İbrahim Halil Er

ibrahimhaliler@istiklal.com.tr
06 Ocak 2020 Pazartesi
BİR ÜCRETLİ ÖĞRETMENİN FERYADI

Sayın Cumhurbaşkanım kimi kime şikayet edeceğim. Canımı çok yaktınız. Kalbimi çok kırdınız. Bu kadar görmezden gelinmeyecek ne yaptık sizlere? 8 yıldır ücretli öğretmenim. Öğrencilerim hep çok sevdiler.

11 Aralık 2019 Çarşamba
HRİSTİYAN BİR KADIN YÜZYILLARCA MÜSLÜMANLARI PERİŞAN ETTİ

İlhanlılar, önceleri putperest olmalarına rağmen, Hulagu’nun eşi Dokuz Hatun’un Nasturi olması nedeniyle Hristiyan-Nasturilere ilgi gösterdiler. Yakın Doğudaki Haçlılar ve özellikle Ermeniler, Moğollarla işbirliğine girdiler.

18 Kasım 2019 Pazartesi
OSMANLILAR BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA ALMANLAR’LA MÜCADELE ETTİLER Mİ?

Şimdi bazıları diyecek ki tabi ki etmediler, nerden çıkarıyorsun böyle şeyleri? diye...Onlara kızmıyorum, çünkü bize ezberletilmiş bir tarih var ve zihnimiz bunun dışında bir şeyi almıyor, alamıyor çünkü lüzumsuz bir sürü bilgiyle doldurdular, sonra da düşünmeyelim diye geçim derdi, iş derdi, evlilik, kadın derdi, çocuk derdiyle bizi oyaladılar.

05 Kasım 2019 Salı
Savas stratejisi

Savaşta bir çok cephede ayni anda  savasamazsiniz (birinci dunya savasindaki sorunumuz ayni anda bir çok cephede savasmak zorunda kalmamizdi). Ordunuzu parçalayıp tüm cephelere gönderirseniz merkezin zayıf düşer ve güçlü bir saldırı ile kaybedersin. Kanatlarda başarılı olsan bile kalpte yani merkezde zayifsan kaybedersin.

04 Kasım 2019 Pazartesi
Kaşıkçı Elmasının İsminin Kökeni

Osmanlı Devletinin en önemli hazinelerinden olan 24 kıratlık büyük elmas aslında tesadüfen bulunmuştur. Eğri kapı yakınlarındaki bir gübre yığını üzerinde fakir bir adam tarafından tesadüfen bulundu. Adam bulduğu şeyin değerinden habersiz olduğundan onu üç kaşıkla değiştirdi. İşte bu elmasa kaşıkçı elması denilmesinin nedeni de bu olay olmuştur.

03 Kasım 2019 Pazar
HAÇLILARA KARŞI NEDEN BAŞARISIZ OLDUK?

Sultan Tapar, Çavlı’yı haçlılara karşı görevlendirdi. Ona yardım etmesi için de Musul valisi Çökürmüşü tayin etti. İşte dananın ipi burada koptu. Çünkü Çökürmüşün de kendine göre hesapları vardı...

28 Eylül 2019 Cumartesi
ANTAKYA SEYAHATNAMESI-8

İskenderun'a ikinci gelişim (İlk kez İskenderun'a yillar once Mehmet Nezir Gül ile birlikte gelmiştim. O zamanlar kendisi Dörtyol'da öğretmendi) ve gerçekten de şehri gelişmiş ve büyümüş gördüm. Hatta İskenderun'u herhangi bir Akdeniz veya Ege sahil şehrinden farksız gördüm. Tüm sahil kasabalarının geleneksel kültürü olan içki ve aşırı açık saçıklık burada da karşıma çıktı ve doğrusunu isterseniz de şaşırdım. Geçen zaman içerisinde İskenderun oldukça mesafa ket etmiş.

27 Eylül 2019 Cuma
ANTAKYA SEYAHATNAMESİ-7

Hatay'a geldiğimde aklımda Hatay'ın tarihi ve bağımsızlık süreci dolaşıyordu. Bağımsızlık mücadelesi veren ve daha sonra Türkiye'ye katılma kararı veren bu meclisi ziyaret etmeliydim. Bu meclis, bence TBMM kadar önemli ve milliydi.

26 Eylül 2019 Perşembe
Antakya Seyahatnamesi-6

Antakya, Hatay ilinin merkezine verilen isimdir. Hatay, tüm bölgenin genel ismidir. Tabi ki bölgenin iki ismi olması eskiden beri dikkatimi çekerdi. Fakat bu durum Hatay'ın özel statüsünden kaynaklanmaktaydı. Bildiğiniz gibi Hatay, kendi isteği ile Türkiye'ye katılan Hatay Cumhuriyeti Devleti'nin ismidir. Bu nedenle Hatay hep özel bir duruma sahip olmuştur.

25 Eylül 2019 Çarşamba
ANTAKYA SEYAHATNAMESİ -5

Anadolu'nun nehirlerini bir başka severim. Çünkü dağları gibi tüm tarihimize şahitlik eden ve belki de tek değişmeyen unsur olduklarından dolayıdır. Anadolu'da her uygarlık veya antik kent bir nehrin etrafında kurulmuştur.İşte Antakya'da Asi nehrinin etrafında kurulmuş ve tarih boyunca şehrin sosyal yaşamını şekillendirmiştir.