İsmail Okutan

ismailokutan@gmail.com
23 Haziran 2020 Salı
CİLALI ZEKÂ ÇAĞI

Tarihçelere göre ilk engelli vakasının ne zaman yaşadığı bilinmemektedir. Ağır derecede öğrenme tehlikesi geçiren ilk adam, önce başına gelen şeyin ne olduğunu tam olarak anlayamamış...

08 Haziran 2020 Pazartesi
CORONA VE DİJİTAL ÇAĞ

Biraz kargaşayla, biraz lafla, az biraz virüsle, hafif kışkırtmacayla, çokça medyayla, oldukça yeni teknolojilerle, birazcık maskeyle, azıcık puroyla geliyor yepyeni, sözde adil ve halkçı dünya düzeni.

16 Mayıs 2020 Cumartesi
ÖLÜM VAKTİNE ZAMAN KALMADI

Mimin kalplereve mümin beyinlere sahip olmak bir toplum için en büyük şans ve en büyük emniyet sigortasıdır. Mümin kalplerin hâkim olduğu bir toplumda tıpkı baharda açan papatyalar, çiçekler gibi sevgi, merhamet ve şefkat çiçekleri açılır her tarafta.

11 Mayıs 2020 Pazartesi
TARİHİN EN CANHIRAŞ RAMAZANI

Coronoyla birlikte girdik karantinaya ve Ramazan ayına. Bu yüzden hayatımızda hiç yaşadığımız, tarihin ender Ramazanını yaşıyoruz. Camiler kapalı ve öksüz, Allah’ın evi Kâbe, hacılardan yoksun, Peygamber Efendimizin yattığı mübarek Ravza-i Mutahhara mahzun kaldı.

05 Mayıs 2020 Salı
HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Virüs salgınından sonra dünya yeni krizlere gebe olduğu gibi yeni bir dünya düzeni kurmak konusunda yeni sorunlar yaşayacak ve güç dengelerinin değişmesine neden olacaktır. Aslında yeni dünya düzeninden ziyade yeni ülke düzeni kurma fikri ağır basacak ve her ülke derdine düşecektir.

25 Nisan 2020 Cumartesi
ZALİMLER VİRÜSTÜR

Allah’ın insanlar üzerindeki nimetlerini, verdiği imkânları, sağladığı kolaylıkları bir düşünelim. Allah hiçbir varlığa vermediği büyük bir nimeti insanlara verdi. Sadece insanlara verdiği akıl nimetiyle yeryüzünde ve yer altında sayısız madeni, sayısız imkânı, sayısız güzelliği insanın emrine, insanın hizmetine sundu.

13 Nisan 2020 Pazartesi
KÜFLÜ PRANGALAR ÇÜRÜYÜP SÖKÜLDÜĞÜNDE

İşte böyle tanıştı tüm dünya çaresizlikle. Corona yol kesti, şehirler çıldırdı, insanlar öldü, ölüm kol geziyor sokaklarda. Salgın bir hüzün bulaşmış her tarafa. Kimsenin elinden bir şey gelmiyor. Herkes bakıp duruyor sadece.

27 Mart 2020 Cuma
ELEM DİKENLERİ BATMAKTA RUHUMUZA

Çin’den vampir gibi bir virüs çıktı yola. Yolculuğu kıtalararasıydı,  yol boyunca çoğala çoğala ulaştı dünyanın her bir yanına. Gizli ve seri bir katil gibi binlerce kişinin boğazından girerek ciğerlerine, kanına girdi.

18 Mart 2020 Çarşamba
KARARTILMIŞ GÜNLER

Fakat bütün bunlar insanların kaçtıkları ölüm korkusundan başka nedir ki? Elbette temiz yaşamak, temiz kalmak için tüm önlemler alınmalı, ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Peki, temiz yaşamak sadece mikroplardan arınmak, virüslerden korunmak mıdır? Sadece maddi olarak düşünürsek öyledir...

10 Mart 2020 Salı
İNSANIN ONURU

İçinde yaşadığımız bu modern zamanın en iddialı, en fiyakalı sözü insan haklarıdır. İnsan hakları dizgesinde ise en önde insan onuru gelmektedir. İslam’da da özgür bir varlık olarak insan en güzeli, en mükemmel olanı temsil etmektedir...