Kevser Çakır

kevsercakir@istiklal.com.tr
30 Haziran 2020 Salı
Karınca Kararınca Bir Motivasyon

Bugün itbari ile internet, lgbt'ye destek verdiği için boykot edilecek firmaların görselleriyle doldu. Tıpkı yıllar önce Gazze'de katliam yapılan zamanlarda olduğu gibi.

28 Haziran 2020 Pazar
AYASOFYA KİMLER İÇİN YAPILMIŞTI?

Bazı yazılarda, Ayasofya'nın başlangıçta dönemin müslüman İsevileri için inşa edildiğini okuyorum. Yapılış amacına dair birkaç önemli tarihi olaydan bahsedeceğim.

02 Haziran 2020 Salı
Fatih'in ve Fethin Onuru

Etrafında uçsuz bucaksız yeşiller, maviler, çiçekler, mis gibi bir manzaraya bakarken şöyle demişti bir büyüğüm; "Her bakışta, bize bu toprakları yurt eden ecdadımıza rahmet okuyorum. Onların sayesinde bu nimetler bize bahşedildi."

18 Mayıs 2020 Pazartesi
DEVLER, HORTLAKLAR VE YAMYAMLAR

Evvel zaman içinde, 4. yüzyıldan sonra, Avrupalıların Hıristiyanlık ordularına karşı savaştığı dönemlerde, İskandinav yarımadasına gidiyoruz. Vikinglerin ve Barbarların...

27 Nisan 2020 Pazartesi
Elitlerin Ellerinden, Çocukların Gözlerinden...

Merhum Necip Fazıl'ın Sakarya Türküsü'nde geçen; "öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya" mısrasından aşina olduğumuz "parya" kelimesinin sözlük anlamıyla başlayalım. Katı bir toplum düzeninde, kast sisteminin dışında kalan...

17 Nisan 2020 Cuma
Batılı Masallarda Güzellik Paradoksu

Çocukluğumuzun masallarında, Külkedisi; üvey kardeşleri tarafından eşit haklara sahip olmayan "çok güzel" bir genç kızdı. Pamuk Prenses; üvey annesi tarafından kıskanılan ve yedi cücelere sığınarak yaşama tutunabilen "çok güzel" bir kızdı...

08 Nisan 2020 Çarşamba
Hikaye Anlatıcıları

Antik çağda Yunan halkının; kadim olmayan, baki de olmayan, adil de olmayan, yenilmez de olmayan, gaffar, rahim, işiten, gören, affeden gibi vasıflara da sahip olmayan bir yüce tanrısı vardı; Zeus.

29 Mart 2020 Pazar
İnsanların Arka Sokakları

Ankara'ya son gidişimde Ulus'taki Azize Tereza Kilisesi'ni ziyaret edeyim dedim. Hala ibadete açık bu kilisede bazı güzel vitraylar, mozikler falan varmış. Sanat tarihi alanında ne kadar gezersen o kadar havan olur malum.

18 Mart 2020 Çarşamba
Modern Zamanlarda Uzlet

Bundan tam 19 sene önce, 15 yaşımdayken, sevdiğim şiirleri kaydettiğim bir ajandam vardı. O yıllarda zamanın akış hızı şimdikinden çok yavaştı. Otobüste, trafikte, durakta beklerken, evde özellikle uzun kış gecelerinde, yazın küçücük balkonun köşesinde otururken zaman bir türlü geçmezdi...

11 Mart 2020 Çarşamba
KORONAVİRÜS GÖNÜLLÜLERİ

İlk koronavirüs vakasının ülkemizde tespitinin ardından, bu sabah eminim birçoğumuz, toplu taşımaya binerken, okula iş yerlerine girerken hafif bir tedirginlik yaşadık.