İsmail Okutan

ismailokutan@gmail.com
28 Şubat 2021 Pazar
ÜSTÜMÜZE DÜŞEN GÖLGELER

Yeryüzünde ceberrut ve vahşi bir savaş anlamsız bir şekilde sürüp gidiyor. Kavramlar savaşı, anlamlar savaşı, medeniyetler savaşı, ekmek savaşı, insan olmanın, güzel olmanın, var olmanın savaşı, susuz, aç, biilaç ve çıplak kalmamanın savaşı, bir onur ve izzet savaşı, işgalden kurtulmanın, yeryüzünü temizlemenin, haksızlıkları ortadan kaldırmanın, kulluk bilinciyle birlikte yaşamanın savaşı.

22 Şubat 2021 Pazartesi
HAK ŞAMARININ SESİ OLMAZ

Zulümle abat olunmaz, zulüm başlı başına bir karanlıktır çünkü. Zulüm denince akla gelen savaş, işkence ve şiddet gibi sadece baskıya ve zorbalığa dayanan insanlık dışı muameleler değil bunlarla birlikte...

10 Şubat 2021 Çarşamba
SELAM OLSUN 

Ey serseri bir kurşun ile vurulup elinde ekmekle can veren çocuklar selam olsun size. Ey bu zulüm çağının barbarlığına yürekten karşı durup yüzüne tükürenler selam olsun size. Ey bu karanlık çağın bozguncu ortamına rağmen saf çocuksu duygular ile birlikte yaşamaya devam edenler selam olsun size.

22 Ocak 2021 Cuma
KALEMLE YAZMAYI ÖĞRETEN ALLAH’IN ADIYLA OKUMAK

Kalemle yazmayı öğreten Allah’ın gönderdiği İslam; eğitim ve öğretimi, ilim ve bilimi, okuma ve yazmayı en üst derecede önemsemiştir. Eğitime ve bilime verilen değer İslam’dan başka hiçbir dinde verilmemiştir.

07 Ocak 2021 Perşembe
TARİHTE İLK CİNAYET VE İKTİDAR ŞEHVETİ

İktidar hırsı öyle bir şey ki şehvet gibi zevke getirir insanı. Şeytanın Allah’a secde etmeyip Hz Âdem’in yasak meyveden yemesi için uğraşmasına neden olan duygudur. Öyle ki günahsız olarak yaratılan meleklerin bile Allah’a...

31 Aralık 2020 Perşembe
MÜSLÜMANCA DÜŞÜNME ÜZERİNE DENEMELER

Dünya sınavımız her gün zorlaşarak ve şekil değiştirerek, zor sorularla ve zor şartlar altında devam etmektedir. Sınavda hiç çalışmadığımız, hiç düşünmediğimiz yerlerden soru çıkacağı kesindir.

22 Aralık 2020 Salı
ASIL SORUNUMUZ NEDİR?

İlahiyatçılar ve onlardan başka birçok kişi Kur’an Allah’ın lafzı mıdır, değil midir, tartışmasını yapmaktadır ancak onların asıl meselesi Kur’an değil, herkes kendi hesabını, kendi hesaplaşmasını hiç utanmadan Kuran üzerinden yapmaktadır.

08 Aralık 2020 Salı
ŞARKLI DEĞİL ARTIK GARPLIYIZ

Descartes, ‘‘düşünüyorum o halde varım,’’ demişti ama günümüzde bu mantık geçerli değil artık. Şimdi düşünmek var olmak için yeterli olmamaktadır. Hatta müesses nizamın kırmızı çizgi saydığı bazı sorunlar..

09 Kasım 2020 Pazartesi
KRAVATLI KIRK HARAMİLER

Modern ve çağdaş olarak tanımlanan, öyle kabul edilen dünyamız aslında kravatlı kırk haramiler tarafından paylaşılmış, her geçen gün dozunu artıran bir zulüm düzeni ile yönetilmekte ve acımasızca sömürülmektedir.

13 Ekim 2020 Salı
MAVİ BİLYELERİMİ İSTİYORUM KIRMIZI KANI DEĞİL

Kaç zamandır etrafımızda yaşanan katliamlar, savaşlar, işgaller, açlık ve cinayetler gibi birtakım olaylar üzerinde düşünüyorum. İnsan bu kadar hızlı bir değişim geçirir mi diye kafamı kaşıyıp duruyorum. İnsan büyüdükçe uğradığı haksızlıklara karşı tepki gösterme konusunda küçülüyor.