İbrahim Halil Er

ibrahimhaliler@istiklal.com.tr
24 Mayıs 2021 Pazartesi
MESCİD-İ AKSA 4

Emevilerin ardından burada Abbasi yönetimi kuruldu. Ebu Cafer elMansur halifeliğe geçince hicretin 140. senesinde Kudüs'e gitti. Mescidin harab olduğunu görünce o kubbe ve kapılar üzerindeki altınların ve mücevher levhalarının sökülerek bu paralarla ve ziynet eşyalarıyla mescidin harap olan yerlerinin onarılmasını emretti.

21 Mayıs 2021 Cuma
MESCİD-İ AKSA 3

Hz. Ömer döneminde Amr b. As komutasındaki İslam ordusu Suriye ve Filistin bölgesinin fethini sağlıyordu. Bizans’ın Filistin valisi Ertabon, Müslümanlara yenilince Kudüs’e kaçtı. Müslümanlar, Kudüs’ü almak için burayı kuşattılar.

20 Mayıs 2021 Perşembe
MESCİD-İ AKSA 2

Resulullah zamanında Kudüs'te bugünkü gibi bir mescidin yoktu. O dönemde kendisinden "mabed" diye söz edilen "beytül makdis"in sadece kalıntıları bulunuyordu. Bu mekan Beyti Makdis olarak adlandırılırdı.

19 Mayıs 2021 Çarşamba
MESCİD-İ AKSA 1

Mescid-i Aksa ifadesi ilk kez İsra 1'de geçmektedir. İlgili ayetin tamamı şu şekildedir. Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescidi Haram'dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa'ya yürütenin şanı pek yücedir. Şüphesiz o duyandır, görendir.(isra 1)

24 Nisan 2021 Cumartesi
ÇAD DEVLET BAŞKANI İDRİS DEBY ITNO ÖLDÜRÜLDÜ

İdris Deby muhaliflerin saldırısı sonucu öldürüldü. Yerine oğlu geçti. Çad'ın kuzey bölgesindeki Kur'an kabilesinin yaşadığı bölge olup isyan halindeydi. Burada isyancılarla savaşan orduya yaptığı moral ziyareti sırasında öldürüldü.

06 Nisan 2021 Salı
Nevruz Nedir? Ne Değildir?

Bugün aslında sıradan bir gün bu günü özel kılan aslında Ne bazı Türklerin ve Devletin anlattığı gibi ERGENEKON'dan çıkış günüdür Ne bazı Kürtlerin inandığı Demirci Kawa'nın Dehhak'a karşı başlattığı özgürlük günüdür.

05 Nisan 2021 Pazartesi
1 NİSAN'DA GERÇEKTEN ENDÜLÜSLÜ MÜSLÜMANLAR KATLEDİLDİ Mİ?

İnternette 1. Nisan olayı ile ilgili dolaşan bir yazı var. Hatta büyük gazetelerin çoğu da bu yazıyı yayınlamış, ama anlatılanların doğruluğu konusunda herhangi bir kaynağın bulunmadığını belirtmişlerdir.

18 Temmuz 2020 Cumartesi
Okullar ile ilgili bir çalışma -1

Eğitimin ilk aşaması ve ilk basamağıdır.Eğitim hayatımızı şekillendiren en önemli unsurdur.Ülkemizde ilkokulda iyi bir öğretmene rast gelen kişiler bence şanslıdırlar, çünkü bu süreçte başarısız ve mesleğini sevmeyen bir öğretmenin elinde yetişen gençler maalesef ileriki eğitim hayatında sorunlu olmuşlardır.

08 Haziran 2020 Pazartesi
Eğitim Fakülteleri Milli Eğitim Bakanlığına Bağlansın

Ülkemizdeki her üniversitede bir eğitim fakültesi bulunmaktadır. Eğitim fakültelerinin amacı ülkenin ihtiyaç duyduğu öğretmenleri yetiştirmektir. Fakülteler, Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç duyduğu elemanları yetiştirirken...

29 Nisan 2020 Çarşamba
KALBİMİZE KURŞUN SIKTI POLİS

Suriyeli bir delikanlı, sokağa çıkma yasağını ihlal ederek dışarı çıktı. Polisin geldiğini görünce 3 binliralık cezayı vermemek için kaçtı. Çünkü zaten elde avuçta da yoktu. Polis, sanki bir düşman askeriymiş gibi silahını çekti vurdu...