara ve sorumluluklara karşı tedbirli olmak demek. Tüm dünyanın çağlayan olup karşımıza geleceği herhangi bir zamanda bile kale gibi dimdik durabilmek demek. Korona veya savaş, ekonomik kriz, diplomatik tıkanıklıklar mani olamaz ümmet olana!

19 Nisan 2020 Pazar
Ümmet Olmak mı?

Her geçen gün daha da daha yürünmez oluyor yollarımız. Yollarımızı bizsiz bırakıyoruz çünkü. Her geçen zaman daha da daha yalnızlaşıyor, yalnızlaştırılıyoruz...

14 Nisan 2020 Salı
Zor zamanlar fıkhı veya Amerikalılaşmamak

Bu mecrada özellikle son zamanlarda “zor zamanlar ahlakı” üzerine kaygılarımızı, fikirlerimizi paylaşıyoruz. Zor zamanları anlamak zorundayız. Evvela şunu idrak edelim ki kolay bir dönem veya gün olmayacak.

09 Nisan 2020 Perşembe
Kolay Gelirse ‘Zor’ Gider

Siz bu satırları okurken takvimler 14 Şaban 1441 tarihini geride bırakmış oldu. Herkesin birbirine Whatsapp’tan hunharca kandil fotoğrafı gönderdiği o gece geride kaldı. Kandiliniz mübarek olsun, herkes sevgiyle dolsun mesajları arasında geçti bir gece daha. Peki benim için?